سرنخ‌های مخفی در مقبره توت عنخ آمون این ایده را که نفرتیتی در همان نزدیکی است، برانگیخته

0

امسال صدمین سالگرد کشف مقبره توت عنخ آمون است و حتی پس از گذشت این همه مدت، این محل دفن معروف همچنان اسراری برای خود دارد و جنجال برانگیخته است.

یک مصر شناس مشهور بریتانیایی و متصدی سابق موزه بریتانیا ادعا می کند که شواهدی پیدا کرده است که نشان می‌دهد نقاشی‌های دیواری و هیروگلیف‌های سلطنتی مقبره ممکن است یک پوشش عجولانه بوده باشد.

نیکلاس ریوز سال هاست که استدلال می‌کند که نقاشی توت عنخ آمون روی دیوار مقبره او در واقع مربوط به خود فرعون نیست. خطوط اطراف گوشه دهان او اغلب در نقاشی‌های نفرتیتی دیده می شود.

بنابراین ریوز فکر می‌کند قبل از اینکه تصاویر روی دیوارها دفن یک مرد ۱۹ ساله را به تصویر بکشد، ممکن است  نامادری توت عنخ آمون – نفرتیتی– را نشان بدهند که مومیایی‌اش هرگز پیدا نشده.

بر اساس مصاحبه جدید با ریوز، به نظر می‌رسد که هیروگلیف‌های قاب بیضی بالای این تصاویر، که به عنوان کارتوچ شناخته می‌شوند،هویت افرادی که در مراسم تدفین شرکت داشتند را تغییر می دهد.

از نظر تاریخی، محققان تصور می‌کردند که نقاشی دیواری مراسم « باز کردن دهان» جسد توت عنخ آمون را به تصویر می‌کشد که توسط جانشینش، آی، برای دفن آماده می‌شود.

نقاشی دیواری روی مقبره توت عنخ آمون، که در ابتدا تصور می شد آی (راست) را نشان می دهد که دهان توت عنخ آمون (چپ) را باز می‌کند.

اما ریوز می‌گوید ویژگی‌های آی، از جمله چانه چاق و بینی چاق او، بیشتر یادآور یک توت عنخ آمون جوان است.

ریوز به گاردین گفت: «بررسی دقیق از طرح‌های آی، ردپای واضح و زیربنایی یک نام قبلی – یعنی همان توتانخ آمون را نشان می‌دهد .

پس کاملاً ممکن است که مقبره توت عنخ آمون پس از مرگ غیرمنتظره پادشاه پسر به مقبره اصلی نفرتیتی چسبانده شده باشد.

اگر ریوز درست گفته باشد، به این نظریه می‌افزاید که ممکن است نفرتیتی در نزدیکی دفن شود.

در واقع، ریوز سال‌هاست که بحث می‌کند که مقبره توت عنخ آمون بیشتر برای یک ملکه مناسب است تا یک پادشاه.

اول از همه، مقبره به طور غیرعادی کوچک است یعنی کوچکترین مقبره سلطنتی در دره پادشاهان. به گفته ریوز، گنجینه‌هایی که در درون یافت می‌شوند، ماهیت «زنانه» دارند .

علاوه بر این، پلان کف در مقایسه با مقبره ‌ دیگر کج است و به نظر می رسد که نقاشی‌های دیواری با عجله کنار هم چیده شده‌اند، با نشانه‌هایی که نشان می‌دهد هنگام مهر و موم شدن رنگ هنوز خشک نشده.

پس دفن یک امر عجولانه بوده. نوت عنخ آمون هنوز در اواخر نوجوانی خود بود که درگذشت.

محل دفن توت عنخ آمون که در اصل برای توت عنخ آمون در نظر گرفته شده بود ممکن است هنوز تکمیل نشده باشد و در عوض برای جانشین او، آی، استفاده شده باشد.

دیگران، مانند وزیر آثار باستانی مصر، ممدوح الدماتی، مخالف هستند . آن‌ها استدلال می‌کنند که اگر اتاق‌های پنهان وجود داشته باشد، که هنوز بحث‌های داغی درباره آن وجود دارد، ممکن است جسد مادر بیولوژیکی احتمالی توت عنخ آمون را نگه دارند و نه نفرتیتی.

در سال ۲۰۱۸، اسکن راداری از مقبره توت عنخ آمون هیچ نشانه‌ای از اتاقک‌های متصل را نشان نداد. اما پس از آن، در سال ۲۰۲۰، اسکن دیگری از سایت نشان داد که ممکن است یک محوطه مخفی در این نزدیکی وجود داشته باشد.

فقط یک راه برای مطمئن شدن وجود دارد. اما خراب کردن یک دسته از دیوارها دقیقاً پیشنهاد خوبی نیست.

در حال حاضر، نظریه ریوز همچنان در حد حدس و گمان است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.