چگونه سایت‌های فروش شما را وادار به خرج کردن و خرید بیشتر می‌کنند؟

0

خرید و فروشِ آنلاین در سراسر جهان رو به افزایش است. در سال ۲۰۱۹ به تنهایی خریداران نزدیک به ۳/۸ تریلیون دلار به صورت آنلاین خرج کرده‌اند. و برای افزایش ممتد این روند، بعضی شرکت‌ها همه‌ی تابلو‌های توقف را بیرون آورده‌اند تا توجه شما را جذب کنند تا بیشتر خرج کنید. برای کمک به شما در بدست آوردنِ کنترلِ فضای خریدتان من سه روش آن‌ها را برای شما رو می‌کنم و سه راه‌کارِ مقابله را نشانتان می‌دهم.

یک حیله‌ی این وبسایت‌ها بازی‌سازی است و در آن وبسایت‌ها از طراحی بازی استفاده می‌کنند تا کاری کنند شما زمان و پول بیشتری در سایتشان خرج کنید. حال، بعضی سایت‌ها از یک چرخِ مجازی استفاده می‌کنند تا شانسی در تخفیفات آن روز داشته باشید. بعضی، می‌گذارند شما امتیازِ وفاداری کسب کنید با توجه به تعاملِ شما با سایتشان. و این نوع بازی‌سازی، در ذهنِ من بسیار خطرناک است.

در یک آزمایشِ کلاسیک، موش‌های آزمایشگاهی بیشتر به احتمالِ کشیدنِ اهرم و دریافت قرص خوراکی جذب شدند تا قطعیت گرفتن غذا در یک زمان مشخص. و ما انسان‌ها هم همین‌طور هستیم.

ما با احتمالِ بُردن فریب می‌خوریم. مثلِ یک ماشینِ ژتونی در وِگاس، وقتی شانستان را امتحان می‌کنید سطح دوپامینتان را بالا می‌برید. پس پیشنهاد من این است که از وسوسه‌اش به طور کل دوری کنید با لغو اشتراک از همه‌ی ایمیل‌های خریدِ آنلاین. شما نمی‌توانید آن‌چه نمی‌بینید را بخرید و این ایمیل‌ها یادآورِ دائمی هستند که هدفشان با طعمه برگرداندن شما به سایت است با بازی‌سازی و حیله‌اش، وقتی که شما دلیلی ندارید به آن‌ها فکر کنید.
 
روشِ دومِ فروشنده‌های آنلاین کم‌یابی‌ست. خیلی سایت‌ها می‌گویند چه تعداد مشتری در حال دیدن همان وسیله هستند، و طوری نشان می‌دهند که آن وسیله بسیار پرطرفدار است، و احتمالاً سریع فروش می‌رود. وبسایت‌ها به همین صورت ثانیه‌شماری برای سبد خریدتان دارند که پیام را همین‌طور در چشم نشان می‌دهد که این وسیله‌های احتمالی دیگر مدت زیادی موجود نخواند بود. تحقیقات نشان داده‌اند که تصورِ کم‌یاب شدن یک محصول می‌تواند ارزشِ آن را در چشم خریدار بالا ببرد و تمایلِ خریدار به خرید را نیز افزایش دهد. کم‌یابی هم‌چنین می‌تواند مردم را خودخواه کند و در رقابت بیاندازد.

این کمکِ من به شما برای مبارزه با کم‌یابی‌ست: وقتی کم‌یابی وسوسه‌تان می‌کند، از وبسایت دور شوید، از ماشین دور شوید و یک شب بخوابید. این کمک می‌کند بفهمید آیا وسیله را واقعا می‌خواهید یا نه هرچه که برنامه داشتید بخرید. سایت را برای حداقل یک روز ترک کنید و ببینید که هنوز آن وسیله را می‌خواهید. این روش با مرورگر پنهان خیلی بهتر عمل می‌کند تا شما دیگر با تبلیغات برای آن محصول روبه‌رو نشوید به هر جا که می‌روید.

روش سومی که شرکت‌ها استفاده می‌کنند امکان پرداخت قسطی‌ست. تعدادی از سایت‌های تجارت الکترونیک روش‌های پرداختی دارند که به شما اجازه می‌دهد پولِ یک وسیله را دیرتر پرداخت کنید. حال، برنامه‌های اقساطی زمانی مفیدند که شما وسیله‌ای بزرگ و گران را می‌خواهید تعویض کنید مثل یک یخچالِ خراب. ولی من فکر می‌کنم این پرداخت‌های قسطی شما را شکار می‌کنند وقتی که وسیله‌ای غیراورژانسی و غیرمهم را خریداری می‌کنید. نگاه کردن به پرداخت‌های کوچکِ ماهیانه از نظر روانی هزینه‌ی آن جفت کفش ورزشی یا جینِ نو را کاهش می‌دهد. و این کلکِ روانی به معنیِ این است که شما برای خریدِ بیشتر ترغیب می‌شوید. و هرچند با یک کارت اعتباری متفاوت به نظر می‌آید شما باز هم به این شرکت‌ها بدهکارید. پس در پایان روز باز هم بدهی خواهید داشت و احتمالا پرداخت‌های عقب افتاده و سود روی هم خواهد آمد و شما می‌بینید که از قیمت اصلیِ آن جین بدهکارتر شده‌اید

پس این راه‌کارِ آخرِ من است: از همه مهم‌تر این است که از این پرداخت‌های قسطی استفاده نکنید. اگر تخفیف واقعی می‌خواهید، از افزونه‌های مرورگری می‌توان استفاده کرد که کمک می‌کنند قیمت‌ بهتری پیدا کنید.

فروشِ آنلاین، خرید کردن را بی‌نهایت آسان کرده است، ولی لازم نیست هر روز حسِ جمعه‌ی سیاه را داشته باشد. با اجرا کردن این راه‌کارها، شما می‌توانید به شگردها و حیله‌ها بی‌توجهی کنید، و دوباره کنترلِ فضای خریدتان را بدست بگیرید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.