جینا لولوبریجیدا، زندگینامه و فعالیت‌های سینمایی

0

جینا لولوبریجیدا “پاسخ” سینمای اروپا بود به مرلین مونرو، ستاره مشهور هالیوود. لولوبریجیدا که زمانی به “زیباترین زن جهان” شهرت داشت، روز چهارم ژوئیه ۲۰۲۲ تولد ۹۵ سالگی خود را جشن می‌گیرد.

جینا لولوبریجیدا  (زاده ۴ ژوئیه ۱۹۲۷ در سوبیاکو) یک بازیگر و عکاس خبری ایتالیایی است. او در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ یکی از برجسته‌ترین بازیگران زن در اروپا به‌شمار می‌رفت. امروزه وی به عنوان یک فعال حقوق شهروندی شناخته می‌شود که به ویژه در «بنیاد ملی ایتالیایی آمریکایی» (NIAF) فعالیت دارد.

او در سال ۱۹۲۷ در سوبیاکو زاده شد. او در نوجوانی به یادگیری مجسمه‌سازی و نقاشی پرداخت و در جوانی مدتی مدل بود. او نخستین بار نقش‌آفرینی در یک فیلم را در سال ۱۹۴۶ تجربه کرد و اولین نقش مهم‌اش را در سال ۱۹۵۰ در فیلم میس ایتالیا ایفا کرد.[۱] او سه بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شده بود که یک بار در سال ۱۹۶۱ بعنوان ستاره محبوب جهان برنده آن شد.

او در اواخر دهه ۱۹۷۰ فعالیت موفقیت‌آمیز خود را به عنوان یک عکاس خبری آغاز کرد. او از مشاهیری همچون پل نیومن، سالوادور دالی، دیوید کسیدی و تیم ملی فوتبال آلمان عکس گرفت و نیز موفق به فراهم نمودن یک گفتگوی اختصاصی دسته اول با فیدل کاسترو شد. لولوبریجیدا در سال ۱۹۷۳ مجموعه‌ای از آثار عکاسی خود با نام ایتالیا میا (Italia Mia) منتشر کرد.

او در سال ۱۹۹۹ تلاشی ناموفق برای کسب یکی از کرسی‌های ایتالیا در پارلمان اروپا داشت. او از سوی حزب چپ میانه دموکرات‌های ایتالیا در این انتخابات نامزد شده بود.


گزیده فیلم‌شناسی

لولوبریجیدا در حدود ۷۰ فیلم سینمایی بازی کرده‌است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

میس ایتالیا (۱۹۵۰)
فانفان لاتولیپ (۱۹۵۱)
رؤیای شیرین (مهرویان شب، ۱۹۵۲)
دختر دهاتی (۱۹۵۲)
عیال یک‌شبه (۱۹۵۲)
بازی بزرگ (۱۹۵۳)
نان، عشق و فانتزی (۱۹۵۳)
شیطان را بران (۱۹۵۳)
زنی از رم (۱۹۵۴)
نان، عشق و حسادت (۱۹۵۴)
زیباترین زن روی زمین (۱۹۵۵)
بندباز (۱۹۵۵)
گوژپشت نوتردام (۱۹۵۷)
قانون (۱۹۵۸)
آنا از بروکلین (۱۹۵۸)
هرگز نه اینقدر کم (۱۹۵۹)

لولوبریجیدا در نمایی از فیلم سلیمان و ملکه سبا (۱۹۵۹)
سلیمان و ملکه سبا (۱۹۵۹)
برهنه برو به جهان (۱۹۶۱)
سپتامبر بیا (۱۹۶۱)
ونوس امپراتوری (۱۹۶۱)
دریای دیوانه (۱۹۶۳)
زن پوشالی (۱۹۶۳)
همبسترهای عجیب (۱۹۶۴)
دختران زیبا (۱۹۶۵)
هتل بهشتی (۱۹۶۶)
سروانتس (۱۹۶۷)
یک نوامبر زیبا (۱۹۶۸)
شب بخیر خانم کمپبل (۱۹۶۸)
رودخانه مرد بدسرشت (۱۹۷۱)
شاه، بی‌بی، سرباز (۱۹۷۲)
زن تنها (۱۹۷۵)[۱] یکصد و یک شب سینما سایمون (۱۹۹۵)
ستاره‌های سرگردان (مستند، ۱۹۹۳)
گریز در یک زن (۱۹۹۶)
اکس‌اکس‌ال (۱۹۹۷)


جینا لولوبریجیدا که روز چهارم ژوئیه ۲۰۲۲ تولد ۹۵ سالگی خود را جشن می‌گیرد، از ستارگانی بود که در وصف او صفات “ترین” به کار می‌بردند. او در سال ۱۹۲۷ در شرق رم به دنیا آمد و در دهه پنجاه و شصت میلادی از ستارگان درخشان و محبوب سینمای اروپا محسوب می‌شد. او که به نام اختصاری “لولو” شهرت داشت، توانست به هالیوود راه یابد و موفقیت‌های زیادی را جشن بگیرد. او در دهه ۷۰ خود را از صحنه فیلم کنار کشید.

جینا لولوبریجیدا در نوجوانی به یادگیری مجسمه‌سازی و نقاشی پرداخت و در جوانی مدتی مدل بود. او فعالیت سینمایی خود را در دهه چهل میلادی آغاز کرد و نخستین بار نقش‌آفرینی در یک فیلم را در سال ۱۹۴۶ تجربه کرد تا اینکه اولین نقش مهمش را در سال ۱۹۵۰ در فیلم میس ایتالیا ایفا کرد. تصویری از جینا لولوبریجیدا در سال ۱۹۵۲ میلادی در یک گاردن پارتی در لندن.

“شیطان را بران” محصول ۱۹۵۳ و به کارگردانی جان هیوستن فیلمی کمدی ماجراجویی است. این فیلم بر اساس رمانی به همین نام اثر کلاد کاکبرن ساخته شده و در واقع، هجوِ فیلم معروف “شاهین مالت” ( محصول ۱۹۴۱) است که بوگارت در آن نیز نقش‌آفرینی کرده بود.

دیگر فیلم معروف لولو بریجیدا در سال ۱۹۵۶ “گوژپشت نوتردام” است که بر اساس داستانی معروف از ویکتور هوگو ساخته شده است. نمایی از این فیلم با نقش‌آفرینی جینا لولوبریجیدا و آنتونی کوئین.

جینا لولو بریجیدا در طول فعالیت هنری خود افتخارات زیادی کسب کرد. یکی از آن‌ها کسب جایزه “بامبی” است که در آلمان در عرصه فیلم و سینما اهدا می‌شود. تصویری لولوبرجیدا (چپ) در کنار هورست بوخهولتز (وسط) و ماریا شل پس از دریافت جوایز بامبی در ماه مارس ۱۹۵۸.

جینا لولوبریجیدا در سال ۱۹۵۶ در دو فیلم به‌یاد ماندنی نقش‌آفرینی کرد. یکی از آن‌ها فیلم “بندباز” بود که از لحاظ گیشه نیز فیلمی موفق محسوب می‌شود. در این فیلم برت لانکستر (وسط) و تونی کرتیس (چپ) در کنار لولوبریجیدا بازیگری کرده‌اند. این فیلم را کارول رید کارگردانی کرده است. ناگفته نماند که در ایران سینما مولن روژ (سینما سروش) در مهر ماه ۱۳۳۵ با اکران این فیلم فعالیت خود را آغاز کرد.

لولوبریجیدا و میلکو سکوفیچ (یک پزشک اهل یوگسلاوی سابق) در سال ۱۹۴۹ ازدواج کردند و زندگی زناشویی آنها تا سال ۱۹۷۱ ادامه داشت. تصویری از این زوج به همراه پسر مشترک‌شان در سال ۱۹۵۸.

جینا لولوبریجیدا از مهمانان محبوب در جشنواره‌های سینمایی از جمله برلیناله بود. تصویری از او در کنار ویلی برانت، شهردار وقت برلین در تابستان سال ۱۹۵۸ در روزهای برگزاری فستیوال فیلم برلین.

فیلم “هرگز نه این‌قدر کم”، محصول هالیوود در سال ۱۹۵۹ اکران شد. فرانک سیناترا (تصویر) و استیوو مک‌کوئین دیگر ستارگانی بودند که در این فیلم در کنار لولوبرجیدا نقش‌آفرینی کردند. این اثر در ژانر فیلم‌های جنگی ساخته شد.

در همان سال فیلم “سلیمان و سبا” بر پرده سینماهای جهان راه یافت که در آن جینا لولو بریجیدا و یول براینر (راست) نقش‌آفرینی کرده‌اند. این فیلم که با ۵ میلیون دلار بودجه ساخته شد از لحاظ گیشه نیز موفق بود و بیش از ۱۲ میلیون دلار فروش داشت.

راک هادسون (چپ) از دیگر ستارگان محبوب و معروف هالیوود است که در کنار لولوبرجیدا بازیگری کرده است. فیلم مشترک آنها “سپتامبر بیا” که در ژانر کمدی عاشقانه ساخته شده، در سال ۱۹۶۰ میلادی به نمایش درآمد.

یکی از فیلم‌های معروف لولو بریجیدا “زن پوشالی” (Woman of Straw) است که در سال ۱۹۶۴ به نمایش درآمد. این فیلم بریتانیایی در ژانر جنایی دلهره‌آور به کارگردانی بیزیل دی‌یردن ساخته شد و بازیگری نقش اول مرد در آن را شان کانری بر عهده داشت.

لولو بریجیدا از ستارگان مشهور سینما بود که در دهه شصت میلادی سفری هم به ایران داشت.

جینا لولو بریجیدا در دهه شصت میلادی همچنان به فعالیت‌های سینمایی خود ادامه داد و در فیلم‌های متعددی نقش‌آفرینی کرد، از جمله فیلم “هتل بهشتی”. این فیلم که در ژانر کمدی ساخته شده، در سال ۱۹۶۶ به نمایش درآمد.

فیلم کمدی موزیکال “عصر بخیر خانم کمپبل” از آخرین فیلم‌های جینا لولوبرجیدا در دهه شصت میلادی بود. او به خاطر نقش‌آفرینی در این فیلم نامزد دریافت جایزه گلدن‌ گلوب برای بهترین بازیگر نقش اول زن در آثار کمدی موزیکال شد. این اثر در سال ۱۹۶۸ به نمایش درآمد.

جینا لولوبریجیدا در اواخر دهه ۱۹۷۰ فعالیتی موفقیت‌آمیز به عنوان یک عکاس خبری را تجربه کرد. او از شخصیت‌های مشهوری چون پل نیومن و سالوادور دالی عکس گرفت. این بازیگر ایتالیایی در سال ۱۹۷۳ مجموعه‌ای از آثار عکاسی خود با نام ایتالیا میا (Italia Mia) منتشر کرد.

جینا لولوبریجیدا در دهه هشتاد میلادی فعالیت چندانی نداشت و تنها در چند سریال کوچک جلوی دوربین حاضر شد. تصویری از او در دهه هشتاد، در هلت مارتینز در کن.

“صد و یک شب” از آخرین آثار سینمایی و تلویزیونی است که جینا لولوبریجیدا در آن بازیگری کرد. نمایی از این فیلم که در آن میشل پیکولی (وسط) و ژان پل بلموندو (راست)، ستارگان معروف سینمای فرانسه نقش‌آفرینی کرده‌اند.

لولوبرجیدا اگر چه مدت‌هاست به عنوان بازیگر از صحنه خداحافظی کرده، اما از مهمانان محبوب در جشنواره‌های سینمایی محسوب می‌شود. تصویری از او در سال ۲۰۱۲ هنگام حضور در جشنواره فیلم ونیز.

جینا لولوبریجیدا که زمانی به “زیباترین زن جهان” شهرت داشت، در طول چند دهه فعالیت سینمایی خود در بیش از پنجاه اثر نقش‌آفرینی کرد و افتخارات زیادی در کارنامه خود به ثبت رساند. ۴ ژوئیه ۲۰۲۲ مصاف است با تولد ۹۵ سالگی این ستاره. تصویری از لولوبریجیدا در سال ۲۰۱۸ در سن ۹۱ سالگی.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.