فیلم راهنمای کهکشان برای اتواستاپ زن ها The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy – نقد و بررسی

0

کارگردان: گارت جنینگز. فیلمنامه: داگلاس آدامز، کری کرک پاتریک. مدیر فیلمبرداری: ایگور جیدیو لیلو. تدوین: جری جاتر، نیون هاوی. موسیقی: جابی تالبوت، برنی لیدون. طراح صحنه: جوئل کالینز. بازیگران: ماس دیف(فورد پرفکت)، مارتین فریمن(آرتور دنت)، زوئی دشانل(تریلیان)، سام راکول(زافود بیبلبروکس)، جان مالکوویچ(هوما کاولا). ١٠٩دقیقه. محصول ٢٠٠۵ آمریکا، انگلستان.

آن روز برای آرتور دنت روز بدی بود. مامورین به سراغ اش آمدند تا با بولدوزر خانه اش را تخریب کنند و کمی بعد دریافت کسی که می پنداشته بهترین دوستش بوده، یک موجود فضایی است. به نظر می رسد که اینها کافی نیست، چون از طریق دوستش خبردار می شود که کره زمین سر راه یک بزرگراه فضایی قرار دارد و قرار است تا نابود شود. تنها راه آرتور برای زنده ماندن سوار شدن به اولین سفینه فضایی است که از نزدیکی زمین می گذرد.

آرتور یک مسافر فضایی تازه کار است ، اما جای نگرانی نیست چون دوستش یک کتاب راهنما با خود دارد که هر چه وی نیاز داشته باشد ، می تواند در آن بیابد.

چرا باید دید؟

انسان های زمینی همواره درباره اهمیت سیاره شان در کهکشان اغراق می کنند، بنابر این سوژه نابودی زمین برای احداث یک بزرگراه فضایی به خودی خود بکر است . در دهه ١٩٧٠ داگلاس آدامز کتابی به نام راهنمای کهکشان برای اتواستاپ زن ها نوشت که با استقبال وسیعی روبرو شد و باعث شد تا وی پنج دنباله برای آن بنویسد. این مجلدات اکنون در بیش از ٣٠ کشور چاپ و بیش از ١۵ میلیون نسخه به فروش رفته است. در ١٩٧٨ یک نمایش رادیویی در بی بی سی از روی کتاب تهیه شد . در دهه ١٩٨٠ یک سریال تلویزیونی و سپس یک بازی کامپیوتری از روی آن ساخته شد و اینک نسخه سینمایی آن که قرار بود در سال ٢٠٠١ ساخته شود به نمایش در آمده است. راهنمای کهکشان برای اتواستاپ زن ها اولین فیلم سینمایی گارت جنینگز در مقام کارگردانی است و تا قبل از این سه فیلم ویدیویی ساخته است. نقشی که جان مالکوویچ بازی می کند توسط داگلاس آدامز اختصاصاً برای او نوشته و به فیلم افزوده شده است. فیلم از نظر بصری و فنی دارای ویژگی های زیادی است و تماشای آن برای طرفداران کتاب تجربه ای لذت بخش  می تواند باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.