اثر انگشت تقلبی

9

در بعضی از فیلم‌های سینمایی یا سریال‌های حادثه‌ای، می‌بینیم که تبهکاران ترفندی برای جعل اثر انگشت پیدا می‌کنند. مثلا انگشت یک شخص را قطع می‌کنند تا به کمک آن از درهای امنیتی عبور کنند، یا به یاری دستگاه‌های خاصی، برچسبی درست مشابه اثر انگشت شخص درست می‌کنند، چنین چیزی گاهی برایمان غیرواقعی و غیرملموس به نظر می‌رسد، اما خبری که Boing Boing منتشر کرده است، ما را به این نتیجه می‌رساند که چنین کارهایی به کلی غیرواقعی نیستند و شاید واقعا معمول باشند!

پلیس ژاپن یک زن چینی را به جرم جعل اثر انگشت دستگیر کرد. این زن چینی از ترفند ساده‌ای استفاده کرده بود، او با یک عمل جراحی پوست روی انگشت‌های شست و نشانه دست‌های چپ و راستش را با هم عوض کرده بود. این زن برای این عمل ۱۶ هزار دلار پرداخت کرده بود.

پلیس تنها از اسکارهای یا آثار به جا مانده از عمل، در اطراف پوست پیوند زده شده، متوجه این تقلب شد.

چنین اخباری می‌توانند کارایی سیستم‌های تشخیص هویت مبتنی بر اثر انگشت را زیر سؤال ببرند.

 
9 نظرات
 1. محمد حسین ربیعی می گوید

  جالب بود
  مثل اینکه باید به دنبال یک اثر انگشت مصنوعی باشم!

 2. xvision می گوید

  من نفهمیدم این چه طور جعلی هست ؟!
  مثل اینه که از جیب خودش دزدی کرده باشه ! د:
  یکی منو روشن کنه ….

  1. مارماري می گوید

   اسن راهی برای دورزدن قانون وقانون گریزی است .انتظار نداشتی مردم چین ژاثنی باشن؟نه؟ دورزدن قانون در بیشتر کشور ها جرمی مانند کلاهبرداریدر ایران است منتها درایران ایرانیای باغیرت وحساس از دولتشان نمی خان که این مواردو ردیابی کنه آخه کلاهبردارا هم که خونواده دارن منتها نه با زن وبچه بلکه با باندهاشون میشن یه خونواده یزرگ.

 3. ص ت می گوید

  مختصر، مفید، جالب.
  ممنون

 4. […] مجیدی، نویسنده‌ی وبلاگ یک‌ پزشک […]

 5. پزشک78 می گوید

  @ ایکس ویژن:
  با توجه به اینکه شناسایی مجرمین و احراز هویت بر اساس داده های ضبط شده در سیستم صورت میگیرد. تغییری که این خانم ایجاد کرده باعث عدم انطباق با آن اطلاعات قبلی و شناسایی نشدنش توسط سیستم می شود.

  1. xvision می گوید

   ممنون از راهنمایی شما دوست عزیز
   من تماما ذهنم روی این متمرکز بود که این خانم میخواسته با جعل اثر انگشت از هویت شخص دیگه ای استفاده کنه …

 6. سجاد می گوید

  با سلام خدمت همه دوستان عزیز خبر جعل اثر انگشت این خانوم چینی بسیار جالب بود اما جالب تر از اون اینکه بدونین یکی از بچه های همدانی موفق شده که اثر انگشت مصنوعی بسازد به صورتی که از انگشت شخص مورد نظر نمونه برداری می شود بعد نمونه آن ساخته می شود این کار نشان داد که ضریب امنیت سیستم های امنیتی مبتنی بر اثر انگشت که این همه برروی آنها مانور داده می شود چقدر پایین است برای دیدن توضیحات در این مورد می توانید جمله” ساخت اثر انگشت مصنوعی+علی خلج “را در جستجو گر گوگل جستجو کنید.
  با امید آبادی ایران موفق و پیروز و سربلند باشید.

 7. محمدرضا اسکندری می گوید

  دستت درد نکنه ،خوب بود.اگه مقاله ای ای در مورد تشخیص هویت با اثر انگشت (فارسی یا انگلیسی) معرفی کنید .ممنون میشم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.