یک پیشرفت خوب در درمان دیابت: دارو‌های تایید شده توسط FDA تولید انسولین را در 48 ساعت بازسازی می‌کنند

0

پس از اینکه یک مطالعه جدید نشان داد که چگونه سلول‌های تولید‌کننده انسولین می‌توانند در لوزالمعده بازسازی شوند، یک قدم دیگر به کاهش نیاز به تزریق انسولین شبانه روزی برای مدیریت دیابت نزدیک شده‌ایم.

در این پیشرفت، سلول‌های پیش‌ساز مجرای پانکراس که همان بافت‌های پوشاننده مجرای لوزالمعده هستند، به جای سلول‌های بتای اصلی، انسولین‌ساز می‌شوند. یعنی آنها از عملکرد سلول‌های β که معمولاً در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 بی اثر شده‌اند یا از دست رفته‌اند، تقلید می‌کنند.

محققان به سرپرستی تیمی از موسسه قلب و دیابت بیکر در استرالیا، استفاده جدیدی از دارو‌هایی را که قبلاً توسط FDA تایید شده است و آنزیم EZH2 را در بافت انسان هدف قرار می‌دهند، بررسی کردند. به طور معمول، این آنزیم رشد سلولی را کنترل می‌کند و برای بررسی زیبستی مهم رشد استفاده می‌شوند.

در اینجا، دو مهارکننده مولکولی کوچک به نام‌های GSK126 و Tazemetostat – که قبلاً برای استفاده در درمان‌های سرطان تایید شده‌اند – برای برداشتن برخی از ترمز‌های اعمال‌شده توسط EZH2 استفاده شدند و به سلول‌های مجرای پیش‌ساز اجازه می‌دهند تا عملکرد‌هایی مشابه عملکرد سلول‌های β ایفا کنند.

محققان در مقاله منتشر شده خود نوشته‌اند: “هدف قرار دادن EZH2 برای ایجاد پتانسیل بازسازی سلول‌های β ضروری است.” سلول‌های مجرای لوزالمعده به این ترتیب تولید و ترشح انسولین را در پاسخ به میزان گلوکز  خون در شرایط آزمایشگاهی نشان داده‌اند.

تحقیقات قبلی نشان داده بود که سلول‌های پوششی مجرا که در حالت نرمال به مدیریت اسیدیته معده نیز کمک می‌کنند، می‌توانند در محیط مناسب به سلول‌های β تبدیل شوند. اکنون، محققان می‌خواهند آنها را عملا انسولین‌‌ساز کنند.

مهم‌تر از همه، سلول‌های جدید می‌توانند سطح گلوکز را حس کنند و تولید انسولین را بر اساس آن تنظیم کنند – درست مانند سلول‌های β. در دیابت نوع 1، سلول‌های β اصلی به اشتباه توسط سیستم ایمنی بدن از بین ‌می‌روند و به این ترتیب برای مدیریت سطح قند خون بیمار، انسولین باید با تزریق‌های منظم به بیمار رسانده شود.

آزمایش‌های انجام‌شده توسط این تیم، واکنش مشابهی را در نمونه‌های بافتی گرفته‌شده از دو فرد مبتلا به دیابت نوع 1 در سنین 7 و 61 و یک فرد 56 ساله بدون دیابت نشان داد. یعنی این درمان جدید در سنین مختلف کارا است. علامت مثبت دیگر این است که فقط 48 ساعت تحریک با دارو طول کشید تا تولید منظم انسولین از سر گرفته شود.

تخمین‌زده می‌شود که حدود 422 میلیون نفر در سراسر جهان با دیابت زندگی می‌کنند که به کنترل قند و مدیریت سطح قند خون نیازمند می‌شوند. البته هنوز روز‌های اولیه برای این تحقیق است و آزمایش‌های بالینی هنوز در راه است،.

این تنها راه امیدوارکننده‌ای نیست که دانشمندان در حال بررسی آن هستند. انواع جدیدی از دارو‌ها در حال توسعه هستند، در حالی که محققان همچنین در حال کار بر روی راه‌هایی برای محافظت موثر از سلول‌های اصلی تولید‌کننده انسولین قبل از اینکه کاملا از بین بروند، هستند.

سام ال اوستا، متخصص اپی ژنتیک از مؤسسه قلب و دیابت بیکر می‌گوید: «ما این رویکرد احیاکننده را پیشرفت مهمی در جهت توسعه بالینی می‌دانیم.»

این تحقیق در Signal Transduction and Targeted Therapy منتشر شده.


دیگر پست‌های تازه یک پزشک

پست‌های آرشیوی خواندنی

یک پزشک پلاس

حفاظت از حریم شخصی در عصر هوش مصنوعی

هوش مصنوعی به‌سرعت جای خود را در همه ابعاد زندگی‌ باز می‌کند؛ از دستیارهای صوتی گرفته تا ماشین‌ لباسشویی‌های هوشمند، همه آمده‌اند تا زندگی را برای کاربران آسان‌تر کنند اما…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.