فیلم جست و جو در کهکشان – خلاصه داستان، نقد و بررسی – Galaxy Quest (1999)

0

سال تولید : ۱۹۹۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : چارلز نیوئرت و مارک جانسن
کارگردان : دین پاریست
فیلمنامه‌نویس : رابرت گوردون و دیوید هوارد، بر مبنای داستانی نوشتهٔ هوارد
فیلمبردار : یرژی ژلینیسکی
آهنگساز(موسیقی متن) : دیوید نیومن
هنرپیشگان : تیم آلن، سیگورنی ویور، آلن ریکمن، تونی شلهوب، سام راکول، داریل میچل، انریکو کولانتونی و رابین ساکس
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۲ دقیقه

هجده سال پس از توقف پخش مجموعهٔ تلویزیونی افسانه ـ علمی ̎جست‌وجو در کهکشان̎ بازیگران آن، ̎جیسن نسمیت̎ (آلن)، ̎گوئن د مارکو̎ (ریور)، ̎الکساندر دین̎ (ریکمن)، ̎تامی وبر̎ (مبچل) و ̎ فرد کوان̎ (شلهوب)، با لباس شخصیت‌هائی که در مجموعه بازی کرده‌اند، در گردهمائی‌ها و فروشگاه‌های اسباب‌بازی‌های مربوطه ظاهر می‌شوند.

آنان در وضعیت ناامیدکننده‌ای به‌سر می‌برند تا این‌که موجودات فضائی که به ̎ترمیان‌ها̎ شهرت دارند، وارد می‌شوند و مجموعهٔ تلویزیونی را با واقعیت عوضی می‌گیرند. آنها می‌خواهند بازیگران را با خود به فضا ببرند تا ̎تریمان‌ها̎ را از شر ̎ژنرال ساریس̎ (ساکس) و نیروهایش خلاص کنند…

ترکیب سرگرم‌کننده‌ای از نوع‌های افسانه ـ علمی و کمدی. فیلم بر مبنای شوخی با سری و مجموعهٔ سفر ستاره‌ای بنا شده است. اما به‌جز این در پرداخت مایهٔ ̎آدم‌های معمولی که نقش قهرمان را پیدا می‌کنند̎ نیز کمابیش موفق است. معمولاً کمدی‌های فضائی، تولیداتی درجهٔ اول (از نظر معیارهای تولید استودیوئی در هالیوود) به‌شمار نمی‌آیند. در حالی‌که جست‌وجو… از نظر بصری (طراحی صحنهٔ لینداد شنا و جلوه‌های ویژه) دیدنی و قابل قبول است.

آلن و ویور در نقش‌های خود مؤثر ظاهر می‌شوند. نسخهٔ اولیهٔ فیلم، خشن و سیاه از کار درآمده بود و به لطف جرح و تعدیل‌های بعدی، مناسب خانواده‌ها شد. شخصیت خبیث ̎ژنرال ساریس̎ به یاد منتقد پرآوازه، اندرو ساریس، نامگذاری شده است؛ چرا که سال‌ها قبل ساریس به یکی از فیلم‌های تهیه‌کنندهٔ فیلم، جانسن (با استعداد باری لوینسن، ۱۹۸۴) بد گفته بود!

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.