عکس زیبایی از یک جت جنگنده نیروی دریایی آمریکا در حالی که خطوط موج شوک ایجاد کرده (البته در سرعت زیر سرعت صورت)

0

عکاسی به نام کمدن تراشر در حال عکاسی از نمایش و مانور جت‌های جنگنده نیروی دریایی ایالات متحده بود. در این هنگام او توانست یک عکس از نمای نزدیک از یک هواپیما بگیرد که در نزدیکی سرعت صوت، “خطوط موج شوک” ایجاد کرده بود.

این عکاس که در زمینه عکاسی از ورزش‌های موتوری و هوانوردی متخصص است، در نمایشگاه هوایی EAA Airventure مشغول عکاسی از اسکادران جنگنده‌های ۱۰۶ در اواخر سال ۲۰۲۱ بود. در همین زمانی عکس زیبایی خود را از یک مک دانل داگلاس F/A-18 هورنت را گرفت.

از عکس او به عنوان نمونه‌ای از شکستن دیوار صوتی توسط یک جنگنده در فضای مجازی، بسیار استقبال شد. گرچه از نظر تکنیکی، هوایما بیشتر از سرعت صورت حرکت نکرده بود.

نمایشگاه هوایی سالانه در فرودگاه منطقه‌ای ویتمن در اوشکش در ویسکانسین، شهری با نزدیک به ۷۰۰۰۰ جمعیت، برگزار می‌شود. احتمالا به خاطر سر و صدای ایجاد شده، شهروندان زیاد میانه خوشی با این نمایش سالانه نداشته باشند.

قوانین مختلفی در مورد پرواز مافوق صوت وجود دارد و در بیشتر موارد انجام این کار در ارتفاعات کم یا مناطق پرجمعیت را ممنوع است. به همین دلیل، او تصریح کرده که در این عکس خاص هواپیما عملا دیوار صوتی را نشکسته است و سرعتش زیر سرعت صوت بوده است.

آنچه معمولاً در نمایشگاه‌های هوایی اتفاق می‌افتد این است که خلبان‌ها در یک گذر با سرعت کمی کمتر از سرعت صوت پرواز می‌کنند (مثلاً ۰.۹۷ ماخ به جای ۱.۰۰ یا بالاتر). پس عملا قانون دیوار صوتی را نقض نمی‌کنند.

چیزی که در واقع در عکس دیده می شود این است که چگونه هوای اطراف یک جت مافوق صوت با نزدیک شدن به ۱ ماخ، منحرف شده است.

چرا با اینکه هواپیما سرعت کمی کمتر از صوت دارد، در عکس چنین به نظر می‌رسد که دیوار صوتی را شکسته است؟

سرعت هواپیما کمی کمتر از سرعت صوت است، اما وقتی هوا از قسمت‌های مختلف بال‌ها و بدنه عبور می‌کند، خود جریان هوا می‌تواند برای مدت کوتاهی در مناطق خاصی بیشتر از سرعت صوت حرکت کند. یعنی هوا فشرده یا منبسط می‌شود و این تغییرات فشار، نحوه انکسار یا خم شدن نور را هنگام عبور تغییر می‌دهد.

موج شوک یا یا گاهی اوقات ابری مخروطی شکل،  اگر هوا به اندازه کافی مرطوب باشد، بخشی از هواپیما را در بر می‌گیرد.

این عکس محبوب در شبکه‌های اجتماعی با دوربین DSLR Nikon D5 در ۵۰۰mm، f/5، ۱/۲۵۰۰ و ISO 50 گرفته شده است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.