پایان دوران ایمیل؟!

نگاهی به تاریخ بشر نشاندهنده پیشرفت‌ها و تحولات مداوم در نحوه ارتباطات اوست. به سبب ارزانی و همچنین انتقال بی‌درنگ پیام‌ها به وسیله ایمیل، این نوع ارتباط را می توان یکی از پیشرفته‌ترین انواع ارتباطات بشر در طول تاریخ دانست.

شاید باور کردنش سخت باشد، ولی همان طور که تلگراف – این وسیله کارا و ارزان ارتباطی- در انتهای قرن بیستم به فراموشی سپرده شد، شیوه‌های جدید ارتباط الکترونیک به شدت در حال رقابت کردن با ایمیل و به چالش کشیدن آن هستند. چت، پیام‌های متنی، توییتر، شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های «لایف استریمینگ» مانند «فرندفید» رقبای جدی ایمیل هستند.

سرویس‌های وب دویی کاربران را به اجتماعی‌تر شدن روزافزون و اشتراک هر چه بیشتر، تشویق می‌کنند و در چنین شرایطی، روز به روز از محیوبیت ایمیل که یک وسیله ارتباطی فرد به فرد است کاسته می‌شود.

واقعیت این است که ایمیل این روزها، کارکردی رسمی و اداری پیدا کرده است. اگر کاربر فرندفید و توییتر باشید و ارتباطات یک روز خود را آنالیز کنید، به احتمال زیاد با این گفته من موافق هستید.

دو سال پیش خودتان را به یاد بیاورید، فرض کنید مثلا در فتوشاپ مشکلی داشتید، عکسی نظرتان را جلب می کرد و می‌خواستید آن را به دوستتان هم نشان بدهید و یا اینکه می‌خواستید بدانید که یک فیلم ارزش تهیه و نگاه کردن را دارد یا نه. در ان زمان شما مجبور بودید به یکی دو نفر از دوستانتان میل بزنید و نظرشان را بخواهید، اما حالا شما به عنوان یه کاربر توییتر یا فرندفید اصلا به ایمیل فکر نمی‌کنید و بلافاصله سراغ این سرویس‌ها می‌روید و مشکلتان را با «حلقه» دوستانتان مطرح می‌کنید.

حتی این روزها بسیار پیش می‌آید که در فرفید و توییتر این عبارت را بخوانیم: «یه میل برات فرستادم، ایمیلت را چک کن!»، به عبارت دیگر این سرویس‌ها آنقدر محبوب شده‌اند و آنقدر درصد اشغال وقت آنلاین کاربران در آن زیاد است که احتمال پیدا کردن یک نفر در توییتر و فرندفید و ارتباط زودتر با او در آنها به مراتب بیشتر از ایمل شده است.

به علاوه کاربران سرویس‌های میکروبلاگنیگ در بسیاری از موارد و هنگامی که پیامی جنبه خصوصی نداشته باشد، ترجیح می‌دهند که پیام را به صورت عمومی برای دوستشان بفرستند.

فراهم‌آورندگان سرویس‌های ایمیل معتبر مثل یاهو و گوگل مجبور به انتخاب یکی از این دو راه هستند: یا سرویس‌های میل خود را «اجتماعی‌تر» کنند و یا شاهد رونق هر چه بیشتر سرویس‌های میکروبلاگییگ یا سرویس‌های میل اجتماعی‌شده باشند!

نظرات

 1. علیرضا عزیز، به این مطلب بسیار جالب در بلاگ نیوز لینک داده شد

 2. دست‌آوردهای بشر مثل خود بشر روزی به آخر خط می‌رسند.

 3. به نظر من سیستم هایی مانند فرندفید یا تویتر هیچ گاه نمی توانند جای ایمیل را بگیرند. زیرا همانطور که خودتان نیز اشاره کردید از ایمیل می توان در کارهای رسمی نیز استفاده کرد.
  ایمیل به صورت خصوصی برای طرف مقابل فرستاده می شود در حالی که در سرویس های توییتر یا فرندفید پیغام ارسال شده جنبه عمومی دارد و هر کسی می تواند آنرا بخواند.
  دلیل دیگر، فراگیر بودن استفاده از ایمیل است. برای استفاده از سرویس ایمیل فرد کافیست ایمیل شخص مورد نظرش را داشته باشد و مهم نیست که آن فرد از چه سرویس ایمیلی استفاده می کند ولی در سیستم های وب۲ هر دو طرف بایستی در آن سیستم عضو شده باشند.
  در حقیقت فلسفه استفاده از نامه، تلگراف، تلفن و ایمیل، ارسال یک پیغام شخصی به طرف مقابل می باشد نه یک پیغام عمومی.

 4. همانطور که خودتون هم اشاره کردید ایمیل هنوز کارایی های خاص خودش را دارد و بیشتر در موارد خصوصی استفاده می شود. با این حال شرکت های ارائه دهنده ایمیل ها، از جمله یاهو و گوگل، در حال حاضر امکان چت را از داخل ایمیل ها فراهم کرده اند.

 5. جناب دکتر چندین بار این پست را خواندم و باز هم جای سوال است.چرا می گویید که روز به روز از محبویت ایمل که یک ارتباط فرد به فرد است کاسته می شه ؟مگر شما جهت ارسال پیام خصوصی بین خودتان با همسرتان/نامزدتان/دوست دختر یا پسرتان/خواهر یا برادرتان همه را مطلع می فرمایید یا اینکه چون عضو شبکه های اجتماعی هستید دیگر اهمیتی در پاسخ به آنها نمی بینید؟به نظرم هر کدام بر حسب موقعیت اهمیت کاربردی خودشان را دارند.البته یک استثناء در این میان به چشم می خورد و آنهم این که بعضی از افراد تمایل به گم شدن در “حلقه دوستان” را دارند.
  آیا جناب دکتر شما هم عضو این دسته از افراد هستید؟

 6. گویا دکتر به نظرات خوانندگانش اهمیتی نمی دهند و برای آنها ارزش قائا نیستند. واقعا از وبلاگ نویس با تجربه ای چون شما اینکار ها بعید است.

 7. دکتر عزیز پایان دوره ی ایمیل هیچ وقت فرا نمیرسه.
  این فرندز فیدها و سرویس های وب ۲ ای هم موجی هستند. (یعنی موج جنگولک بازی ها یک عده کاربران رو میگیره و یک مدت سرگرمشون می کنه، اینقدر که دیگه زودتر از ایمیل هاشون چکش می کنند. «همانطور که شما گفتید» ) اما ایمیل در وب، هرچند وب ۲ ، مانند ماشین چاپ در دنیای واقعی می مونه. هرچقدر ال سی دی و کامپیوتر و مانیتور و اینترنت پیشرفت کنه نیاز به دستگاه های چاپ و انتشارات بیشتر میشه.
  یا همین پست خودمون. (پست سنتی منظورمه) ما هرچقدر الکترونیکی تر بشیم در پست سنتی بیشتر فرو می رویم چون کلیه ی سفارشات ما با پست حمل و نقل میشه. ( حالا این و قضیه ی ایمیل رو گسترده تر نگاه کنید. )
  در مورد جنگولک بازی هم مطمئن باشید. فرند فیدها یکی دو ماه یا یکی دو سال دیگه کلا فراموش میشوند.
  به نظر من اگر برنامه نویسی روی هوشمندکردن وب سایت ها کار کنه می تونه نسل بعدی تکنولوژی ماندگار رو بگذاره.

 8. من حقیقتا متعجبم !
  نه از متن دکتر که از نظرات دوستان اینترنتی …
  تعجب از اینکه کسانی این نظرات رو نوشتن که مطمئنن درگیر عصر فناوری هستن ولی چنان با اطمینان از حذف شدن یا نشدن “یک سرویس ” صحبت می کنن که انگار با مقدساتشون بازی شده !!
  آقا کی میتونه تو این عصر با اطمینان بگه تا ۳ ماه آینده دنیا چه جوری خواهد شد ؟!! که شما از به پایان نرسیدن ایمیل دارین اینطور دفاع می کننین اونم ” هیچگاه ” !!!
  کمی واقع بین باشین
  من خودم با وجود اینکه حقیقتا ایمیل رو دوست دارم ولی میدونم یه روزی هم روز خداحافظی با ایمیل خواهد بود حالا ممکنه ۳ ماه دیگه باشه ممکنه ۳ سال ولی به یاد داشته باشین ” تکنولوژی همینه ”

 9. برای استفاده از یوتیوب و فرندزفید چه باید کرد مرجع معرفی کنیدممنون میشم

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.