تأثیر حرف اول نام خانوادگی بر شوق خرید!

19

این فرنگی‌ها هم گاهی عجب تحقیقات عجیب و غریبی می‌کنند:

حتما دوستانی دارید که به شیوه وسواس‌گونه‌ای علاقه به خرید چیزهای نو و مدل‌های تازه اجناس هستند. اگر هم اهل مرور خبرهای فناوری باشید، حتما بارها تصاویری مردمی را دیده‌اید که شب قبل از عرضه همگانی یک گجت تازه یا کتاب تازه، بیرون فروشگاه اردو می‌زنند، تا نخستینت کسانی باشند که آن چیز را تصاحب می‌کنند.

چه چیز باعث می‌شود که بعضی از افراد چنین خلق و خویی پیدا کنند. آیا نوع شخصیت و یا عشق به یک نویسنده یا شرکت فناوری، تنها عوامل دخیل هستند؟

ژورنال Consumer Research به تازگی نتایج یک تحقیق را منتشر کرده که بر اساس آن ادعا کرده است که یک همبستگی بین حرف اول نام خانوادگی افراد و عادات خریدشان یافته است.

خرید

بر این اساس، کسانی که نام خانوادگی‌شان با حروفی شروع می‌شود که در انتهای فهرست حروف الفبا قرار دارد ، به صورت معنی‌داری، بیشتر احتمال دارد که مشتری‌های مشتاق خرید اجناس باشند.

محققان تصور می‌کنند که از آنجا که نام این افراد در دوران کودکی و دبستان در فهرست اسامی در آخر، قرار می‌گرفت و آنها مجبور می‌شدند که همیشه برای خوانده شدن اسمشان یا هر کار دیگری در دبستان، بیشتر از بقیه انتظار بکشند، دچار نوعی حالت بی‌صبری و ناشکیبایی می‌شوند که آثارش در بزرگسالی و در هنگام خرید، نمایان می‌شود!

حالا این تحقیق چقدر درست می‌تواند باشد، خدا می‌داند. اما دست کم در مورد خودم و چند نفر از دوستانم صادق بود! اما گذشته از این حرف‌ها، واقعا این سیستم سنتی مرتب کردن اسامی، واقعا چیز بدی بود.

منبع

 
19 نظرات
 1. محمد حسین می گوید

  به نظر من غلط هست چرا؟
  من یکی که موقع امتحان های شفایی اصلا دوست نداشتم اولا باشم مخصوصا اگر درسی رو نخونده بودم

 2. بنیامین می گوید

  برای منم صدق میکنه این مورد.
  روشی که مد نظر دارید برای مرتب سازی اسامی چیه ؟

 3. مهیار می گوید

  تو مدرسه ای که من بودم معلم ها زرنگ بازی درمیاوردن لیست را از آخر میخوندن

 4. به حق چیزای نشنیده و ندیده !!!
  :دی
  جالب بود

 5. مسعود زمانی می گوید

  من همیشه وسط لیست بودم… هیچ معلمی هم از وسط شروع نمیکرد به اسم خوندن… احتمالاً بخاطر همین هم هیچوقت تکلیفم با خودم مشخص نیست که آیا برم تو صف که چیزی بخرم یا اصلاً نخرم… یعنی خیلی دوست دارم گیگ بازی دربیارم و مثل خوره ها سری اول فناوری رو بخرم ولی خب لحظه آخر مردد میشم و میگم بزار ببینیم تو بازار چجوری جواب میده و بعد اقدام کنم… برزخ عجیبی هست که تازه علتش رو فهمیدم… مرسی دکتر جان

  1. محمد می گوید

   منم وسط لیست بودم.اما با بچه ها قرار گذاشته بودیم هرسری چند نفری قربانی بشن و بقیه دوستان وقت کلاس رو بگیرن.تا زمان پرسش درس تموم بشه.جلسات بعد نقش ها عوض میشد.

 6. نیما می گوید

  جالب بود
  بی طاقتی می تونه منشاء در یک سری تاثیرات از گذشته داشته باشه

 7. الف. می گوید

  برای ما هم از آخر می خواندند… :))

 8. Saeed می گوید

  برا من که خیلی ام مفید بوده این قضیه !
  چون اکثر معلما از ۲ سه نفر ای اول کلاس میپرسن اگه کسی چیزی جواب نده که کلا نامید میشن دیگه با کسی کاری ندارن
  اگه اون چند نفر بلد باشن که بی خیال میشن 😀

 9. sometimescalmness می گوید

  همیشه هم این طور نبوده.من اسمم همیشه اولای دفتر اسامی بود ولی چون شاگرد زرنگ کلاس بودم،همیشه همه از من سوال میکردن.معلممون منو تو سر بقیه میزد و من خیلی از این موضوع ناراحت میشدم

 10. آرش می گوید

  آدم به فکر می ره! خدا میدونه چه چیزهایی به هم مرتبطن و از همه بدتر در این کشورهای جهان سوم که اصول اولیه تربیتی آموزشی زیر سواله ، در آینده چه پیامدهایی روحی روانی در انتظار این چند نسل اخیره!! واقعا از احساس و اظهار تاسف هم گذشته !! بیشتر احساس آچمس بودن در تحلیل این مسائل به سراغم میاد.
  ممنون از مطلب زیبای شما

 11. manizheh می گوید

  چه جالب !!!!ما که همیشه وسط لیست بودیم 😀

 12. فرید می گوید

  خیلی جالب بود و منطقی

 13. […] تأثیر حرف اول نام خانوادگی بر شوق خرید! (نکته‌ی بانمک بازاریابی در یک پزشک: دکتر علی رضا مجیدی) […]

 14. نیل می گوید

  برای من هم کاملا صدق می کنه.بیشتر و راحت تر از اطرافیان خرید می کنم

 15. مصطفی می گوید

  سلام، منم این مشکل رو داشتم، راستش حالا که فکر می کنم می بینم همیشه یه جاذبه ایی منو طرف خرید کردن می کشه که گاهی هم آزار دهنده هست.

 16. مونا می گوید

  منم موافقم که خوشحالم اوون ته لیست بودم. ربطی به مدرسه نداره فک کنم

 17. mj می گوید

  من همیشه اخر بودم دقیقا همین مساله برای من هم پیش میومد که علاف بشم و تا لحظه اخر تو کلاس بمونم تازه صندلی ام هم ته کلاس بود!
  ولی هروقت می خوام چیز تازه ای بخرم فکر اینکه اگه صبر کنم می تونم بهترش رو بخرم یا ارزون می شه ازارم می ده اخرش هم هیچی نمی خرم و پولام رو هم علکی خرج می کنم مثلا من از وقتی hd2 تو بازار اومد تا الان که دیگه نسلش منقرض شده هی پول جمع کردم که یه گوشی درست و حسابی بگیرم ولی هربار این اتفاق برام افتاده
  و هنوز هم e250 تو دستمه!

 18. فرید می گوید

  سلام.از اینکه این مطلب رو گذاشتین ممنونم.فکر میکنم این موضوع در مورد من صادق باشه واز این بابت هم همیشه عذاب وجدان یا چیزی تو این مایه ها آذارم میده.مثلا چند ماه پیش توی دو روز از یه ماشین خوشم اومد و۱۴۰۰۰۰۰۰میلیون بابتش پول دادم یا از یه گوشی خوشم اومد وبعد۲ساعت خریدمش.جالب اینه که بعد خریددیگه واسم اهمیتی ندارن.خواهش میکنم کمکم کنید.
  باتشکر فرید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.