آیا مرگ جهان هستی، می‌تواند مفهومی برای ما هم داشته باشد؟

0

جهان با یک انفجار آغاز شد — اما چگونه پایان خواهد یافت؟ کیتی مَک، کیهان‌شناس، با تصاویری شگفت‌آور ما را به پایان نظری همه چیز در حدود هزاران میلیارد سال بعد می‌برد، با تفکری عمیق نسبت به هستی، شگفتی و میراث انسانیت در زمان و فضایی بی‌کران.

من عاشق جهان هستم. پهناور بودن، رمز و راز، زیبایی شگفت‌آور ستاره‌ها. عاشق همه چیزش هستم، و زندگی‌ام را وقف مطالعه‌ی آن کرده‌ام. از اتم‌ها تا کهکشان‌ها، از آغاز تا پایان. اما اخیراً، روی قسمت پایانی گیر کرده‌ام. این حقیقت که جهان در حال مُردن است. می‌دانم این ممکن است شوکه کننده باشد. منظورم این است که، این جهان است، همه چیز است. قرار است جاودان باشد، نه؟ اما نیست. می‌دانیم که جهان آغازی داشته است و هر چیزی که آغاز می‌شود، پایانی دارد.

شروع داستان، آشنا است. در ابتدا، نور بود. آن را می‌دانیم چون می‌توانیم مستقیماً آن را ببینیم. امروزه کیهان پُر از تابش زمینه‌ای کم‌انرژی است که از زمانی باقی مانده است که تمام جهان یک جهنم فراگیر بود. در ۳۸۰ هزار سال اول، فضا سرد یا تاریک نبود. پُر از پلاسمای جوشان و لرزان بود. داغ و متراکم بود. پر سر و صدا بود. اما در حال انبساط هم بود. در طول زمان، آن آتش پراکنده و فضا خنک شد. ابرهای گاز توسط جاذبه‌ی خودشان، جذب یکدیگر شدند ستاره‌ها و کهکشان‌ها و سیاره‌ها و ما را شکل دادند. و یک روز، ستاره‌شناسان با استفاده از یک گیرنده مایکروویو، صدایی را شناسایی کردند که از هر سمت آسمان می‌آمد، همان تابش باقی‌مانده از آن آتش اولیه.

اکنون ما می‌توانیم کیهان را ترسیم کنیم تا دورترین فاصله‌های جهان قابل مشاهده. می‌توانیم کهکشان‌های دور را ببینیم که نورهایشان پس از میلیاردها سال به ما رسیده‌اند. پس با نگاه کردن به آن‌ها، گذشته‌ی دور را می‌بینیم. می‌توانیم ببینیم که چگونه انبساط جهان آهسته شده است از مرحله‌ی داغ اولیه‌ی ۱۳.۸ میلیارد سال قبل. می‌توانیم برخورد کهکشان‌ها را ببینیم و انفجار شکل‌گیری ستاره‌ها را تماشا کنیم، که در نتیجه شعله‌ور شدن ناگهانیِ تمام آن هیدروژن کیهانی رخ داده‌اند.

و می‌توانیم ببینیم که این برخوردها کمتر و کمتر رخ می‌دهند. انبساط جهان، دیگر آهسته نمی‌شود. چند میلیارد سال قبل، سرعت گرفته است. کهکشان‌های دور، از هم دورتر می‌شوند سریع‌تر و سریع‌تر. شکل‌گیری ستاره‌ها آهسته‌تر شده است. در واقع، می‌توانیم مقدار دقیق آن را محاسبه کنیم. و با محاسبه‌ی آن، موضوع شوکه‌کننده‌ای را می‌فهمیم. از تمام ستاره‌هایی که متولد شده‌اند یا خواهند شد، حدود ۹۰ درصد هم‌اکنون به وجود آمده‌اند. از حالا تا پایان زمان، جهان در حال کار بر روی ۱۰ درصد پایانی است. پایانِ جهان در حال رسیدن است.

چند راه برای آن وجود دارد، اما محتمل‌ترینش، مرگ گرمای کیهان نام دارد، که ضعیف شدن آرام و دردناک کیهان است. ستاره‌ها خاموش می‌شوند و خاکستر و دود بر جای می‌گذارند. کهکشان‌ها به طور فزاینده‌ای در نورهای بی‌جان خود منزوی می‌شوند. ذرات دچار واپاشی می‌شوند. حتی سیاهچاله‌ها در خلاء تبخیر می‌شوند.

البته، ما هنوز زمان داریم. مرگ گرمای کیهان آنقدر در آینده‌ی دور است، که به سختی کلماتی برای توصیفش داریم. پس از یک میلیارد سال، که خورشید منبسط شده و اقیانوس‌های زمین را به جوش می‌آورد. پس از ۱۰۰ میلیارد سال، که توانایی دیدن کهکشان‌های دور را از دست می‌دهیم و آن رد ضعیف از نور انفجار بزرگ. بسیار پس از آن که در تاریکی تنها ماندیم و محو شدن کهکشان راه شیری را تماشا می‌کنیم.

اشکالی ندارد که برایش غمگین شویم، حتی اگر هزاران میلیارد سال بعد باشد. هیچ کس دوست ندارد به پایان یافتن چیزی که دوست دارد فکر کند. هرچند ممکن است در حال حاضر دور به نظر بیاید، به گونه‌ای عمیق‌تر از مرگ یک شخص است. ما راهبردهایی برای پذیرش اجتناب‌ناپذیر بودن آن داریم. در نهایت، به خودمان می‌گوییم، چیزی از ما باقی خواهد ماند. شاید کارهای خوبمان باشد. شاید فرزندانمان باشند که مواد ژنتیکی ما یا شاید نگاهمان به زندگی را منتقل می‌کنند. شاید ایده‌هایی باشند که ارزش گسترش یافتن را دارند. شاید انسان به ستاره‌ها سفر کند، تکامل یابند و تغییر کنند، اما چیزی از ما نجات خواهد یافت.

اما اگر جهان به پایان برسد، در زمانی، دیگر میراثی نخواهیم داشت. زمانی خواهد رسید که، به معنای واقعی کلمه، وجودِ ما معنایی نخواهد داشت. آن صفحه، کاملاً پاک خواهد شد. چرا باید زندگی‌مان را صرفِ یافتن پاسخ به سؤالات نهایی در مورد واقعیت کنیم اگر قرار است در نهایت کسی باقی نماند که آن‌ها را بگوید؟ چرا یک قلعه شنی بسازیم، وقتی می‌بینیم موجی در حال آمدن است؟

این سؤال را از چند کیهان‌شناس دیگر پرسیدم و همه جواب‌های متفاوتی دادند. برای بعضی، مرگ کیهان درست به نظر می‌رسد. آرامش‌بخش است که بدانیم که ما موقتی هستیم. یکی گفت: «من ناچیز بودنمان را دوست دارم.» برای دیگران، این سؤال خودش انگیزه‌ای است برای جستجوی نظریه‌های دیگر. باید راهی برای ادامه دادن باشد. به آرامی محو شدن در تاریکی، نمی‌تواند پایان داستان ما باشد. یکی به امکان وجود چند جهان، دلگرم بود. او گفت: «تمامش درباره ما نیست.»

شخصاً، احساس خوش‌شناسی می‌کنم. جهان ما، میلیاردها سال قبل از ما وجود داشته است و تا مدت‌ها پس از ما هم ادامه خواهد داشت. در این لحظه‌ی کوتاه، ما اینجا هستیم. شاید در مقایسه با کل جهان، ناچیز باشیم، اما توان عظیمی برای درک آن داریم، برای دیدن آغاز آن، برای اندیشیدن در مورد پایان آن، برای نگاه کردن به آسمان و دیدن انعکاس‌مان در هر نقطه‌ی نورانی کوچک. این نوعی نعمت است که آزادی نگاه کردن به فراتر از زندگی‌های کوچک‌مان و اندیشیدن درباره پایان همه چیز را داریم. ما، انسان‌های ضعیف و محکوم به فنا حسی از اکتشاف و شگفتی را با خودمان حمل می‌کنیم. تا زمانی که موجودات متفکر در جهان هستند، این حس ادامه خواهد داشت. و می‌توانیم تصمیم بگیریم که چگونه از آن استفاده کنیم.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

چرا هنگامی که می‌خواهند عکسی از ما بگیرند، ناخودآگاه سرمان را کج می‌کنیم؟

وقتی در فیس بوک، اینستاگرام یا سایر سایت‌های رسانه اجتماعی پر از عکس هستیم، احتمالاً متوجه یک روند در زبان بدن کاربران خواهیم شد. هنگام عکس گرفتن و مواجهه با دوربین، برخی افراد به طور خودکار سر خود را به یک طرف خم می‌کنند. به نظر می‌رسد که…

در مورد این عکس‌ها فقط می‌توانیم بگوییم چیزها به نحو عجیب یا خنده‌داری، سر جای خودشان نیستند!

ما در طول زندگی آدم زیاد دیده‌ایم که سر جای خود نبوده، اما در مورد اشیا، گاهی نبودن آنها در سر جای خودشان یا کاربرد بدیع آنها برای خودش یک طنز و شگفتی می‌شود، در این سری عکس‌های می‌خواهیم تعدادی از این موارد را با هم مرور کنیم:راهی…

توهم کوتارد: آنهایی که تصور می‌کنند مدتهاست مرده‌اند!

«می‌اندیشم پس هستم»  Cogito, ergo sum با این حال همه کسانی که می‌اندیشند با این باور دکارت موافق نیستند.محتوای تفکر برخی از افراد مبتلا به یک اختلال عصبی روانپزشکی نادر، معروف به سندرم کوتارد، به جای اینکه به حس بودن منجر شود، به احساس…

روسای جمهوری آمریکا به صورت تصاویر خیالی شبیه گیم‌های رل پلیینگ ژاپنی!

توجه: تصاویر را میدجرنی ساخته و سازنده ظاهرا فارغ از سمت و سوی سیاسی و فقط یک نوع بیان هنری دست به این کار زده است.جو بایدن:دونالد ترامپ:باراک اوباما:جورج دبلیو بوش:بیل کلینتون:جورج بوش پدر:…

عکس‌هایی که به ما جلوه‌ای عجیب و جالب از دوره ویکتوریایی و ادواردین در انگلیس می‌دهند

دورهٔ ویکتوریا یا دورهٔ ملکه ویکتوریا، که گاهی دورهٔ ویکتوریایی نیز گفته می‌شود، دورهٔ اوج انقلاب صنعتی در بریتانیا و اوج امپراتوری بریتانیا بود.پس از ویلیام چهارم، که خود جانشین جرج چهارم بود، در ۱۸۳۷، ملکه ویکتوریای ۱۸ساله به تخت…

۲۵ صدای نوستالژیک فناورانه قدیمی که کودکان امروزی به صورت معمول هرگز نمی‌شنوند!

یک ستاره سینمای کلاسیک را در نظر بگیرید مثلا همفری بوگارت را. تلفن را با یک دست در دست می‌گیرد، سیگاری به لب دارد و بعد با افه خاصی شماره‌گیر را می‌چرخاند و با صدای بم مردانه‌اش می‌گوید که نلفنچی فلانجا را برایم بگیر!چنین منظره‌ای دیگر…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5