سیستم تشخیص چهره چین به اشتباه یک تبلیغ اتوبوس را اخلال‌گر معرفی کرد

0

سیستم تشخیص چهره چین هر روز خبرساز می‌شود و انتقادات بیشتری را متوجه خود می‌کند.

یکی از این انتقادات بر قدرت تشخیص و فناوری‌های پشت‌سر آن بازمی‌گردد. مثلا چه اتفاقی می‌افتد این فناوری اشتباه کند یا دارای خطای «مثبت کاذب» (false positive) باشد؟

برای نمونه، سیستم تشخیص فناوری پلیس ایالت نانگبو، تصویر یک تاجر زن معروف چین در یک تبلیغ اتوبوسی را برهم‌زننده نظم و قانون شناخت. سیستم این‌طور نشان می‌داد این زن به قوانین و علایم راهنمایی و رانندگی توجهی ندارد.

پلیس پس از دریافت عکس و شناسه «دانگ مینگژو» (Dong Mingzhu) تاجر معروف چینی به عنوان یک برهم‌زننده نظم شهری، اقدام به بررسی‌های بیشتر کرده و سریعا متوجه شد سیستم تشخیص چهره دچار اشتباه شده است.

این خطا به علت استفاده از چهره مینگژو در یک آگهی اتوبوسی رخ داده و سیستم تشخیص چهره تصور کرد این فرد رفتاری غیرعادی در خیابان‌ها دارد.

پلیس پس از این اشتباه، سابقه آن را در سیستم پاک کرده است و می‌گوید فناوری تشخیص چهره این سیستم را ارتقا داده است تا از این خطاها جلوگیری شود.

پلیس می‌گوید با ارتقای صورت گرفته «میزان شناخت اشتباه کاهش پیدا می‌کند». اگرچه، هنوز به طور کامل مشخص نیست پلیس چگونه این مسئله را حل کرده است و با اطمینان از کاهش تشخیص اشتباه صحبت می‌کند.

افزایش نگرانی‌ها از آینده

در حالی‌که این موضوع باعث تمسخر سیستم تشخیص چهره چین شده است و رسانه‌ها دارند از آن انتقاد می‌کنند؛ این واقعیت بیشتر اهمیت پیدا می‌کند که باید نگران اشتباهات این فناوری بود.

چه مکانیزمی وجود دارد که از معرفی اشتباهی افراد عادی به عنوان متهم و خلاف‌کار جلوگیری شود؟ اگر بدون اطلاع آن‌ها، برایشان پرونده‌سازی انجام شود و اطلاعاتی اشتباه ثبت گردد؛ چه اتفاقی می‌افتد؟

چین هر روز در حال توسعه فناوری‌های تشخیص چهره خود است و در بسیاری از شهرها، اماکن، ورزشگاه‌ها، متروها و مسیرهای پرتردد و شلوغ از دوربین‌ها و تجهیزات مرتبط استفاده کرده است.

این کشور به فناوری تشخیص چهره هم قانع نیست و در حال توسعه فناوری برای تعیین هویت افراد از روی پیاده‌روی آن‌ها است.

فناوری تشخیص چهره در چین به مرزی رسیده که می‌تواند به کشورهای دیگر صادر شود و چندین شرکت بزرگ و استارتاپی نرم‌افزارهای facial recognition می‌فروشند.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.