فیلم جک ریچر – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Jack Reacher 2012

0

نویسنده و کارگردان: کریستوفر مک کواری. بازیگران: تام کروز (جک ریچر)‌، روساموند پایک (هلن)‌، ریچارد جنکینز (رودین)‌، دیوید آیلو (امرسون)‌، ورنر هرتزوگ (زاک)‌، ولادیمیر سیزوف (ولاد)‌، جوزف سیکورا (جیمز بار)‌. ۱۳۰ دقیقه. درجه نمایشی:. PG-13

جک ریچر اولین اقتباس سینمایی از روی یکی از مجموعه رمان‌هایی است که لی چایلد نویسندهٔ کهنه کار انگلیسی با محوریت شخصیت جک ریچر نوشته است، چایلد نوشتن این رمان‌های پر فروش را از سال ۱۹۹۷ آغاز کرده و تاکنون شانزده رمان نوشته. فیلم جک ریچر مبتنی بر رمان نهم مجموعهٔ مذکور است؛ رمانی به اسم One Shot جک ریچری که لی چایلد در کتاب‌هایش خلق کرده از نوع شخصیت‌های سبک قدیم است: ریچر از موبایل استفاده نمی‌کند، هیچ کارت اعتباری‌ای ندارد، با اتوبوس سفر می‌کند، فوق العاده کم حرف است اما هر چیزی را دربارهٔ تسلیحات می‌داند و استاد نبرد تن به تن است. او در واقع به نوعی شبیه کاراکترهای تنها و تکروی فیلم‌های وسترن است؛ کاراکتری که به سبک و سیاق خاص خودش درصدد اجرای عدالت است.

شرکت فیلمسازی پارامونت، فیلم جک ریچر را درست در سالروز آغاز اکران عمومی فیلم مأموریت غیرممکن پروتکل شبح روانهٔ اکران عمومی سینماهای آمریکای شمالی کرده. هدف از این کار، ایجاد این توهم در تماشاگر آمریکایی بوده که جک ریچر هم‌جنس مأموریت غیرممکن است. حتی تبلیغات تلویزیونی فیلم نیز به نحو گمراه‌کننده‌ای در راستای همین هدف گام برمی‌دارد. اما فیلم از این حیث، و از بسیاری حیث‌های دیگر، نومیدکننده است.

تام کروز که تهیه‌کنندهٔ فیلم جک ریچر نیز هست نقش جک ریچر را بازی کرده است (هر چند که جک ریچر توصیف شده در کتاب‌های لی چایلد حداقل بیست سانتی متر از تام کروز قدکوتاه بلندتر است! ‌)‌. جک که قبلا به عنوان بازرس نظامی در خدمت ارتش آمریکا بوده اخیرا به آمریکا بازگشته است. همزمان یک تک تیرانداز اقدام به کشتن پنج نفر و مجروح کردن یک نفر می‌کند. قربانیان ظاهرا به صورت اتفاقی انتخاب شده‌اند.

پلیس با توجه به سرنخ‌هایی که در دست دارد فرد متهم را، که نام‌اش جیمز بار (جوزف سیکورا) است، دستگیر می‌کند. کارآگاه امرسون (دیوید آیلو) از متهم بازجویی می‌کند و به این نتیجه می‌رسد که او مجرم است. دادستان رودین (ریچارد جنکینز) نیز آماده است تا اشد مجازات را برای متهم درخواست کند. اما هلن رودین (روساموند پایک)‌، دختر دادستان، که وکیل مدافع متهم است، اعتقاد دارد که روش‌های خاص پدرش باعث اعدام آدم‌های بی‌گناه می‌شود. هلن برای اثبات بی‌گناهی جیمز بار از جک ریچر کمک می‌گیرد. جک با توجه به سابقهٔ آشنایی‌اش در ارتش با جیمز بار، ابتدا تصور می‌کند که او مجرم باشد اما جک به زودی در می‌یابد که مجرم فرد دیگری به اسم زاک (ورنر هرتزوگ) است و…

مشکل اصلی فیلم جک ریچر ناشی از فیلمنامهٔ اقتباسی آن است، کریستوفر مک کواری به رغم سابقهٔ درخشان‌اش در نوشتن فیلمنامهٔ مظنونین همیشگی، نتوانسته عصاره و خلاصهٔ رمان لی چایلد را به روی کاغذ بیاورد. کاملا پیداست که بسیاری از قصه‌های فرعی رمان کوتاه با حذف شده‌اند اما نتیجهٔ کار به شدت آشفته و درهم برهم است. فیلم با وجودی که ۱۳۰ دقیقه زمان دارد اما در پایان این حس را در تماشاگر ایجاد می‌کند که فیلم ناقصی را دیده است.

فیلم جک ریچر نامتوازن است، بیش از حد پر گفتگو و پرتوضیح است، صحنه‌های اکشن فیلم کم رمق و عاری از قوهٔ ابداع و ابتکار است. لحن فیلم نیز یکدست و همگون نیست. فیلم در برخی صحنه‌های مشترک بین جک و هلن این سیگنال را می‌دهد که در حال حرکت به سوی حیطهٔ رومانتیک است اما ناگهان از ادامهٔ این مسیر انصراف می‌دهد و رابطهٔ جک و هلن را تبدیل به یک رابطهٔ صرفا حرفه‌ای می‌کند. فیلم از کلیشه‌های ژانر برای ایجاد هیجان و تعلیق استفاده کرده اما نحوهٔ اجرا طوری است که در عمل هیچ هیجان و تعلیق دندان‌گیری را ایجاد نمی‌کند.

تام کروز با بازی در نقش جک ریچر مرتکب ریسک خطرناکی شده است. به قول منتقد مجلهٔ ورایتی ((کروز کاریزماتیک‌تر از آن است که بتواند نقش یک آدم خیلی خونسرد مثل جک ریچر را بازی کند.)) فیلم اگر ستاره‌ای داشته باشد آن ستاره بدون تردید، ورنر هرتزوگ است. این کارگردان خارق العادهٔ آلمانی هر از گاهی در جلوی دوربین فیلم‌ها حاضر شده و هر بار هم حضور خیره‌کننده‌ای داشته است. جک ریچر اگر ارزشی برای تماشا کردن داشته باشد صرفا به خاطر حضور ورنر هرتزوگ است. جدای از این، جک ریچر فیلمی است که با ماتریال درجهٔ دو توسط گروهی از سینماگران درجهٔ یک ساخته شده است، شرکت پارامونت و تام کروز امیدوار بوده‌اند که جک ریچر آغازگر یک مجموعهٔ سینمایی پرفروش باشد اما با توجه به ضعف‌های آشکار این فیلم بعید است که تولید جک ریچر شمارهٔ دویی در دستور کار قرار بگیرد.

منبع: نشریه دنیای تصویر

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.