اتوبوس‌های اعدام چین

18

USA Today، به تازگی گزارش جالبی در مورد نحوه اعدام مجرمین در چین منتشر کرده است. به خلاصه‌ای از این مطلب توجه کنید:

«ژانگ شیجیانگ»، ملقب به شیطان نه‌انگشتی است، نخستین بار در ۱۳ سالگی، پدرش او را در حین دزدی غافلگیر کرد و برای جریمه یکی از انگشتانش را برید. ۲۵ سال بعد و در سال ۲۰۰۴، ژانگ یک بار دیگر محکوم شد، اما این بار برای قتل و تجاوز. او یکی از نخستین افرادی بود که برای اعدامش از اتوبوس‌های مرگ چینی استفاده شد!

گفته می‌شود که تعداد اعدام‌ها در چین در هر سال، ۴ برابر باقی دنیاست. مدتی است که چین در حال موقوف کردن اعدام با جوخه آتش و جانشینی آن با تزریق داروهای مرگ‌آور است. آمریکا و سنگاپور، پیش از این تنها کشورهایی بودند که در آنها اعدام با تزریق انجام می‌شد.

از آنجا که ساختن اتاق‌های اعدام و یا انتقال محکومان به تشکیلات اعدام محدودی که در چین وجود دارد، گران از آب درمی‌آید، چینی‌ها به این فکر افتادند که اتوبوس‌هایی مجهز به اتاقک‌های اعدام بسازند که از شهری به شهر دیگر حرکت می‌کنند و کار اعدام را با سهولت انجام می‌دهند.

چینی‌ها معتقدند که با این تدبیر، اعدام‌ها را انسانی‌تر و متمدنانه‌تر انجام می‌دهند، گرچه هنوز بیشتر اعدام‌ها در چین با شلیک گلوله انجام می‌شوند، اما میزان اعدام با تزریق، به گفته مقامات چینی به ۴۰ درصد رسیده است.

اما در این میان منتقدان، اتهام بزرگی به چینی‌ها وارد آورده‌اند، آنها اعتقاد دارند که اتوبوس‌های مرگ چین، باعث آسان شدن کار تهیه پیوند از جسد اعدام‌شدگان می‌شود و کار کسانی را که به طور غیرقانونی مباردرت به این کار می‌کنند، نسبت به زمانی که اعدام با سلاح گرم انجام می‌شد، بسیار آسان‌تر می‌کند! آنها پلیس، تشکیلات قضایی و بیمارستان‌های چین را متهم کرده‌اند که در این کار غیرقانونی مشارکت می‌کنند و به سود هنگفتی می‌رسند. ممانعت چینی‌ها از نشان دادن اجساد اعدام‌شدگان به خانواده‌هایشان قبل از سوزانده شدن، این شک را بیشتر می‌کند.

اما چینی‌ها می گویند که مراسم اعدام به صورت زنده و ویدئویی برای مقامات قانونی پخش می‌شود، تا از قانونی بودن اعدام‌ها اطمینان حاصل شود. به علاوه در ماه مارس، وزرات بهداشت چین، قانونی تصویب کرد که بر اساس آن خرید و فروش بافت‌های پیوندی ممنوع شده است و قوانین پیوند عضو، تشدید شده است.

اتوبوس‌های مرگ چین، از بیرون شبیه وسایل نقلیه معمول پلیس هستند. هزینه ساخت هر یکی از آنها ۳۷ هزار تا ۷۵ هزار دلار است. تا به حال ۴۰ عدد از این اتوبوس‌ها ساخته شده‌اند.

ترکیب داروهای مرگ‌آور: جالب است بدانید که دارویی که برای اعدام استفاده می‌شود، ۳ جزء دارد: سدیم تیوپنتال، محکوم را بیهوش می‌کند، پانکرونیوم، تنفس او را متوقف می‌کند و کلرید پتاسیم، قلب محکوم را از کار می‌اندازد.

در چین ۶۸ جرم مختلف از جمله فرار از پرداخت مالیات و قاچاق دارو، مجازات اعدام دارند. خود محکومان نمی توانند وسیله اعدام خود را انتخاب کنند، با این وجود، تردیدهایی وجود دارد که محکومان ثروتمند برای تحمل نکردن درد، شیوه تزریق دارو را با تحت‌تأثیر قرار دادن مقامات قضایی انتخاب می‌کنند.

پی‌نوشت: این روزها به کرات مقالات انتقادی در مورد چین در رسانه‌های غربی دیده می‌شود. گرچه «تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها»، اما شاید از نگاه دیگر، چنین حجمی از انتقاد شاید چندان تصادفی و یا تنها از روی بشردوستی هم نباشد! قضاوتش با شما!

   
18 نظرات
 1. مهدی می گوید

  واقعا ممنون از پی نوشتِ فکورانت دکتر جون
  چه خوبه آدم نیمه پر و خالی لیوان رو با هم ببینه
  به هر حال خوشحالم که مجذوب پُستهای یک نویسنده با انصاف شدم
  یا حق..

 2. صیقل می گوید

  “گفته می‌شود که تعداد اعدام‌ها در چین در هر سال، ۴ برابر باقی دنیاست”
  دفاعی از مجازات اعدام نیست؛ اما این جمله خیلی غیر واقع بینانست. با توه به جمعیت زیاد چین این گونه آمار باید به صورت نسبی بیان بشه نه مطلق!

 3. صیقل می گوید

  “گفته می‌شود که تعداد اعدام‌ها در چین در هر سال، ۴ برابر باقی دنیاست”
  دفاعی از مجازات اعدام نیست؛ اما این جمله خیلی غیر واقع بینانست. با توجه به جمعیت زیاد چین این گونه آمار باید به صورت نسبی بیان بشه نه مطلق!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   دقیقا به همین خاطر پی‌نوشت نوشتم!

 4. یاسمن می گوید

  جالب بود ممنون ثروتمندان حتی تو مردنشون هم میتونن پارتی بازی کنن.

 5. فرحان می گوید

  بیرحمن چقدر!

 6. سعید می گوید

  چینیها مردم زیاد سربه زیری نیستن اگه این قوانین وامثال این نبود چین به این چنین قدرت جهانی تبدیل نمیشد !(البته درکل کارانسانی نیست .مردمش اونقدرعاشق عشق وفزرند بودن که الان اینطوری تو خفگان گیر کردن …۱ میلیارد هم مگه جمعیت میشه !!!!!!

 7. davut می گوید

  heyli hob bod

 8. میم می گوید

  “با توجه به جمعیت زیاد چین این گونه آمار باید به صورت نسبی بیان بشه نه مطلق!”
  “شاید از نگاه دیگر، چنین حجمی از انتقاد شاید چندان تصادفی و یا تنها از روی بشردوستی هم نباشد”

  جمعیت این کشور به هر حال ۴ برابر جمعیت دنیا نیست!
  ضمنا حقوق بشر در چین حتی بیشتر از بسیاری کشورها مانند **** پایمال میشه و مردمش وضع خوبی ندارن! گفتن این حرف از طرف جناب ۱پزشک بیشتر جای تامل داره تا حرفهای مدافعان حقوق بشر! بهر حال دلیل این انتقادات هرچه باشد باعث نمیشود حقوق “انسانی” مردم که توسط دولتها پایمال میشود مورد تردید قرار گیرد.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   می‌دونید که در این وبلاگ بیشتر اخبار فناوری بررسی می‌شه. در واقع پرداخت به این مسائل فضا و وقت خاص خودش را می‌طلبه و اون پی‌نوشت کوتاه من شاید باعث سوء تفاهم شده باشه. از توجه شما ممنونم.

 9. […] اعدام چین « یک پزشک » لینک به منبع          تذکر: منبع غیردگرباش […]

 10. محتوا می گوید

  جالبه که فرار از پرداخت مالیات هم اعدام داره!

 11. […] ۱- اتوبوس‌های اعدام چین […]

 12. مهدی می گوید

  خیلی جالب بود،این هم یه مدلشه ؟

 13. جوکر می گوید

  خوب اون ثروتمندها یه کم بیشتر مقامات قضایی رو تحت تأثیر بذارن شاید آزاد شدن.

 14. […] ۷۹- اتوبوس‌های اعدام چین […]

 15. فرامرز می گوید

  سلام
  من کلان خیلی با عدم مخالفم مگر یک سری شرایط
  بازیا واقعا حقشونه با بدترین عذاب بمیرن
  من یه دوست داشتم که قرار بود عدم شه اما همه میدونستن حقش نیست اعدام شه روزی که میبردنش پایه چوب دار همون لحضه خانوادی اون یکی دوستم که کشته شد بود(جریان سر خودکشی اون یکی بود که چون این باهاش بود فک کردن این کشتتش و…) رضایت میدان وقتی اومد پین گفتش من الان فکر نمیکنم زند باشم.گفت انقدر که قبل این که برسم به طناب من ترسوند مرگ نمیترسند بعد گفت من حالا عدم شدم در حقیقت اما فقط میتونم زندگی کنم

 16. فرهنگ می گوید

  طفلکی ها کاشکی به جای اعدام آدمها یک شهرکهایی در مناطق بد آب هوا (بیابان – جزایر و ….)
  ساخته بشه و این فلک زده ها راببرند و تا آخر عمر از آنها کار بکشند و هرچند وقت اجازه بدهند بصورت تلفنی یا تماس تصویری با خانواده هایشان ارتباط برقرار کنند و به هیچ وجه مرخصی و عفو شامل حالشان نگردد. مگر با متایاز بندیهای منطقی و مناسب توسط سیستم امینتی و زندانها .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.