مموری اسپات ، اختراع جالب شرکت HP

شرکت HP اخیرا یک وسیله قابل حمل داده‌ها ، ساخته که نامش را گذاشته ، Memory Spot. همانطور که از نام این وسیله برمی‌آید و در عکس زیر پیداست ، اندازه این وسیله بسیار کوچک است:

ین چیپ یک آنتن توکار دارد و می‌تواند اطلاعات را با سرعت ۱۰ مگابایت در ثانیه منتقل کند ، یعنی ۱۰ بار سریعتر از سیتم بلوتوث. گنجایش این چیپ ۴ مگابایت است که برای ذخیره چند عکس و تعداد زیادی صفحات متنی کافی است.

جالب است که یکی از نخستین کاربردهای پیش‌بینی شده برای آن در امورات پزشکی است و پیشنهاد شده مچ‌بندهایی برای بیماران ساخته شود که با استفاده از این نوع حافظه ، کلیه اطلاعات پزشکی یک بیمار را حمل کنند:

در این تصویر هم بیل گیتس را در حالی شنیدن توضیحات دانشجویان درباره برنامه‌ای که به منظور دسترسی سریع به اطلاعات پرزشکی بیماران نوشته‌اند ، می‌بینید:

همانطور که دیدید ، پزشکی یکی از نخستین رشته‌های علوم است که در دنیای امروز از پیشرفت‌های فن‌آوری استفاده می‌کند.

هر پزشکی در ایران با تجربه دردناک زمان نوشتن تز ، آشناست. پرونده‌هایی کاغذی که در محل‌های بسیار کثیف و فاقد هرگونه تهویه نگهداری می‌شوند ، پرونده‌های پزشکی مفقود شده! ، پرونده‌هایی که اطلاعات به درستی در آنها ثبت نشده. علاوه بر این به طور روزانه شاهد هستیم که چقدر وقت و انرژی صرف گرفتن دوباره شرح حال پزشکی بیماران گرفته می‌شود که در موارد زیادی ، دست آخر ، به نتیجه مطلوب نمی‌رسیم.

پزشکان درگیر طرح پزشک خانواده آگاهند که چه میزان از وقت روزانه‌شان صرف پر کردن (توجه کنید فقط پرکردن) بی‌ثمر پرونده‌هایی می‌شود که به هیچ کار نمی‌آیند.

حتی تصور اینکه بیماری به بیمارستان بیاید و در یک لحظه آزمایشات چندساله اخیر ، تصاویر رادیولوژی و اعمال انجام شده رویش را بتوان دید ، یک رؤیاست.

خیلیها گمان می‌کنند ، که استفاده از فن‌آوری‌های نو ، یعنی مستلزم صرف هزینه هنگفت است ، بماند که گمان عده‌ای دیگر از ثبت الکترونیک اطلاعات بیماارن و برنامه‌های بهداشتی یک کار تجملی هزینه‌بر است و بس!

اما باور کنید که یا یک رایانه پنتیوم ۳ و چند برنامه ساده و با با پرهیز از شعارگرایی و مهمتر از همه استفاده از متخصصان شایسته ، خیلی کارها می‌شود کرد.

 
1 نظر
  1. فرنگیس 2 می گوید

    سلام من یک کارشناس health Information Technology
    هستم و برای شما email خواهم زد در همین باره .

نظرات بسته شده است.