آنچه شما در اینترنت به اشتراک می‌گذارید و آنچه مردم دوست دارند بخوانند

20

به چیزهایی که شما و دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، توجه کنید. به نظرتان چه نوع مطالبی بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شوند، مطالب ژرف علمی، تحلیل‌های علمی اقتصادی و سیاسی، یا اخبار مربوط به مد و زیبایی و اخبار مربوط به مشاهیر سینما؟

حالا به نظرتان واقعا کدام دسته مطالب بیشتر خواننده دارند و روی آنها کلیک می‌شود.

کافی است چند ماهی کاربر اینترنت بوده باشید تا بدانید که میزان استقبال از کدام دسته مطالب بیشتر است. در حالی که عامه مردم وقتی علنی می‌خواهند چیزی را در حساب کاربری‌شان به اشتراک می‌گذارند، سعی می‌کنند برای باهوش جلوه دادن خود یا ایجاد یک وجهه شاخص از خود، بیشتر روی مطالب علم و دانش متمرکز شوند، میزان کلیک بر روی اخبار سیاسی، سرگرمی، اخبار مد و زیبایی و اخبار مشاهیر به طرز چشمگیری از خبرهای علمی و هنری بیشتر است.

به تازگی مؤسسه‌ای به نام 33Across با بررسی مطالب 500 رسانه معتبر، همین مطالب را تأیید کرده است و در قالب یک نمودار عرضه کرده است. (+)

03-29-2013 10-20-27 AM

همان طور که در نمودار بالا می‌بینید، خبرهای علمی بیش از هر دسته دیگری به اشتراک گذاشته می‌شوند، اما وقتی پای کلیک می‌رسد که در نمودار با رنگ قرمز مشخص شده است، داستان چیز دیگری می‌شود. به عبارتی چون کلیک‌های هر کاربر عیان نمی‌شوند، آنها می‌توانند بدون دغدغه روی هر چیزی که دوست دارند، کلیک کنند.

در سایت‌های لینک‌پراکنی فارسی هم دقت کنید، بسیاری از اوقات میزان کلیک بر روی مطالب علمی از چند ده عدد فراتر نمی‌رود، در حالی که روی عکس‌ها مخصوصا اگر عکس مشاهیر باشند، چند هزار کلیک صورت می‌گیرد.

درست به همین خاطر است که مدتهاست حتی رسانه‌های رسمی و معتبر فارسی هم نوع انتخاب عناوین اخبار خود را تغییر داده‌اند. مثلا بعد از نوشتن عنوان می‌نویسند (+عکس)!

این عناوین در نگاه اول توهینی به مخاطب به نظر می‌رسند، چون با زبان بی‌زبانی به او می‌گویند که:

می‌دانیم که حوصله ندارید، مطلب اصلی را بخوانید اما دست‌کم برای تماشای عکس، کلیک کنید!

اما از سویی دیگر کار این رسانه‌ها، عمل‌گرایانه و مبتنی بر واقعیت حاکم است!

151075164.jpg.CROP.rectangle3-large

مثل همه امور دیگر، ما در مورد وب فارسی هم آمار درست و حسابی نداریم و نمی‌دانیم که واقعا کاربرهای ما در اینترنت چه می‌کنند، اما حدس و گمان‌هایی که به واقعیت نزدیک هستند به ما می‌گویند که وضعیت ما باید بدتر از تحقیق 33Across باشد، به عبارتی کیفیت کاربری اینترنت در کشور ما بسیار نازل است.

البته من شخصا معتقد به متر کردن و رتبه‌بندی کاربرها نیستم و فکر می‌کنم هر کاربری بسته به نیاز و خواهش‌های درونی خود باید بتواند از اینترنت استفاده کند، اما از آنجا که وبلاگ‌نویس هستم و علاقه‌مند به ایجاد محتوای سازنده، دوست دارم در جوی در وب فارسی فعالیت کنم که کاربرانش در آن به صورت آزاد، با استفاده از فناوری‌های نو، محتواهای بکر، تازه، تأمل‌برانگیز و آن دسته مطالبی را بخوانند که باعث تغییر نگرششان شود.

اما در عالم واقع، واقعیت به گونه‌ای دیگر است:

– سرعت و «کیفیت» بد اینترنت و برخی ملاحظات چنان که افتد و دانی باعث می‌شود که اصولا خیلی‌ها اصلا خود را درگیر، محتواسازی نکنند.

– در نبود چرخه اقتصاد آنلاین، کمتر کسی پیدا می‌شود که بی‌چمداشت محتواسازی کند.

– وضعیت کنونی اینترنت، تشویق‌گر ایجاد ذائقه پاپ‌کورنی در کاربران شده است.

– کاربران ما مهارت‌های پایه‌ای وب‌گردی را ندارند و با فناوری‌هایی مثل فید آشنا نیستند، بسیاری از آنها نمی‌توانند از گجت‌های هوشمند استفاده کنند.

– از سویی دیگر، به سبب بافت اجتماعی خاص ما، امیال و رفتارهای محدود شده در پی ظهور مخفی در عالم آنلاین هستند. همین مسئله باعث سربرآوردن قارچ‌گونه سایت‌هایی حاوی اخبار زرد و عکس‌های ستاره‌های سینما و ورزش شده است.

– متأسفانه حتی در حوزه سرگرمی‌سازی سطح پایین هم رسانه‌های اینترنتی فارسی، فاقد هر گونه ابتکار، جذابیت و خلاقیت هستند و فرهنگ کپی پیست در آنجا هم غوغا می‌کند.

– به سبب دغدغه‌های اقتصادی به صورت خاص و فرهنگ عمومی حاکم به صورت عام، به همان گونه‌ای که کتاب و کتابخوانی تبدیل به یک ضد ارزش شده‌اند و اصولا این روزها کمتر اثر فاخر یا حتی مقاله نسبتا طولانی‌ای در جراید می‌توان پیدا کرد که به دقت خوانده شود، در دنیای سایبر هم خیلی وقت‌ها مطالب پربار بی‌مخاطب باقی می‌مانند.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

۸ خودروی جذاب تاریخی که توسط طراحان ایتالیایی بازطراحی و جاودانه شدند

ایتالیا خانه‌های طراحی معروفی دارد. Pininfarina ،Bertone ،Touring ،Giugiaro و Vignale برخی از مهم‌ترین نام‌های طراحی خودرو هستند.در این خانه‌های طراحی، همه‌چیز از جمله خودرو طراحی می‌شود. چه خودروهایی که تجاری و قابل تولید باشند؛ چه…

تصور کنید که در یک دنیای تخیلی، هری پاتر را استودیو جیبلی می‌ساخت

استودیو جیبلی یک استودیوی مشهور انیمیشن‌سازی ژاپنی است که به دلیل سبک هنری متمایز، داستان‌سرایی پر از تخیل و انیمیشن‌های هیجان‌انگیزش مشهور است. استودیو جیبلی که توسط هایائو میازاکی و ایسائو تاکاهاتا تأسیس شد، تعدادی از محبوب‌ترین فیلم‌های…

تاریخچه جذاب تلفن‌های خودرو با مرور عکس‌های قدیمی دهه 1940 تا 1980

ماشین و تلفن، زمانی دو اختراع پیشگامانه بودند. جالب است که این دو تنها یک دهه از یکدیگر جدا بودند. خودرو و تلفن به ترتیب در سال‌های 1885 و 1875 اختراع شده بودند. اما اگر فیلم‌های قدیمی را دیده باشید می‌دانید که خیلی‌ها پیش‌تر از موبایل‌های…

خوشمزه‌ترین غذاها در کشورهای مختلف دنیا از دید میدجرنی

ذائقه مردم کشورهای مخالف متناسب با فرهنگ و مواد غذایی اولیه در دسترس به میزان زیادی با هم متفاوت است تا آن حد که گاه باعث شگفتی ما می‌شود که چطور به خوردن این غذاها می‌شود فکر کرد. اما به صورت متناسب ممکن است برخی غذاهای ما هم برای شهروندان…

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند.اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

شوخی با بناهای معروف و عجائب معماری دنیا یا میدجرنی – گمشده در ترجمه!

کاریکاتور شخصیت‌های مشهور را بسیار کشیده‌اند و دیده‌ایم، اما کشیدن کاریکاتور بناهای معروف زحمت بیشتری دارد. اما میدجرنی می‌تواند این زحمت را بسیار کمتر کند.کاربر شبکه اجتماعی دریت به نام mossymayn به تازگی این کار را کرده است:دروازه…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
20 نظرات
 1. فرشاد می گوید

  آخ آخ آخ….
  درد دل ما هم همینه به خدا
  اصلاً خیلی ها فقط با هدف پیگیری همین اخبار زرد و محتوای ضعیف و سرگرم کننده رو اوردن به اینترنت، که حتی کار با کامپیوتر رو بلد نیستند، چه برسه به…. !

  1. Marilyn می گوید

   فرشاد خان من(از نظر خودم البته که بسیار بسیاری از دوستان به مراتب از من قوترند) همیشه خودم رو در حوضه شبکه صاحب نظر می دونستم و در تیوبهای مختلف به دنبال مطالب جدید بودم در کورس های دانشگاهی (مجازی)ام ای تی و استفورد و … امتیاز میگرفتم(تو رشته عمران و کامپیوتر) و فکر میکردم جداد اوه اوه من از اینترنت دارم استفاده مفید و اما بعد از قطع وی پی نهادر همین چند هفته با دنیای جدید سایت های ایرانی و(خارجی جدید که قبلا هرگز به انها سرنمیزدم) سایت های جالب علمی که هنوز بسته نشدن اشنا شدم که به مراتب برام جالب تر از انها بود و دیدم هنوز افرادی (ایرانی) هستند که با هر دلیلی محتوا های بسیار جالب منتشر میکنند ( باوجود سختی در انتشار نگهداری ) با وجود ابزار های جدید دور زدن تحریمها کماکان از انترانت داخلی استفاده میکنم چون بسیار جذاب تر از سایت های که برای کمی دانش که در اتبدا به اسم مجانی وبعد کمی پیش روی با هزینه یا از روشهای دیگر از شما بهره بر داری میکنند شدم و برای همین دیگه به ابزار دور زدن تحریما روی نیوردم البته چیزهای ام از دست دادم ولی ارزشوش داشت که شما تمام اموزش های پولی رو بدون تورنت و سعی خطا های بسیار به راحتی بگیری و سایت های جالبی بجز چندین سایت محدود که همیشه عادت داشتی سر بزنی ببینی البته همشه از منتقدان این سیاست بودم که حق کپی رایت از بین برودو همچنین ضعفهای غیر قابل انکار در خیلی موارد ساده و همچنین موارد غیر قابل ذکر پس درد ما راحت طلبی بسیاری از افراد که البته همین راحت طلبی باعث پیشرفت هم شده البته من فقط در سایت اقای دکتر کامنت میذارم چون سطح علمی خوانندگان اون بسیار بالاست و در بسیاری از موارد نظرات را به چالش مکشن

   1. فرشاد می گوید

    پس پیشاپیش اینترنت ملی مبارکتون باشه 😉

 2. Marilyn می گوید

  متاسفانه همان طور در کامنت های قبلی (در مورد گوگل ریدر) گفتم ما در نقطه کور فناوری اطلاعاتیم و چوب دو سر ف یلتر شدیم البته بعضی مزیت ها رو هم نمشه انکار کرد دسترسی بدون پیگری (چون تور نت همجا قابل دسترسی(بجز کشور خودمان و …))ولی کسی تحت پیگرد برای استفاده، تولید و توزیع … غیر مجاز قرار نمیگیره ولی همین عامل مانند چاقوی دو لبه است.، بگزریم.
  من خودم همیشه دنبال همه جور مطلبی تو انترنت بودم از بحث ها پیچیده مربوط به عمران و شبکه و برنامه نوسی تا ریت و ریویو ها که تقریبا کمترین نرخ کلیک رو داره اما در همه جای دنیا الان اینترنت وسیله سرگرمی تا فضای علمی ارتقا ی دانش چون “علم هنوز هم پولی و مطالب عمیق وتخصوصی فقط در دست رس افراد که برای ان هزینه میکنند”و مطالب که برای تبلیغات کالا و…. مجانی و فریبنده

 3. Marilyn می گوید

  البته باید دید که منظور از ساینس چیه ایا فقط اخبار مربوط به علم چون این دو مطلب را جدا مورد تحلیل قرار داده یا خود اون چون تمامی سایتهای که مطالب عملی (نه خبر پراکنی) دارن فقط از طریقه حق عضویت علم رو در اختیار ما قرار میدهند ولی کافی در مورد اخرین اخبار مد یا تصویر بازیگران یا نسخه جدید گلکسی سرچ کنیند

 4. rastegar.amir3 می گوید

  درد دلمو گفتی خدا خیرت بده نه نه !!!
  وقتی متا تگ های این سایت های فروشگاهی رو می بینی خجالت میکشی ، هر چی چرت تر پربازدید تر !

 5. ahmad karimi می گوید

  متاسفانه فرمایش تان عین واقعیت است و بسیار جای نگرانی است،که سطح افکار عمومی جامعه چقدر پایینه.
  بهتون خسته نباشید میگم.

 6. شهاب الدین می گوید

  متأسفانه دغدغه بزرگی است.

 7. Siamak می گوید

  متاسفانه مطالب زرد مخاطب و طرفداران بیشتری دارند، مخصوصا درمورد کاربران ایرانی؛ اما من خودم ترجیح میدهم کاربران سایتم کسایی باشند که دنبال اینجور مطالب نیستن یا کمتر هستن و به علم و یادگیری بیشتر اهمیت میدهند. حتی اگر تعدادشون کم باشد و بازدید سایتم کم شود.
  به این شکل امکان فرهنگ سازی هم بیشتر خواهد بود.
  البته یک دیدگاه دیگرم هم این است که میشود با نوشتن مطالب پر طرفدار کاربران را جذب کرد و با نوشتن مطالب کاربردی و مفید بینابین این مطالب و زیاد کردن تعداد این مطالب به مرور زمان، کاربران را به سمت این مطالب سوق داد و از این طریق به شکل موثرتری فرهنگ سازی کرد. البته نمیدونم این دیدگاه تا چه حد میتواند مفید واقع شود.

 8. داریوش می گوید

  منظور از ذائقه پاپ‌کورنی چیه؟

 9. farhad می گوید

  سلام من مدت ها بود که سایت شما را به خاطر حمایت شدید از اپل ترک کرده بودم 🙂 دلیل عجیبی بود ولی بعد از مدت ها لینک سایت شما را دیدم و باز به نظر می رسد هر روز باید سری به سایت ششما بزنم .:D

 10. پژمان می گوید

  عکسی که واسه این مطلب گذاشتین خیلی جالبه!

 11. امیر می گوید

  اینکه خبرهای علمی بیش از هر دسته دیگری به اشتراک گذاشته می‌شوند، حداقل در ایران صحت نداره. نظر شما چیه؟
  با یک آمارگیری سرانگشتی بین دوستان خودمان در فیس بوک میشه به نتایج خوبی رسید.

 12. نوری می گوید

  آقای مجیدی به نظرتون این تیتر برای مطلبتون چطوره؟”مطالبی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته میشود چقدر کلیک میخورد یا چقدر طرفدار دارد”

  به توجه به آمار معلومه که در کشورهای غربی مردم بیشتر نگران زندگیشان هستند یعنی به زندگشیان اهمیت میدن زیرا اخبار و سیاست خواهان زیادی دارد ولی در کشور ما شاید اینطور باشد ولی مردم آنرا در شبکه های اجتماعی بروز نمی دهند و بیشتر وقت خود با مطالب آنچنانی به هد می دهند

  1. فرهاد می گوید

   در کشورهای دیگر مردم به دلیل دسترسی نداشتن به منابع خبری موثق دیگر مانند روزنامه و تلویزیون آزاد، برای دسترسی به اخبار و سیاست به اینترنت روی می آورند در حالی که در کشور ما به دلیل تعدد منابع آزاد و قابل اعتماد مردم نیازی به اینترنت احساس نمی کنند و اینترنت را فقط برای سرگرمی های زرد به کار میگیرند.

   p.s. Bazinga

 13. وحيد٢٢ می گوید

  اتفاقى که همیشه تجربه اش کردم ، من هم هر دو دسته ى مطالب رو دنبال میکنم و اغلب از هر دو دسته در فیس بوک اشتراک گذارى میکنم اما همیشه تجربه کردم میزان توجه به مطالب سرگرم کننده در مقایسه با مطالب آموزنده بسیار بالاتره !!

 14. حسین می گوید

  به نظرم الان توی وب فارسی یه عکس نژادپرستانه 100 برابر بیشتر از یه عکس آموزشی یا علمی کلیک و لایک می خوره

 15. رزیتا می گوید

  ای وای من همیشه آخر مطالبم مینویسم + عکس
  اینم بطور نا خواسته از تجربیاتی که از تعداد لایکا دیدم برداشتم ….

 16. بهار می گوید

  با خواندن این مطلب چند نکته به نظرم رسید که با شما در میان میگذارم .
  1) سرعت تولید علم نسبت به بسیاری از وقایع دیگر پایین است . مثلا اگر درمان بیماری ایدز کشف گردد این مطلب بارها به اشتراک گذاشته می شود حال آنکه هر کسی آن را فقط از یک منبع می خواند
  2) تا جایی که دیده ام عده ای از علاقه مندان به علم مشتاق نشر دانش ودانایی در بین سایرین می باشند بدون داشتن نفع شخصی ، ( قاعدتا مطالبی که نفع شخصی دارد باید کمتر به اشتراک گذاشته شود )
  3)مطالب علمی این قابلیت را دارند که تا سال ها به اشتراک گذاشته شوند ( اما چند نفر علاقه مندند که نتایج مسابقات فوتبال 40 سال قبل را ببینند ؟)
  به نظرم تفسیر نمودار بالا به یک بررسی جامع نیاز دارد .

 17. بهار می گوید

  اصلاحیه : ببخشید مورد اول یک قسمت جا افتاده دارد .
  سرعت کشف در مان یک بیماری را با تعداد مسابقات ورزشی که در هر روز برگزار می شود مقایسه کنید .طبیعی است که چراغ سایت ها ی علمی با به اشتراک گذاری مطالب روشن بماند .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.