این فقط احساس و عقیده شما نیست: گوگل واقعا نتایج جستجوی بدتری در سالیان اخیر می‌دهد!

0

مدتی است که مردم در پست‌های شبکه اجتماعی Reddit از چیزی شاکی هستند: افت کیفیت نتایج جستجو در گوگل.

کاربران می‌گویند که کیفیت نتایج جستجوی گوگل در یک سال گذشته افت کرده است. یک تحقیق جدید هم اشاره می‌کند که تعداد قابل توجهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی نتایج موتورهای جستجو را کمتر و کمتر مفید ارزیابی می‌کنند. طبق گزارش‌ها، سیل محتوای بی‌کیفیت، به ویژه برای جستجوی محصولات، هر نوع اطلاعات مفیدی را در غرق می‌کند.

یکی از حوزه‌های هرزنامه‌ای که توسط محققان چندین دانشگاه آلمانی متمرکز شده است، جستجوی بررسی محصول است. این تیم ۷۳۹۲ پرسش از این قبیل را در طول یک سال در موتور‌های جستجوی گوگل، بینگ و DuckDuckGo را زیر نظر گرفتند.

به نظر می‌رسد این مشکل عمدتاً از بهینه‌سازی موتور‌های جستجو (SEO) ناشی می‌شود، یعنی محتواهای ایجاد شده و متناسب با رتبه‌بندی در موتور‌های جستجو، به جای تمرکز بر اطلاعات با مفید، در موتورهای جستجو بالا می‌آیند.

این امر می‌تواند به شکل صفحاتی پر از کلمات کلیدی باشد، شکل دیگر آزار کاربران این است که اطلاعات کلیدی  تا پایان مقاله نگه داشته می‌شود تا زمان خواندن را افزایش دهند. این طوری یک از فاکتورهایی که ظاهرا در رتبه‌بندی سایت‌های در موتورهای جستجو موثر است، ارتقا پیدا می‌کند.

این گروه تحقیقاتی توضیح داد: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که همه موتور‌های جستجو با محتوای بسیار بهینه‌شده مشکل دارند.

تازه مشکل در حال بدتر شدن است زیرا مردم از چت‌بات‌ها برای تولید محتوای بیشتر استفاده می‌کنند و سعی می‌کنند با تغییر الگوریتم‌های خود از توانایی موتور‌های جستجو برای شناسایی انسانی نبودن این متن‌ها، جلوتر باشند.

نتایج این گروه تحقیقاتی نشان می‌دهد که همه موتور‌های جستجو قربانی کمپین‌های هرزنامه پیوند‌های وابسته در مقیاس بزرگ می‌شوند. همچنین متوجه شده‌اند که مرز بین محتوای خوب و هرزنامه در قالب محتوا و «مزرعه‌های» لینک به طور فزاینده‌ای مبهم شده، چیزی که مطمئناً در پی فراگیر شدن هوش مصنوعی مولد بدتر خواهد شد. »

ماریسا مایر، بیستمین کارمندی که به گوگل ملحق شد و به عنوان مدیرعامل یاهو مشغول به کار شد، معتقد است که مشکل به دلیل بدتر شدن خود اینترنت است.

او می‌گوید: «من فکر می‌کنم کیفیت اینترنت ضربه خورده است. زمانی که من در گوگل شروع به کار کردم، حدود ۳۰ میلیون صفحه وب وجود داشت، بنابراین «خزیدن» در همه آن‌ها و فهرست کردن همه آن‌ها نسبتاً ساده بود. اما امروزه گوگل باید بیش از یک تریلیون URL را اندکس کند.»

مایر اضافه کرد که طبیعی است که مردم وقتی نتایج جستجوی با کیفیتی را که قبلاً دریافت می‌کردند، ارزیابی نمی‌کنند، گوگل را سرزنش کنند. او نتایج گوگل را بیشتر تنها «پنجره‌ای» به سوی کلیت وب می‌بیند.

سؤال واقعی این است که چرا وب بدتر شده است؟

تحقیق را می‌توانید در اینجا مطالعه کنید.


اما نظر شخصی من:

۱- تکنیک‌های SEO به خودی خود چیز بدی نیستند. تصور کنید که مطالب خیلی خوبی بنویسید، اما SEO بلد نباشید و مدام ببینید که مطالب دیگران بهتر اندکس می‌شود. به علاوه برخی از فاکتورهای مهم در SEO مانند چیزی که در راس اهمیت برای گوگل قرار دارد، یعنی مفید بودن محتوا، مسلما اهمیت دارد.

۲- اما بسیار پیش می‌آید که کسی مقاله‌ای در حد ۷۰۰ – ۸۰۰ کلمه در توضیح چیزی با کیفیت خوب بنویسید، اما این مقاله یارای رقابت با مطلب با موضوع مشابه ۲۰۰۰ کلمه‌ای با چگالی مناسب کلمه کلیدی با بک‌لینگ‌گیری خارجی و لینک‌های داخلی و تصاویر مناسب نداشته باشد. مطئنا این شخص سرخورده می‌شود که چرا موتورهای جستجو به مطالب مختصر و مفید و کاربردی اهمیت نمی‌دهند.

۳- سمت دیگر خود کاربران هستند. شیوه جستجوی آنها تخصصی نیست و از کلمات کلیدی مناسب استفاده نمی‌کنند و گاهی از کلمات بسیار پرتی استفاده می‌کنند و فریفته تیترهایی می‌شوند که ندیده پیداست که موضوعیت ندارند. مثلا بیشتر مقالاتی که حاوی کلمه کلیدی «درمان خانگی» بیماری‌ها هستند، هیچ مبنای علمی ندارند.

۴- موضوع دیگر اقتصاد است. گردانندگان سایت‌ها وقتی نتایج جستجوی کاربران را آنالیز می‌کنند، متوجه می‌شوند که نیت و موضوعات مورد توجهی واقعی (و نه ادعایی آنها) چیست، پس مطالبی در این سمت تولید می‌کنند که فریفته‌شان کند.

۵- چه بخواهیم و چه نخواهیم و از هوش مصنوعی متنفر باشیم، آنها به عنوان یک ابزار و نه فعلا به عنوان نویسنده همه فن حریف وارد وب شده‌اند. در کوتاه‌مدت شاید وب را تضعیف کنند. اما در مدت طولانی وقتی وب از مطالب همسان اشباع شد دیگر کاربران باز پیش نویسندگانی که احساس و تفکر مستقل خود را عرضه می‌کنند برخواهند گشت و موتورهای جستجو هم رفته رفته هوشمندتر برخورد خواهند کرد.

۶- یکی از مشکلات در زبان فارسی این است که آن دسته نویسندگانی که باید بخشی از وب با مطالب خوبشان تسخیر شود به خاطر شرایط اجتماعی و اقتصادی و نیز مجهز نبودن به تکنیک‌های کار در وب، سرخورده می‌شوند و یا درمی‌یابند که کارهای دیگر، به مراتب سود بیشتری برای آنها در بر دارد. پس پب فارسی از آنها محروم می‌شود.

۷- مشکل دیگر نرخ بالای کلیک روز مطالب زرد و سایت تابلویید و نیز خودداری شگفت‌انگیز کاربران در تبلیغ و اشتراک سایت‌ها و مطالب خوب است.

۸- البته اشکالاتی به خود گوگل هم وارد است. مثلا تغییر مرتب الگوریتم‌های یا چینش صفحه جستجو، در عین عدم ارتقای کیفیت جستجو. برای مثال شخصا من صفحه جستجوی ساده و نوشتاری را ترجیح می‌دهم. اما خب وقتی گوگل توجه مردم به مطالب چندرسانه‌ای را می‌بیند، در صفحه جستجو طمالب یوتیوب و حتی اینستاگرام را هم نمایش می‌دهد. دست کم برای کاربر فارسی اینها چیزهای دلخواه نیستند. چون کیفیت اینترنت به او اجازه مشاهده این مطالب را نمی‌دهد. چنین کاربری یک صفحه نوشتاری دوست دارد که به سرعت مطلب را به او توضیح بدهد. اما چنین صفحه ساده‌ای اغلب در گوگل بالا نمی‌آید.


دیگر پست‌های تازه یک پزشک

پست‌های آرشیوی خواندنی

یک پزشک پلاس

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / درمان سرد مزاجی بانوان / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.