تصویر ۳۶۰ زیبا و شگفت‌انگیز از رصدخانه‌ای که بزرگترین دوربین جهان در آن قرار خواهد گرفت

0

گرچه این تصویر سورئال شبیه یک سیاره شناور در فضا به نظر می‌رسد، در واقع تصویری ۳۶۰ درجه از یک رصدخانه نجومی است.

رصدخانه Vera C. Rubin در شیلی هنوز در دست ساخت است، اما پس از اتمام ساخت، قدرتمندترین دوربین دیجیتال ساخته شده تا کنون را در خود جای خواهد داد و نقشه بی‌سابقه‌ای از کیهان خواهد ساخت.

نور سبز و قرمزی که دور افق «سیاره»مانند عکس است، درخشش هوا است، یک پدیده جوی که زمانی ایجاد می‌شود که ذرات و گاز‌های موجود در اتمسفر بار الکتریکی پیدا می‌کنند یا یونیزه می‌شوند.

در سمت چپ پایین عکس، رصدخانه Vera C. Rubin قرار دارد که دارای یک دوربین ۳۲۰۰ مگاپیکسلی برای بررسی آسمان شب است.

این منظره فوق‌العاده از رصدخانه در ارتفاع ۲۷۰۰ متری بالاتر از سطح دریا، توسط پتر هورالک، عکاس نجومی از جمهوری چک گرفته شده است که از دوربین Canon Ra با لنز سیگما ۳۵ میلی‌متری برای گرفتن عکس استفاده کرده. او عکس‌هایی با نوردهی‌های ۱۰ ثانیه‌ای گرفته که سپس به صورت پانوراما در کنار هم قرار داده شده‌اند.

هنگامی که تلسکوپ در ماه آگوست راه‌اندازی شود، یک بررسی ده ساله را آغاز می‌کند: در واقع میراث فضا و زمان (LSST) را با اسکن آسمان درمی‌یابد و تقریباً ۲۰ ترابایت داده در هر شب ایجاد می‌کند.

دانشمندان‌ امیدوارند با LSST سیارک‌ها و ابرنواختر‌ها و همچنین ۲۰ میلیارد کهکشان و ستاره را بررسی کنند.

دوربین LSST (تصویر در حال ساخت در بالا) تقریباً به اندازه یک ماشین کوچک است و سه تن وزن دارد. این دوربین دارای یک لنز جلوی عریض پنج فوتی و یک سنسور ۳۲۰۰ مگاپیکسلی است که برای کاهش نویز تا ۱۰۰- درجه سانتیگراد خنک می‌شود.

دوربین اپتیکال با دیافراگم بزرگ و میدان وسیع قادر به مشاهده نور از طول موج‌های ماوراء بنفش نزدیک به مادون قرمز است و از ۱۸۹ سنسور دستگاه شارژ (CCD) تشکیل شده که در مجموع ۲۱ مربع سه در سه مرتب شده‌اند.

صفحه کانونی با عرض ۶۴ سانتی‌متر با میدان دید ۳۳.۵ درجه است، به این معنی که دوربین می‌تواند با هر نوردهی بیش از ۴۰ برابر مساحت ماه کامل در آسمان را ثبت کند.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.