پسر ۱۲ ساله‌ای که زبانش زرد شده بود

0

تغییر زبان به زرد ممکن است خیلی ما را بترساند، اما تعدادی چیز‌های معمولی هم می‌توانند زبان را به رنگ خردلی تبدیل کنند، از خشکی دهان گرفته تا بهداشت بد دهان. اما در مورد یک پسر ۱۲ ساله در کانادا، زبان زرد نشانه یک اختلال جدی و نادر بود.

بر اساس گزارشی که در ۲۴ ژوئیه در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، این پسر ۱۲ ساله پس از چند روز گلودرد، دچار ادرار تیره، درد شکم و رنگ پریدگی پوست شد و به بیمارستان برده شد.

او همچنین زبان زرد روشنی داشت.  پزشکان تشخیص دادند که این پسر به زردییا یرقان مبتلا شده است، وضعیتی که معمولاً باعث زردی پوست و سفیدی چشم‌ها و همچنین تیره شدن ادرار می‌شود و در موارد نادر می‌تواند باعث زردی زبان هم شود.

زردی زمانی اتفاق می‌افتد که یک ماده شیمیایی زرد رنگ به نام بیلی روبین در بدن تجمع می‌یابد. بیلی روبین در طی تجزیه طبیعی گلبول‌های قرمز تشکیل می‌شود. اما چه چیزی باعث زردی پسر شده بود؟

پس از انجام تعدادی آزمایش، پزشکان متوجه شدند که این پسر به بیماری «آگلوتینین سرد» مبتلا شده بود گه یک اختلال خودایمنی نادر است که در آن سیستم ایمنی فرد به گلبول‌های قرمز خون خود حمله کرده و آن‌ها را از بین می‌برد. این حمله خودایمنی با قرار گرفتن در معرض دمای سرد ایجاد می‌شود و بنابراین علائم در ماه‌های زمستان بدتر می‌شوند. این بیماری منجر به کم خونی می‌شود و همچنین ممکن است باعث زردی شود زیرا تجزیه سریع گلبول‌های قرمز خون منجر به تجمع بیلی روبین می‌شود.

در برخی موارد، بیماری آگلوتینین سرد ممکن است ناشی از برخی عفونت‌ها، از جمله عفونت با ویروس اپشتین بار باشد. مشخص شد که پسر مبتلا به ویروس اپشتین بار است و پزشکان او مشکوک شدند که این عفونت باعث بیماری آگلوتینین سرماخوردگی پسر شده است.

این پسر به تزریق خون نیاز پیدا کرد و تحت درمان با استروئید‌های خوراکی برای کاهش فعالیت سیستم ایمنی قرار گرفت. به گفته نویسندگان، پس از درمان، او بهبود پیدا کرد و رنگ زبانش به تدریج به حالت عادی بازگشت، زیرا سطح بیلی روبین در بدن او کاهش یافت.

برای مطالعه بیشتر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.