فیلم همه خوب‌اند – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Everybody’s Fine 2009

0

کارگردان: کرک جونز

بازیگران: رابرت دونیرو (فرانک گود)، کیت بیکینسل (ایمی گود) سام راکول (رابرت گود)، درو باریمور (رزی گود). ۹۵ دقیقه.

رابرت دونیرو در فیلم همه خوب‌اند در قالب مرد حدودا شصت ساله‌ای به اسم فرانک گود ظاهر می‌شود. فرانک، که کارگر بازنشسته کارخانهٔ کابل‌سازی است، در شمال نیویورک زندگی می‌کند. فرانک مدتی است که همسر خود را از دست داده است و حالا تک و تنها در خانهٔ خود زندگی می‌کند. او چهار فرزند دارد که هر کدام در گوشه‌ای از کشور پهناور آمریکا زندگی می‌کنند.

فرانک از چهار فرزند خود دعوت کرده که تعطیلات آتی را نزد وی بیایند. او در خانهٔ خود همه چیز را مرتب و آماده کرده. باغچه‌ای که مایهٔ لذت و غرور فرانک است، بس زیباست و داخل خانه از همه اشیاء گردگیری شده و کف اتاق‌ها از تمیزی برق می‌زند.

فرانک مقداری استیک و یک کباب پز برقی خریده. او منتظر آمدن بچه‌هایش است اما آن‌ها در آخرین لحظه از طریق تلفن به اطلاع فرانک می‌رسانند که نمی‌توانند پیش او بیایند. حتی یکی از بچه‌ها به خودش زحمت نمی‌دهد که به فرانک تلفن کند و بهانه‌ای برای نیامدناش بیاورد. فرانک آدم بدی نیست. او گرچه از تیپ آدم‌های پدرسالار است اما پدر چندان بدی برای بچه‌هایش نبوده. بچه‌ها از او نفرت ندارند بلکه خیلی ساده هر کدام گرفتاری‌های زندگی خود را دارند.

در ادامهٔ داستان، فرانک تصمیم می‌گیرد به دیدن بچه‌هایش برود. پزشک فرانک به وی می‌گوید که چنین سفری برای او خوب نیست اما فرانک تأکید می‌کند که قصد دارد با اتوبوس و قطار سفر کند و نه اتومبیل شخصی. به این ترتیب فرانک راهی سفر می‌شود. او ابتدا در شهر نیویورک به دیدن پسرش دیوید می‌رود که از قرار معلوم به کار نقاشی مشغول است.

فرانک سپس عازم شیکاگو می‌شود تا به دیدن دخترش ایمی (کیت بیکینسل) برود. کیت در کار تبلیغات است و در خانه‌ای شیک اما بی‌روح زندگی می‌کند. فرانک سپس به دنور می‌رود تا پسر دیگر خود، رابرت (سام راکول)، را که ظاهرا رهبر ارکستر است، ببیند. آخرین مقصد فرانک شهر لس آنجلس است که دخترش رزی (درو باریمور) به عنوان یک رقصندهی حرفه‌ای در آنجا کار و زندگی می‌کند.

فرانک در این سفر طولانی به واقعیت‌های بسیاری دربارهی بچه‌هایش و همین طور شخص خودش پی می‌برد. این مسافرت باعث می‌شود تا فرانک ارزیابی مجددی از خودش داشته باشد. همه خوباند از روی یک فیلم ایتالیایی، تحت عنوان Stanno Tutti Bene (محصول ۱۹۹۰)، ساخته جوزپه تورناتوره، ساخته شده است.

در واقع این فیلم ایتالیایی منحصرا برای بازی مارچلو ماسترویانی در نقش پدری که برای دیدن بچه‌های بزرگسال‌اش عازم سفر می‌شود، ساخته شده بود. و باید گفت که رابرت دونیرو به خوبی توانسته پای خود را در جای پای ماسترویانی بگذارد. دونیرو پس از بازی در دو فیلم ملاقات با والدین (فیلم سوم هم در راه است) و به نمایش درآوردن قابلیت‌های کمیک خود، حالا با بازی در همه خوباند ثابت کرده که همان بازیگر توانای سال‌های دور است، علاوه بر دونیرو باید به بازی‌های خوب کیت بیکینسل، درو باریمور و سام راکول نیز اشاره کرد.

در واقع این مجموعه‌ای از بازی‌های درجه اول است که فیلم را از افتادن به ورطهٔ کسالت و سقوط نجات داده است فیلم همه خوباند توسط کرک جونز کارگردانی شده است؛ کارگردانی که در پیشینه‌اش فیلم Waking Ned Devine به چشم می‌خورد. تماشای این فیلم به ویژه برای دوستداران رابرت دونیرو یک امر واجب و ضروری است.

منبع: دنیای تصویر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.