اسپاتیفای: لذت گوش کردن و اشتراک آنلاین موسیقی

34

به تازگی سایت موسیقی Spotify در دسترس کاربران امریکایی قرار گرفته است، به همین علت همه سایت‌ها و وبلاگ‌های معتبر فناوری، مملو از مطالبی در مورد Spotify شده‌اند.

Spotify البته سایت تازه‌ای نیست و از اکتبر سال ۲۰۰۸، راه‌اندازی شده است، Spotify یک استارت‌آپ سوئدی است و تا به حال در اروپا بسیار بیشتر از آمریکا و سایر نقاط جهان، محبوب بوده است.

اخبار تازه‌ای که در مورد این سایت منتشر شد، ترغیبم کرد که Spotify را آزمایش کنم تا ببینم چقدر با دیگر سایت‌های موسیقی مثل پاندورا، Grooveshark یا Last.fm قابل مقایسه است و چه امکانات ویژه‌ای دارد.

اولین چیزی که کنجکاوم کرد این بود که ببینم «اسپاتیفای» از لحاظ لغوی یعنی چه؟ Spotify با ترکیب کلمه‌های SPOT و IDENTIFY درست شده است. هدف و کاربرد این سایت در همین واژه خلاصه شده است: کشف و شناسایی بهترین قطعات موسیقی.

کار روی سایت اسپاتیفای از سال ۲۰۰۶ در استکهلم شروع شد، مؤسس این سایت «دانیل اِک» است. مقر اصلی این شرکت، هم‌اکنون در لندن است، اما تیم تحقیقانی و توسعه‌دهنده اسپاتیفای همچنان در استکهلم مستفر هستند. اسپاتیفای در هفتم اکتبر سال ۲۰۰۸ به صورت عمومی (البته در بعضی از کشورها) در دسترس کاربران قرار گرفت. در حال حاضر ۱.۶ میلیون نفر، مشترک پولی سایت اسپاتیفای هستند.

گوش کردن آنلاین به موسیقی؟!
البته برای ما ایرانی‌ها که خیلی مشتاق دانلود (متأسفانه اکثرا غیرقانونی و بدون رعایت کپی‌رایت) هستیم، استفاده از سایت‌های پخش جاری موسیقی، شاید بی‌هوده به نظر برسد. آخر چه معنی دارد آدم با این اینترنت بی‌کیفیت، بیاید و موسیقی را آنلاین گوش کند.

به صورت خلاصه در پاسخ به این سؤال باید گفت که گوش کردن آنلاین به موسیقی در سایت‌هایی مثل اسپاتیفای مزایای زیادی دارد، یکی از آنها امکان دسترسی به گنجینه بزرگی از موسیقی است که هیچ کس در هیچ بانک موسیقی آنها را یکجا ندارد. ویژگی بعدی امکان کشف موسیقی و خواننده‌ها و هنرمندان تازه است. به اینها باید ویژگی گوشی کردن دست‌جمعی و اجتماعی را هم اضافه کرد. در ادامه پست، زمانی که من ویژگی‌های اسپاتیفای را برشمردم، شما بیشتر متوجه امکانات و ویژگی‌های سایت‌های پخش موسیقی جاری می‌شوید.

ثبت‌نام در اسپاتیفای
اگر با آی‌پی ایران وارد اسپاتیفای شوید، فقط امکان ایجاد حساب کاربری پولی را خواهید داشت. پس بهتر است با آی‌پی انگلیس وارد سایت شوید تا بتوانید یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید. بعد از ایجاد حساب کاربری رایگان، شما می‌توانید یک نرم‌افزار پنج و نیم مگابایتی را برای کامپیوتر دسکتاپ خود دانلود کنید و کار با اسپاتیفای را شروع کنید.

بدیهی است که نسخه‌های پولی اسپاتیفای امکانات بیشتر دارند:
– گوش کردن آفلاین به موسیقی با گوشی موبایل یا در سیستم دسکتاپ: یعنی موسیقی‌ای که یک بار به صورت جاری گوش کرده‌اید را می‌توانید مجددا بدون دسترسی به اینترنت گوش کنید.
– خلاصی از دست آگهی‌ها
– اکانت رایگان اسپاتیفای اجازه تنها ۲۰ ساعت گوش کردن رایگان به موسیقی در ماه می‌دهد. اما به نظر من همین ۲۰ ساعت هم برای کاربران ایرانی غنیمتی است.

در اینجا اطلاعاتی می توانید جدول مقایسه‌ای نسخه‌های پولی و رایگان اسپاتیفای را ببینید. االبته اسپاتیفای را می‌توان به صورت خرید کارت هدیه به دوستان خود تقدیم کنید.

اسپاتیفای چیست و چرا اصلا اسپاتفای؟
بیش از ۱۵ میلیون قطعه موسیقی از طریق اسپاتیفای قابل گوش کردن هستند، این عدد را مقایسه کنید با ۸۰۰ هزار قطعه موسیقی سایت پاندورا!

البته باز هم باید اشاره کنیم که ما کاربران ایرانی از درک بسیاری از لذت‌های کار با اسپاتیفای و دیگر سایت‌های پخش جاری موسیقی محروم هستیم. تصور کنید که می‌توانستیم با گوشی‌های موبایل خود از اسپاتیفای یا پاندورا استفاده کنیم.

اما به نظر من اینها نباید توجیهی برای صرف‌نظر کردن ما از کشف دنیاهای تازه و تجربه نکردن آنها (هر چند محدود) باشد.

خوب بیایید کار با اسپاتیفای را با استفاده از نرم‌افزار دسکتاپ آن شروع کنیم. برای شروع من در کادر جستجو hey you را جستجو می‌کنم. علاوه بر hey you مشهور از گروه پینک فلوید، انبوهی از موسیقی‌های دگر با نام مشابه هم با یک جستجو ظاهر می‌شوند.

مثلا من اجرای hey you به صورت بی‌کلام با پیانو را انتخاب کردم. موسیقی بعد از لحظاتی شروع به پخش شدن کرد (البته با اینترنت ۵۱۲ من!)

خوب! موسیقی را گوش کردم و لذت بردم. خوب چه کار کنم بعدا هم به سهولت بتوانم این موسیقی را گوش کنم؟ با اسپاتیفای می‌شود فهرست‌های پخش موسیقی یا پلی‌لیست‌هایی درست کرد. من هم همین کار را کردم.

یک جنبه هیجان‌انگیز اسپاتیفای امکان به اشتراک گذاشتن موسیقی‌های دلخواه و جنبه اجتماعی این سایت است. بیایید این جنبه را هم با هم بیازماییم!

دیشب توانستم تصنیف دود عود را آلبوم بیست سال با پرویز مشکاتیان پیدا کنم و گوش کنم. حالا می خواهم این موسیقی را به اشتراک بگذارم. کافی است که روی ترانه راست کلیک کنم:

همان طور که می‌بینید من می‌توانم لینک این تصنیف را در اسپاتیفای را کپی کنم و بعد مثلا ایمیل‌ای به دوستم بزنم و لینک را به دوستم بدهم. این امکان هم وجود دارد که با انتخاب گزینه share to موسیقی را وارد توییتر یا فیس‌بوک یا مسنجر خودم کنم و با این شیوه موسیقی مورد علاقه‌ام را به اشتراک بگذارم.

حالا وقتی دوست‌ام لینک را باز می‌کند، همچنین چیزی می‌بینید:

و اگر نرم‌افزار اسپاتفای داشته باشد، می‌تواند به راحتی به آن گوش کند.

اسپاتیفای و گوش کردن موسیقی با دوستان فیس‌بوکی
در سمت چپ نرم‌افزار، این امکان را دارید که نرم‌افزار را به فیس‌بوک خود متصل کنید. این طوری می‌توانید موسیقی‌ها مودر علاقه‌تان را به سادگی «درگ اند دراپ» کردن با آنها به اشتراک بگذارید. در ضمن آن دسته از دوستانی را که عضو اسپاتیفای هستند و اکانت فیس‌بوک را به اسپاتیفای متصل کرده‌اند را می‌توانید به صورت متمایز ببینید و لیست‌های موسیقی‌های آنها را ببینید و از گوش کردن به آنها لذت ببرید.

شما می‌توانید مشترک فهرست‌های موسیقی یک کاربر شوید تا بتوانید هر آن که اراده کردید، به این فهرست دسترسی داشته باشید.

ویژگی جالب دیگر اسپاتیفای امکان دیدن اطلاعاتی در مورد هر هنرمند و همچنین دیدن فهرست خواننده‌هایی است که سبک و سیاقی شبیه آن خواننده دارند.

اما با انجام همه کارهایی که گفتم شما یک کاربر حرفه‌ای اسپاتفای نمی‌شوید و هنوز تا رسیدن به این درجه فاصله زیادی خواهید داشت. ابزارها و اپلیکیشن‌های اینترنتی بسیار زیادی که برای اسپاتیفای ایجاد شده‌اند که نوشتن در مورد آنها در این مجال اندک ممکن نیست. اما اگر کنجکاو هستید، می‌توانید به اینجا بروید تا ببیند که مثلا چطور می‌شود:

– موسیقی‌ها و آلبوم‌های جدید را در اسپاتیفای گوش کرد.
– جستجوی پیشرفته در اسپاتیفای انجام داد.
– چطور به موسیقی محبوب  Last.fm خود در اسپاتیفای گوش کنید.
– چگونه یک فهرست موسیقی روتین و معولی را به فهرست موسیقی اسپاتیفای تبدیل کنید.
– افزونه‌های کروم و فایرفاکس اسپاتیفای چه‌ها هستند.


 
34 نظرات
 1. امین می گوید

  با لست اف ام مقایسه نکردینش که

 2. پدرام می گوید

  سلام
  بسیار ممنون از بابت پست مفیدتان. من هم تو چند روز گذشته مشتاق استفاده از آن شده بودم ولی به لطف شما همه کنجکاوی هایم مرتفع شد.
  با تمام قابلیت هایی که شما بیان کردید که واقعا ارزنده هم میباشند، من یک نکته منفی برای آن در مقایسه با بقیه سرویس دهندگان آنلاین موسیقی میبینم و آن استفاده از نرم افزار مربوطه بر روی کامپیوتر است درجایی که بقیه آنها همچون Grooveshark ، MOG Music ، mSpot ، mflow یا Pandora معروف هیچ کدام نیازی به داشتن چنین نرم افزاری ندارند و همه چیز بر روی وب انجام میشود و با داشتن یک مرورگر پیشرفته، کلکسیون آهنگ های مورد علاقه شما همیشه در کنارتان خواهد بود و فارغ از نوع سیستم عامل شما از موسیقی آنلاین لذت خواهید برد. البته بعید نیست که این سرویس هم به چنین امکانی مجهز شود ولی در حال حاضر کمی ناامید کننده است. نکته قابل ستایش سرویس های دیگری همچون Pandora که گویا در Spotify از آن خبری نیست، امکان ارائه آهنگ های پیشنهادی با توجه به سلایق کاربر است که در بیشتر مواقع پیشنهاد های خوبی هم دارد. از اینرو کاربران میتوانند رادیو موسیقی اختصاصی خودشان را تشکیل دهند و آهنگ ها به ترتیب بصورت اتوماتیک و با توجه به سلیقه کاربر همچون یک رادیو اینتر اکتیو پخش میشوند.
  در کل رقابت در این عرصه و گردهم آوردن کاربران بیشتر دغدغه امروز مدیران این سایت ها است که در نهایت به ارائه سرویس بهتر و ارزان تر برای کاربران منجر خواهد شد.

  با تشکر فراوان

  1. شیوا می گوید

   منم spotify داشتم…. واقعا عالی بود. با webfreer ثبت نام کرده بودم. ولی حیف ۲۰ ساعت بود.
   دنبال منابع دیگه بودم که pandora خیلی خوبه به نظر. ممنون

 3. سعید راد می گوید

  این دعوتنامه میخواد واسه ثبت نامش.اگر وقت کردی یکی واسه ما بفرست دکترجان

 4. ریحانه می گوید

  این چرا این طوریه؟..من با وی پی ان که رفتم توش میگه چون شما برای ایران هستید باید پول بدید

 5. سعید می گوید

  “البته برای ما ایرانی‌ها که خیلی مشتاق دانلود (متأسفانه اکثرا غیرقانونی و بدون رعایت کپی‌رایت) هستیم…..”
  خب برای سریال هم آیتونز را می توانید استفاده کنید!

 6. سماس می گوید

  وقتی یه چیزی رو جستجو کنیم، بعضی از نتایجش رو از کامپیوتر خودمون میاره!
  امکان داره دیتابیس به این کاملی رو از کامپیوتر کاربراش جمع کرده باشه! نه؟!

 7. آرش می گوید

  سلام دکتر جان مطلب فوق العاده آموزنده ای بود. فقط یک نکته اینجا وجود دارد و آنهم اینکه در صورت ورود با IP انگلستان هم برای پیوستن به این سرویس احتایج به کد دعوت یا Invitation Code دارد روشی برای بدست آوردن این کد وجود دارد یا خیر؟
  با تشکر آرش

 8. آرش می گوید

  مشکل به IP مربوط بود و حل شد.
  با تشکر فراوان

 9. سیامک می گوید

  تست شد و روی آیفون هم نصب شد ولی متا سفانه نسخه رایگان استریم ندارد و فقط قابلیت سینک با سیستم رو داراست!

 10. پرویز می گوید

  دکتر فقط مدیر سایت می تونه موزیک آپلود کنه یا ما هم میتونیم؟

 11. اکبر می گوید

  سلام با تشکر از مطالب ارزندتون
  چطور می توان از IP انگلستان استفاده کرد لطفا راهنمایی کنید

  1. ریحانه (نویسنده تنبل) می گوید

   با وی … ان

 12. Mahdy .D Satoofi می گوید

  من خیلی وقته از این استفاده میکنم
  فبلا ۲۰ ساعت مفتی بود الان شده ۱۰ ساعت برا استفاده کافیه ۱ بار با وی پی ان انگلیس وصل بشین دیگه هر وقت خواستین بدون وی پی ان میتونین بیاین.

  در ضمن آقایی که گفت گرووشارک و غیره بهترن باید بدونن که هم اکنون سرور های این سایت ها فیلتر میشن و قابل استفاده نیستن در ضمن اونا آهنگاشون ارجینال نیست یعنی یک نفر که ریپ شده این آهنگ رو آپلود میکنه بقیه گوش میدن ولی ماله اسپاتیفای ارجینال هستند.
  البته تو ایران کسی به کپی رایت اهمیت نمیده که متاسفانه.

  1. سعید راد می گوید

   بعد ما هم میتونیم آهنگی رو آپلود کنیم یا نه ؟

  2. ریحانه (نویسنده تنبل) می گوید

   من جدیدا وقت می خوام ازش استفاده کنم میگه کشور شما با اون چیزی که تو پروفایلته متفاوته..من قبلا باهاش چندین ساعت موزیک گوش کردم الان نمی دونم چرا گیر داده به کشورم…می تونم دستی ای پی کامپیوترم رو عوض کنم؟

 13. […] اگر هنوز نمی دانید اسپاتیفای چیست و چه میکند حتما مقاله علیرضا مجیدی در این زمینه را مطالعه کنید […]

 14. KORG Pa 80-9354499163 می گوید

  حال نکردم

 15. سارا می گوید

  من دارم استفاده میکنم ، آنتی فیلتر هم لازم نیست اما جند ساعت واقعا” به چه دردی می خوره؟ راهی نداره بشه sync کرد؟ ظاهرا” از فردا دیگه نمیتونم موزیک گوش کنم ، درسته؟! 😀

 16. مهران می گوید

  اقا من خیلی وقته دارم استفاده میکنم جدیدا وقتی باز میکنم اولا که پروفایلمو نمیشناسه.چندبارم کانکت کردم بازم وقتی میری توش اون بالا سمت چپ به جای اسم عدد میزنه.بعد اینکه همش میگه doesnt work in offline mode در حالی که انلاینم.
  مشکل چیه؟

 17. سحر میرازی می گوید

  من دیروز کارت اسپاتیفای پیدا کردن.الان حسابم شارژ شده.خیلی سیستم خوبی داره.یعنی واقعا محشره.اهنگ هایی پیدا کردم که عمرا فمرشم نمیکردم اینجا یاشه.واسه کارت اسپاتیفای هم از Tokakey.com خریدم

 18. A می گوید

  تقریبا چقدر اینترنت مصرف میشه با استفاده ازش و پخش آهنگا؟

 19. شهرام می گوید

  آقا من چند سال از اسپاتیفای استفاده می کنم چرا تازگی ها کانکتینگ می مونه یا مزینه Get Flash ماله من که اوکیه

 20. Maryam می گوید

  سلام من از اپ استور این برنامه رو نصب کردم، و تاحالا٣بار اکانت ساختم ولی بعد از ٢هفته log out شده و وقتی خواستم دوباره وارد بشم میگه فقط١۴ روز میتونید aboard استفاده کنید
  من با vpn هم که میرم باز هم به این مشکل بر میخورم.. کسی راه حلی داره؟؟؟

 21. مهدی می گوید

  چرا این سایت رو تبلیغ می کنین؟ چه نیازی به تبلیغ سایتی است که کشورمونو به رسمیت نمی شناسه ، چرا خودمونو به تحقیر شدن عادت می دیم؟ برخی سایت ها ارزش خفت کشیدن رو داره ، اما برخی ها ، این سایت هیچ چیز جدیدی نداره ، اگر از امتیاز فیلتر نبودنش بگذریم(که گذارشش کردم و انشالله تا چند روز دیگه فیلتر میشه) توصیه می کنم از سایت رایگان و معروف soundcloud استفاده کنین ، حداقل اینه که اون سایت برای ما محدودیتی قائل نشده/ضمنا ما بابت کدوم یک از نرم افزارها و اطلاعات و علوم رایانه ای مون قصه ی پرداخت پول به دستندرکارانشو خوردیم که یه دفعه برای سایت اسپوتیفای کاسه ی داغتر از آش شدین؟/امیدوارم بیش از این با تبلیغ این سایت ، ایرانی ها رو تحقیر نکنین. سایتی که در کنار رقبای مطرحش ، نوآوری قابل توجهی هم نداره

  1. راستین می گوید

   سلام. سیستم جذاب و هوشمندی هستش. ولی متاسفانه با ژانگولر هایی که دولت ایران زده ما مردم عام رو از خیلی سرویس ها محروم کرده. که چهار تاشون هم ک تا حدودی لطف میکنن و سرویس میدن افراد دیگری این بین شیرین بازی در میآرند و راپورت!!!! میدن!! اگه همچین سیستمی به طور کامل در اختیار ما قرار نمیگیره دلیل اولش رو از صدقه سر ژانگولر ها داریم و دوم از فقر فرهنگی(عدم رعایت کپی رایت) و وجود همچین افرادی هستش. به هر حال کسی که فرهنگ و سواد استفاده رو داشته باشه میتونه کامل از هر سیستمی لذت ببره. این تحریم ها بمونن و همچین افرادی نتونن استفاده کنن بهتره…

 22. عدد وحش می گوید

  اسپاتیفای تحریمه . یعنی وقتی وارد سایت میشی میگه به کشور شما سرویس تعلق نمیگیره. فوق العاده هست=» فیلتر از داخل،تحریم از بیرون

 23. محمد احمدلو می گوید

  راستی بچه ها بعد از نصب برنامه بهتره لوگین کنید از فیسبوکتون دیگه راحت میشین از مراحل سخت ثبت نام

 24. یاسر می گوید

  برای نسخه پرمیوم وقتی کد گیفت کارت رو وارد میکنم زیپکد میخاد چی باید وارد کنم

 25. […] ی نسبتاً کپی شده ی اون هست، بگذرید. وبلاگ یک پزشک در این پست به تفصیل در رابطه با این نرم افزار توضیح داده که توصیه […]

 26. […] یک پزشک به نحو مبسوطی سرویس اسپاتیفای را معرفی کرده […]

 27. its_jb می گوید

  من توضیحات را خواندم. به نظر من همیشه بهترین انتخاب اسپاتیفای است.

 28. milad می گوید

  مرسی عالی بود دستون درد نکنه

 29. عراق می گوید

  بسیارعالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.