شما چند دلار برای گوگل، توییتر، فیس‌بوک یا پاندروا می‌ارزید؟!

4

شرکت‌ها و سرویس‌های بزرگ اینترنتی به ازای جلب هر کاربر، چقدر منتفع می‌شوند؟

علت این همه رقابت شرکت‌های بزرگ و تلاش آنها برای جذاب‌تر کردن سرویس‌های خود و در نتیجه جذب کاربر بیشتر چیست؟ بی‌شک انگیزه اقتصادی یکی از مهم‌ترین و یا شاید مهم‌ترین انگیزه این شرکت‌ها باشد.

بیژن ثابت یک سرمایه‌گذار عضو گروه Spark Capital است، او سرمایه‌گذاری‌هایی در شرکت‌هایی مثل اوییتر، تامبلر و فوراسکویر انجام داده است. به عقیده او هدف مهم استارت‌آپ‌ها باید این باشد که به آستانه درآمد 2 دلار به ازای هر کاربر در هر سال برسند.

بسیار جالب است که در اینجا درآمد غول‌های اینترنتی را به ازاری هر کاربر در هر سال با هم مقایسه کنیم:

البته در این نمودار، منظور از کاربر، کاربر «فعال» است. مثلا خود توییتر کاربری را فعال می‌داند که دست‌کم 30 نفر را دنبال کند، فقط یک سوم کاربران توییتر 32 نفر یا بیشتر را دنبال می‌کنند.

مطابق این نمودار، Groupon بیشترین درآمدسازی را به ازای هر کاربر دارد که البته به خاطر این است که کاربران این سایت اجناس را مستقیم از خود این سایت می‌خرند، در صورتی که سایت‌های دیگر بیشتر به آگهی‌ها متکی هستند.

اما مسلم است که تعداد کاربران این سایت‌های بزرگ با هم متفاوت است. در این نمودار ارزش تقریبی شرکت‌های بزرگ را می‌بینید:

و البته بدیهی است که کاربران کشورها و مناطق مختلف به خاطر نوع کاربری مختلف درآمدسازی متفاوتی برای شرکت‌های بزرگ دارند، مثلا کاربرانی که امکان خرید آنلاین ندارند یا اصلا در کشوری هستند که سرانه پایین درآمد اجازه خرج زیاد به آنها نمی‌دهد، احتمالا کمتر بر آگهی‌ها کلیک می‌کنند و کمتر خرج می‌کنند.

منبع

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
4 نظرات
 1. ایمان می گوید

  سلام دکتر.
  میخوام یه مطلبی رو به خواننده هاتون یادآوری کنم :
  http://1pezeshk.com/archives/2007/12/_15_-_15.html
  مطلبی که مربوط به آذر 86 میشه. حدود 4 سال گذشت. ولی اون 15 دلیل نتونست جون فیسبوک رو بگیره!
  دکتر عزیز! انگار باید برنامه ی غذایی فیسبوک رو بالاجبار تغییر بدیم. چراکه هر روز در حال فربه تر شدنه این فیسبوک و مالک (حالا) 26 ساله ش.

  1. علیرضا حیاتی می گوید

   البته نباید منکر این شد که شبکه های اجتماعی دیگری مانند گوگل پلاس (Google+)روند بهتری نسبت به فیسبوک(facebook) دارند

 2. بازارياب اينترنتي می گوید

  در حالت کلی سود کلان میتونه یا حاصل برتری کمیت به سود باشه و یا برتری سود به کمیت . هر روش کاربرد خودشو داره . مثلا وقتی بخواین شارژ سیم کارت بفروشین مسلما باید از روی کمیت مانور داد. به هر حال هیچ چیزی مهم تر از کاربر مفید نیست ! متاسفانه در ایران اغلب بازدیدها مفید نیستن !

 3. علی یزدی می گوید

  جالب بود ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.