برخی از مهارت‌های پایه‌ای برای خرید گجت‌های مختلف

34

حتما متوجه شده‌اید که یک هفته‌ای است میزان به‌روز شدن «یک پزشک» کمتر شده است، دلیل آن خرید سیستم دسکتاپ نو و یک سری گجت جدید بود.

امروز با خودم فکر کردم که برخی از تجارب شخصی خود را در زمینه خرید گجت با شما به اشتراک بگذارم. این مهارت‌ها چیزهایی هستند که خیلی از ماها فکر می‌کنیم، همه از آن مطلع هستند، اما سؤالات روزمره‌ای که از من می‌شود، متوجهم کرده که خیلی‌ها اصلا تکنیک‌های خوبی برای خرید ندارند.

امیدوارم در قسمت کامنت، با نظرات خود این پست را تکمیل کنید.

در هنگام خرید گجت و وسیله نو دو حالت وجود دارد:
الف- ما دقیقا به گجت نو نیاز داریم و دقیقا می‌دانیم چه می‌خواهیم بخریم.
ب- عملا نمی‌دانیم که گجت نو چه میزان برای ما کارایی خواهد داشت یا نمی‌دانیم که از بین مدل‌ها موجود چه بخریم.

در حالا الف، تنها محدودیت برای ما بودجه است، اما در حالت ب کار ما دشوارتر است.


سؤالی که قبل از خرید هر گجت باید از خود بپرسید: این گجت چقدر به کارم خواهد آمد یا چه میزان شادترم خواهد کرد!

لطفا با خود صادق باشید و قبل از خرید هر گجت حتما این سؤال را از خود بپرسید، برای مثال این روزها گوشی‌های هوشمند زیبایی در بازار هستند که ما را اغوا می‌کنند، یکی از آنها را بخریم. مثلا گوشی گلسی اس ۳ یا گوشی آی‌فون ۵ یا اصلا گلکسی نوت ۲.

خودتان را گول نزنید، از درآمد خودتان محافظت کنید و واقعا به این سؤال خوب جواب بدهید. منظور من صرفه‌جویی کردن نیست، بلکه بهینه مصرف کردن پولتان است.

مثلا در مورد خودم با توجه به کاری که دارم، چند وقت پیش آمدم و دیدم اصلا خرید گوشی آی‌فون ۵ یا اصلا داشتن گوشی هوشمند برایم کارایی ندارد. واقعیت دردناکی است، اما من به این نتیجه رسیده‌ام که یک گوشی «تاک» خوب برایم کافی است. پس چه بهتر که هزینه‌ای را که قبلا برای گوشی کنار گذاشته بودم، کنار بگذارم یا صرف خرید گجت‌هایی کنم که به کارم می‌آیند.


شما نمی‌دانید چه مدلی را بخرید!

بدیهی است که اصلا در یک پست نمی‌توانم برای همه گجت‌ها نسخه بپیچم، اما یک سری چیزها در مورد همه گجت‌ها و قطعات؛ عمومی هستند، فرقی نمی‌کند که شما دنبال یک پردازشگر برای سیستم دسکتاپ خود هستید یا یک مانتیور یا یک تبلت.

در همه این موارد اگر اطلاعتتان به‌روز باشد، نیازی به تحقیق چندانی ندارید، اما هیچ کس پیدا نمی‌شود که همه چیز را بداند، مثلا یک آدم گوشی‌باز ممکن است هیچ اطلاعاتی در مورد بلوری پلیرهای خوب نداشته باشد.

الگوریتم شخصی من برای تحقیق، به این صورت است:

جستجو در گوگل: فرض کنید که من می‌خواهم یک مانیتور ۲۷ اینچ های اند بخرم، اما نمی‌دانم اصلا چه مدل‌هایی با چه کیفیت و قیمت و کارایی در بازار هستند. این دقیقا مشکلی بود که یک هفته پیش خودم داشتم.

پس جستجو کردم: best 27 inch monitors

شما برای اطمینان از به‌روز بودن نتایج جستجو می‌توانید کلمه ۲۰۱۲ را به کلیدواژه‌های خود اضافه کنید با اصلا جستجو را محدود به بازه زمانی یک ماهه یا یک ساله کنید.

این کار من را به سایت‌های معتبری مثل cnet – theverge  رساند. متوجه شدم که با توجه به مدل‌هایی که در ایران می‌شود پیدا کرد، چند انتخاب دارم:

سری SyncMaster سامسونگ، مانیتورهای تاندربوبلت و سینمای ۲۷ اینچی اپل – UltraSharp شرکت Dell و همچنین مدل جدید T27A950 سامسونگ.

خب، با این کار من نامزدهای خرید را مشخص کردم و مدل‌هایی که در بازار به سختی پیدا می‌شدند را حذف کردم.

اما کدام یک را باید می‌خریدم، با توجه به ظاهر من مانیتور اپل و همچنین T27A950 را پسندیدم. از لحاظ طراحی سامسونگ با T27A950 واقعا مانیتور زیبایی و بی‌نظیری ساخته است، اپل هم که می‌دانید اصلا فلسفه ساخت گجت‌هایش بر طراحی خوب متمرکز است.

مانیتور سامسونگ

اما واقعا باید یکی از این دو را انتخاب می‌کردم؟ اینجا بود که شروع کردم به بررسی بیشتر.


کلمات کلیدی جادویی!

من احساس می‌کنم یکی از مشکلات کاربران ما هنگام جستجو در اینترنت ناآشنایی با کلمات کلیدی است که می‌تواند کارشان را راه بیندازد، در مورد گجت‌ها برای نمونه هرگاه از این کلمات کلیدی استفاده کنید، اطلاعات خوبی در مورد گجت‌ها می توانید پیدا کنید:

Features – specification – review

وقتی از این کلمات کلیدی به دنبال نام محصولات خود استفاده کردید، می‌توانید جداول و توضیحات سایت‌های معتبر را در مورد آنها پیدا کنید.

یک فایده این کار این است که شما متوجه می‌شوید اصلا در انتخاب محصول مورد نظر چه فاکتورهایی مهم هستند. مثلا کسی که مانیتور می‌خواهد بخرد شاید اصلا حواسش نباشد که یک نکته مهم این است که مانیتور در همه زوایا تصویر شفافی نمایش بدهد.


تردید دارم!

خوب نکات فنی را خواندید و ده‌ها فاکتور مثل وزن و اندازه و داشتن یک سری خصوصیات را چک کردید و هنوز مردد هستید، الان باید چه کار کنید؟

نه! لطفا وارد فوروم‌های ایرانی و بحث‌های بی‌نتیجه در وبلاگ‌ها نشوید، به گمان من اینها را بگذارید برای مرحله بعد. شما هنوز می‌توانید به صورت مؤثرتری جستجو کنید.

مرحله بعدی که توصیه می‌کنم، یک جستجوی تصویری مختصر در سرویس جستجوی عکس گوگل است!

چرا؟ چون با این کار عکس‌هایی از زوایی محتلف از محصول می‌بینید که ممکن است قبلا ندیده باشید و ممکن است متوجه شوید که محصول مورد نظر آن چیزی نبوده است که فکر می‌کرده‌اید!

اما کار زیرکانه‌تر استفاده از یوتیوب است. این یوتیوب واقعا یکی از بهترین راهنماها در این موارد است و من اکیدا تصویه می‌کنم قبل از خرید هر گجت حتما چند ویدئوی آنباکس و ریویو محصول را ببینید.

آیا استفاده از یوتیوب موجب تغییر تصمیم من در خرید مانتیور شد؟

البته! من با جستجو در یوتیوب متوجه فاکتوری شدم که در وهله اول لحاظ نکرده بودم، من با دیدن وضوح و کیفیت طراحی مانتیور سامسونگ قانع شده بودم، این مانیتور زیبا را بخرم، اما یک ویدئو در یوتیوب من را متوجه کرد که این مانتیور حالت شیشه‌ای یا glossy دارد و اصطلاحا glare دارد.

من با سلیقه شما آشنا نیستم، اما من از کلیه نمایشگرهای شیشه‌ای متنفر هستم. پس خرید این مانیتور کاملا منتفی شد!

مانیتور انتخابی بعدی من مانیتور اپل بود. با جستجو متوجه شدم که با اینکه برخی از مین بوردهای جدید خروجی تاندربولت دارند، اما فعلا هیچ کارت گرافیکی خوبی برای پی‌سی‌ها پیدا نمی‌شود که این خروجی را به شما بدهد. مانیتور سینمای ۲۷ اینچ اپل هم خروجی مینی دارد، پس خواستم این مانیتور را تهیه کنم. اما در کمال شگفتی وقتی جستجوی بیشتری کردم، متوجه شدم که اپل مدت‌هاست که ساخت مانیتورهای مات را متوقف کرده است!

مانیتور اپل

اینجا بود که متوجه شدم که عملا مانیتوری که هم دیزاین خوب داشته باشد و هم کارایی و ویژگی‌های مورد نظرم را داشته باشد، عملا ساخته نشده است! به ناچار بر عملکرد و کیفیت خوب متمرکز شدم و سرانجام مانیتور Dell UltraSharp U2711 را انتخاب کردم، که گرچه طراحی‌اش خوب است، اما مطابق سلیقه من نیست، اما از نظر کیفیت با توجه به استفاده از فناوری IPS و وضوح بسیار عالی ۱۴۴۰ × ۲۵۶۰ همان چیزی بود که می‌خواستم، ضمن اینکه این مانیتور ورودی‌های بسیار متنوعی هم دارد.

مانیتور dell

بدون یک جستجوی منطقی من احتمالا همان مانیتور سامسونگ را می‌خریدم و احتمالا موقع خرید متوجه گلاسی بودن صفحه نمایش نمی‌شدم و …

انتخاب شما باید یک فرایند شخصی مبتنی بر منطق – بودجه، سلیقه، میزان کارایی و طراحی وسیله باشد. شما ممکن است مثلا در مورد خرید مانتیور با من موافق نباشید و مثلا اگر گیمر باشید، مانیتوری با زمان واکنش یا ریسپانس تایم پایین‌تر را پیشنهاد بدهید یا آدمی باشید که طراحی‌ برتر اپل را با هیچ چیزی عوض نکنید یا اصلا از مانیتور مات خوشتان نیاید، اما …

دست آخر با مرور همه موارد تردید نکنید و حتما سلیقه خود را در خرید اعمال کنید، چون این شما هستید که باید با گجت کار کنید، نه دوستان شما!


یک کلمه جادویی دیگر: VS

اما شما ممکن است باز هم بین خرید دو محصول گیر کنید، اینجاست که دو کلمه کلیدی VS و Compare به کارتان می‌آید. این کلمه را بین دو محصول مورد نظر خود بنویسید، بلافاصله انبوهی از سایت‌ها و ویدئوهای یوتیوب را پیدا می‌کنید که به شما در انتخاب محصول کمک خواهند کرد.


گران‌تر بودن، نشانه کیفیت محصول نیست، اما راهنمای خوبی برای شروع کار است!

فرض کنید که چند سالی است از یک دسکتاپ استفاده کرده‌اید و حالا به دنبال یک مین بورد خوب هستید، علاوه بر ترفندهای بالا، یک اقدام دیگر می‌تواند مراجعه به سایت‌های فروش معتبر ایرانی باشد.

من در اینجا اسم نمی‌برم، اما اکثر سایت‌های معتبر محصولات را بر اساس تاریخ اضافه شدن به فروشگاه و همچنین قیمت مرتب می‌کنند. برخی‌ها هم فیل ..ترهایی برای کمک به شما دارند.

شما می‌توانید محصولات را با ترتیب نزولی قیمت مشاهده کنید، قیمت بالاتر مسلما نشانه بهتر بودن محصول نیست، اما به شما کمک می‌کند با پنج شش محصول برتر آشنا شوید و بعد با جستجو در سایت‌های معتبر، بررسی بیشتر را انجام بدهید.


استفاده از راهنمایی دوستان

بی‌شک دوستانی که قبلا گجت مورد نظر را خریده‌اند یا اصلا خبره کار هستند هم می‌توانند به شما بسیار کمک کنند. اما من توصیه می‌کنم ابتدا خودتان مراحل بالا را طی کنید تا اطلاعاتتان به‌روز شود و مسلط‌تر شوید و بعد شروع به کمک گرفتن از دوستان کنید. به این ترتیب از سؤالات بی‌مورد هم پرهیز می‌شود و دوست شما با شوق بیشتری مسائل را برایتان توضیح می‌دهد.

استفاده از فوروم‌های ایرانی هم بد نیست، به خصوص در مواردی که اطلاعات کمی در مورد محصول وجود دارد، اما مشکل این است که همیشه در فوروم‌های ایرانی کاربرانی با سطح تعصب بالا که عادلانه قضاوت نمی‌کنند وجود دارند. البته فوروم‌های معدودی هم هستند که به خاطر مدیریت بهتر، کمتر دچار این مشکل هستند.


تا اینجای کار اصلا به شما توصیه نکردم که در بازار بچرخید و نظر فروشندگان را بخواهید، اما برای مرحله نهایی این کار هم بد نیست. مراجعه حضوری این خوبی را دارد که شما محصول را با چشمان خود می‌بینید، به علاوه ممکن است متوجه شوید که به زودی مدل جدیدتری هم وارد بازار خواهد شد.


زمان خرید: اگر از نظر مالی در رفاه مطلق نیستید! بهتر است از خرید نوبرانه گجت‌ها خرید کنید، یک دلیلیش این است که معمولا در ایران گجت‌های تازه با قیمتی بسیار ناعادلانه به فروش می‌رسند، دلیل دیگر هم این است که با گذشت دو سه ماهی از ورود محصول، اگر محصول عیب یا مشکلی داشته باشد، همه متوجه‌اش می‌شوند. دلیل سوم هم این است که شاید عدم استقبال از قیمت‌های کذایی در زمان ورود یک محصول به بازار، روزی منجر به تغییر رویه فروشندگان ایرانی شود.

البته ما کاربران ایرانی علاوه بر همه این موارد باید روی فاکتور مهم احتمال نوسان قیمت‌ گجت‌ها  هم تمرکز کنیم، بهترین شیوه برای پیشبینی نوسان قیمت، آگاه بودن از مسائل سیاسی روز است! با این کار می‌توانید پیشبینی کنید که گجت محبوبتان به سرعت گران‌تر خواهد شد یا احتمال تعدیل قیمت آن وجود دارد.

فروشندگان که عادت دارند بگویند: نبری، فردا گران‌تر می‌خری! چیزی که البته همیشه درست از آب درنمی‌آید ولی از قضا گاهی هم باعث می‌شود چند ماه بعد، سخت افسوس بخورید!


این پست خیلی سریع نوشته شود، پس لطفا با کامنت‌های خود تکنیک‌های خودتان را برای خرید گجت با ما به اشتراک بگذارید.

 
34 نظرات
 1. مش غلام حسین می گوید

  آمازون رو هم فراموش نکید . توی آمازون میتونید نطرات مثبت و منفی رو در باره محصولات از زبون افرادی که ازش استفاده کردند بخونید .

 2. آرین می گوید

  با تشکر از شما آقای مجیدی

 3. شیما می گوید

  اتفاقا پریروز داشتم به خودم می گفتم آیا بین کم شدن پست های شما و آغاز مهرماه رابطه وجود داره یا نه!
  :دی
  پس نداشته!

 4. erik می گوید

  سلام
  واقعا مقاله خوبی بود
  من هم این مشکل را دارم بین samsung galaxy note 2 و iphone 5 ماندم
  مشکل مالی هم ندارم به قیمت هم کاری ندارم
  اگر کسی میتوته من را کمک کند
  نگرانی من بشتر به خاطر اندروید که میتونه به خوبی iso باشد
  برادر من iphone 4s در من باهاش کارکردم
  ولی از بزرگی samsung galaxy note ۲ خوشم آماده است

  1. مهدی می گوید

   خوش به حال شما که مشکل مالی ندارید D;
   حتما گالاکسی نوت ۲ رو بگیر. من مدتیه نوت ۱ رو دارم و واقعا عالیه. همه کارهام رو باهاش انجام میدم و اصلا هم مشکلی باهاش ندارم، مطمئن هستم که بعدها هم اگه خواستم گوشی جدیدی بگیرم باز هم نوت میگیرم (یا یک چیزی بین ۵.۵ تا ۶ اینچ)

 5. ابراهیم می گوید

  فکر کنم بهترین فاکتور اون نیازه ماست! یعنی باید بررسی کنیم واقعا ببینیم چه نیازی داریم و اون گجت رو برای چه استفاده ای میخوایم! مسئله بودجه به نظرم بعدا مطرح بشه بهتره.
  من پارسال خودم SLR خریدم و بین تمامی SLR های کنون ۶۰ دی و ۶۰۰ دی رو انتخاب کردم و بعد به قضیه بودجه رسیدم و ۶۰۰ دی رو خریدم!
  الان متاسفانه فاکتور کارایی رو خیلی ها در نظر نمیگیرن و بیشتر به برند ها اهمیت میدند ، گرچه برند ها هم کم تاثیر نیستند اما خب همیشه برند مهم نیست. به عنوان مثال تبلت های چینی! اسم چین بد در رفته اما یه سری شرکتای چینی تبلت های نسبتا مناسب و خوب اندرویدی رو با قیمت های معقول تولید میکنند که به نظرم تبلت های خوبی هستند!
  برای خرید گجت من توصیه میکنم حتما به وبسایتی مثل TechRadar و The Verge سر بزنید و رویو های گجت مورد نظر رو بخونید! فوق العاده تاثیر گذاره و فوق العاده کامل بررسی شده. ویدئو های Hands on بعضی سایت ها مثل engadget هم خیلی خوبه چون خیلی سریع توضیح میدن و شما رو کمی روشن میکنن!

 6. behrooz می گوید

  البته انتخاب شما درست بود در این مورد .. من هم چند وقت قبل به دنبال خرید بک مانیتور ۲۷ اینچ بودم.. برای مک بوک ایر ۱۱ اینچ لازم داشتم… اول اتفاقا همین مدل سامسونگ بالا رو خریدم.. اما راضی نبودم چون رزولوشن مونیتور چک نکرده بودم قبل از خرید… و همه تصاویر ‍‍پهن دیده مشد به جای اینکه فضای بیشتر در اختیار بزاره.. اما بعد رفتم و thunderbolt display apple رو به سامسونگ تعویض کردم… اتفاقا صفحه گلاسی اصلا ازار دهنده نیست… تصویر رزولوشن بسیار بالایی داره و فضای بسیار زیادی برای استفاده از چندین پنجره در اختیار میزاره..و البته docking station هم هست البته فقط برای محصولات اپل که thunderbolt port دارند.. و هم لپ تاپ شارژ میکنه هم چند port usb و thunderbolt, RJ45 در اختیار میزاره..اینها هم نکاتی هستند که در سرچ کردن ها باید حتما در نظر گرفته شه. نکته بعدی قیمت فروش دوباره هست.. که بعد از استفاده چه مقدار از ارزش خودش از دست میده . مدل اننتخابی شما برای windows pc یکی از بهترین ها هست…

 7. مسعود569 می گوید

  البته توضیحات کامل بود، ولی جای یک نکته خالی است.
  با بزرگ شدن کمپانی ها، و ارائه محصولات یکپارچه، این نیاز برای افراد به وجود می یاد که مخصولات دیگر کمپانی را نیز خریداری کنند، این مورد مخصوصا در مورد شرکت های بزرگ چون سونی، اپل، مایکروسافت و سامسونگ کاملا محسوس هست.
  قبل از خرید یک گجت جدید، به دیگر محصولات کمپانی نیز دقت کنید، نادیده گرفتن برخی نکات ممکن است، در آینده حس خوب داشتن یک گجت عالی را برای شما کم رنگ کنه
  مثلا داشتن یک لپتاپ اپلی در کنار یک آیفون فوق العاده به نظر میرسد، و یا داشتن یک ویندوز فون در کنار یک لپتاپ ویندوز ۸ ولی در صورتی که جای آنها را عوض کنیم، یک پارچگی خودشون را از دست میدند، و برخی امکانات آنها نادیده گرفته میشود.
  ضمنا نکته ای که مورد توجه باید قرار گیرد، امکان استفاده از گچت ها، شاید مقوله NFC، Wallet، Xbox Music, 4G و … امکانات عالی باشند، ولی در ایران مورد استفاده قرار نمی گیرند، بنابراین در خرید خود برخی امکانات غیر قابل استفاده در ایران را کنار بگذارید

 8. یوسف می گوید

  یک عامل دیگه میتونه قیمت باشه به این معنی که اگه دو جنس تقریبا مشابه که هر کدام مزایایی نسبت به هم دارند اگه اختلاف قیمت خیلی زیاد باشه بهتره که اون ارزونتره رو بخریم

 9. مجید می گوید

  سلام دکتر
  من هم قصد خرید یک مانیتور ۱۷ اینچ دارم .
  لطفا قیمت های این ۳ مدل ( سامسونگ، دل و اپل) رو اگر امکان داره اعلام کنید.
  و اینکه از کجا تهیه کردید

  1. مجید می گوید

   ببخشید منظورم ۲۷ اینچ بود .
   لطفا قیمت این ۳ مدل و جایی که خریدین رو ذکر کنید . من توی وب خیلی گشتم ولی چیز درست و حسابی پیدا نکردم

 10. پویا می گوید

  >>کلمات کلیدی که من استفاده میکنم:
  specs
  pros and cons
  vs
  review
  top 2012, best 2012
  compare top 2012

  >>سایتهای ebay, amazon, cnet, youtube, …
  در مورد فرومها هم اصلا سراغ فرومهای فارسی نرین که کاربرانش نسبت به نمونه های مشابه خارجی خیلی بیسواد و تعصبی اند. فقط به انگلیسی کار کنید.

  >>همچنین یکی از بهترین راهها برای پیدا کردن مدلهای پرفروش استفاده از suggestion خود گوگل یا سایت آمازون (و امثالهم) است!

  >>یکی از چیزهایی هم که اعصاب آدم را خرد میکند چند نام داشتن یک محصول است. مثلا دوربین کانن ۶۰۰D در اروپا با همین نام ولی در آمریکا با نام T3i شناخته میشود.

  >>در مورد مانیتورهای glossy هم به نظر من برای اونایی خوبه که یکم روی تمیزی وسواس دارند، چون تمیز کردنشون خیلی راحتتره!

 11. Masoud می گوید

  دو نکته دیگه رو هم من اضافه می‌کنم. یکی‌ اینکه اون چیزی رو که میخواین در آمازون جستجو کنین، مثلا
  ۲۷inch monitor
  آمازون یک recommendation servise بسیار جالب داره که بر اساس میزان خرید، قیمت و از همه مهمتر نظر مشتری‌های قبلی‌ در قالب review معمولاً بهترین اجناس رو در اون رده پیشنهاد میکنه.

  از اون جالبتر خود reveiw‌های آمازونه. هر کسی‌ هر محصولی رو که داره میتونه برسی‌ کنه و اونجا بنویسه، ولی‌ افراد دیگه هم می‌تونن به اون بررسی‌ امتیاز بدن که چقدر به تجربه اونا از محصول شبیه بوده یا در مورد اون بررسی‌ نظر بدن، به این ترتیب بهترین بررسی‌‌های مثبت و انتقادی از دیدگاه کاربران و با امتیاز دهی‌ کاربران مشخص می‌شه. این یکی‌ از بهترین ابزار‌هایی‌ بوده که من تا الان پیدا کردم.

  دیگه اینکه میتونین از سایت consumer report استفاده کنین که شامل بررسی‌ها و رتبه بندی‌های حرفه ایه. این سایت معمولاً بهترین مرجع تصمیم گیری درباره وسایل بزرگتر مثل ماشین لباس شویی و غیره ‌ست. علت اینکه در نتیجه‌های گوگل چندان خبری ازش نیست اینه که برای دسترسی‌ به اکثر مطالبش باید سالانه ۳۰ دلار حق اشتراک بدین.

 12. رسول می گوید

  سلام آقای دکتر
  ممنون از پست جالبتون
  آقای دکتر قبلان ها می شد به کامنت ها امتیاز داد . میشه بدونم چرا این کلید رو برداشتین !!

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   افزونه مشکل داشت

 13. Z می گوید

  سلام و خسته نباشید
  نظرات آقای دکتر واقعاً کمک کننده هست .ولی سوالی که خیلی فکرم رو به خودش مشغول کرده اینه که : اگر هدف نهایی خرید یک محصول هست ، آیا بهتر این نیست که در قدم اول به وب سایت های ایرانی نظری بندازیم
  تا با اونچه که در بازار موجوده آشنا بشیم و بعد دنبال این باشیم که بفهمیم کدوم کارایی بیشتری داره ؟
  با شرایط اقتصادی فعلی کشور و تحریم های رنگ و وارنگی که هر روز علیه ایران اعمال میکنن ؛ عملاً خیلی از محصولاتی که معرفی میشن در بازار ایران اصلاً موجود نیست . به نظرم اینکه آخر از همه سراغ وب سایت های محلی بریم تا حد زیادی منجر به اتلاف وقت میشه .
  البته منکر این نمیشم که با طی مراحلی که آقای دکتر فرمودن گسترهء اطلاعات شخصی آدم فوق العاده وسیع میشه و این خودش کم ارزشمند نیست ؛ ولی خوب اگه از اون دسته آدمهایی باشید که همیشه با کمبود وقت دست به گریبان هستند ، اینطوری وقت زیادی رو از دست میدهید .

 14. رضا می گوید

  از دید من کاملن به بودجه بستگی داره در مورد گوشی هوشمند اگه پولش رو دارید باید پرچمدار رو بخرید چون تا چند سال جوابگوی همه نیازهای فناوری خواهد بود واگر با کمبود بودجه مواجهید بر نیاز فنی خودتون و البته ساپورت شدن در ایران تمرکز کنید مثلن یک برند مطرح موتورولا هست ولی اصلن به کاربرهای ایرانی توصیه نمیشه.
  اینجا یه سوال هم دارم به نظر شما آیا منطقی و توجیه پذیر هست که یک گجت مثلن یک تبلت رو بدیم یه آشنا از کشور دیگری تهیه کنه و برامون بفرسته ؟

 15. رضا می گوید

  مبارک باشه دکتر ما که با این وضعیت توی ارتقا کامپیوتر فعلی مون موندیم چه برسه به خرید دسکتاپ و گجت های که دوستشون داریم ولی پست مفیدی بود برای کسانی که اطلاعات کمتری دارن چون توی این وضعیت نباید موقع خرید اشتباه کنیم و خرید درستی انجام بدیم چون جای هیچ اشتباهی نیست 🙂

 16. بابک می گوید

  سلام دکتر جون . منم می خوام اینجا مراحل خرید خودم رو برای دوستان توضیح بدم البته پست خودتون به خوبی گویای همه چیز هست .
  اول اینکه من در خرید هر چیز بودجه خودم و ی تلرانس مشخص براش در نظر میگیرم .. به عنوان مثال ۳۵۰۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰ بالا و پایین
  سپس با استفاده از امکاناتی که تو برخی سایت های ایرانی هم هست با همین رنج قیمت محصولاتی که تو این رنج هستند رو پیدا میکنم . بعدشم دیگه تحقیق شروع میشه از خودت شرکت سازنده بگیر تا بررسی ها توی سایت های مختلف … از فروم های موجود هم نباید غافل شد توی بعضی هاشون اطلاعات خوبی بدست میاری . در کنار همه اینها به بازار هم سر میزنم چون در برخی موارد وضعیت نت با وضعیت بازار زمین تا آسمون فرق داره .. در آخر کالایی که خوساتم رو توی یوتیوب ی بررسی میکنم … در ضمن ی قابلیت خوب هم وجود داره که من خیلی ازش استفاده کردم . شما اگر بخوایید رقیب اصلی کالاتون رو ببینید با همون Vs که خودتون فرمودید می تونید ببینید که اون محصول چطوره و آیا نسبت به خریدش و پولی که می پردازید ارزش داره یا نه …..
  من به شخصه این تجربه ای بود که داشت …
  آخریش هم یک لپ تاپ بود ……

  در ضمن تشکر مخصوص می کنم از شما به خاطر اینکه با این شفافیت اطلاعاتتون رو در اختیار دوستان قرار میدید…..

 17. بیتا می گوید

  پرسش از کسانی که گجت مورد علاقه ما یا شبیهش را دارند خیلی خوبه. ولی به نظر من زیبایی هم فاکتور مهمیه و این که که اون گجت از نظر حسی که در دستان ما ایجاد می کنه چجوریه.
  راستی پیشنهادتون برای لپ تاپ برای کسی که فقط سرف می کند یا ویدئو چت یا آفیس استفاده می کند و لپ تاپ خیلی سبک لازم دارد چی می تونه باشه؟ممنون.

  1. فرزام می گوید

   یه اولترابوک بگیر (لپ تاپ فوق سبک ویندوزی) یا صبر کن مایکروسافت سرفس بیاد.
   مک ایر خیلی خوبه اما شما نگیر. کسی که خیلی احتیاج به استفاده از آفیس داره با مک واقعا اعصابش خورد میشه… من خودم هنوز خییییلی مشکل باهاش دارم…

   1. بیتا می گوید

    خیلی خیلی ممنون.

 18. مسعود زمانی می گوید

  یک کلمه جادویی دیگر Problems هست!!!… من خیلی اوقات متوجه میشم همون چیزهایی که برایم خیلی مهم هستند جزو لیست مشکلات گجت ها لیست شده اند…
  تو یوتیوب برای هر دسته گجت چند تا کانال ریویو خوب وجود دارند… مثلاً برای موبایل و تبلت من همیشه geekanoids یا phonedog استفاده میکردم و یا برای دوربین عکاسی خیلی جالب هست که برای هر برند یک ریویور خاص هست که میتونه به شما کمک بکنه
  برای دوربین پیشنهاد میکنم سایتهای شاخص عکس مثل ۵۰۰x هم چک شود تا ببینید عکسهای گرفته شده اون خصوصیات مدنظر شما را دارند یا نه

  خیلی مطلب خوبی بود دکتر مجیدی عزیز

 19. reza می گوید

  در مورد خودم با توجه به کاری که دارم، چند وقت پیش آمدم و دیدم اصلا خرید گوشی آی‌فون ۵ یا اصلا داشتن گوشی هوشمند برایم کارایی ندارد. واقعیت دردناکی است، اما من به این نتیجه رسیده‌ام که یک گوشی «تاک» خوب برایم کافی است.

  منم همین تجربه رو داشتم تو این چند سال اخیرهمیشه سعی میکردم بهترین گوشی هوشمند رو داشته باشم اما از وقتی تبلت دارم عملا متوجه شدم که خیلی از امکانات گوشی هوشمند واسم دیگه اهمیت نداره این سری بجای خرید آیفون ۴s که اون موقع تازه امده بود یک گوشی خیلی معمولی نوکیا c3 خریدم فقط برای تماس و اس ام اس و با پولی که میخواستم برای خرید گوشی هزینه کنم آیپد ۲م رو به نیو آیپد ارتقا دادم و کاملا راضی هستم .البته فکر میکردم فقط من به این نتیجه رسیدم اما بعضی از دوستانم هم اینکارو انجام دادن.فکر کنم با امدن تبلت سلیقه مشتریان تغیر کرده و خیلیها ترجیح میدن بجای داشتن یک گوشی هوشمند یک تبلت با یک گوشی ارزون و معمولی داشته باشن

 20. nOvid66843 می گوید

  تعجب میکنم که به مانیتور های قدرتمند ال جی فکر نکردین

 21. hadi zarei می گوید

  ممنون از مطلب زیبایتان
  ما کاربران ایرانی که نمیتونیم گجت بخریم با این قیمت دلار
  .
  دلار با تفنگی پر به دنبال گیک ایرانی

  1. دلسوخته می گوید

   آی گفتی برادر
   چند وقت پیش نوت بوکمو می خواستم عوض کنم وقتی دلار ۱۶۰۰ بود
   گفتم صبر کنم بلکه اومد پایین
   اما الان دیگه قالپاق همین نوت بوک الانی هم نمی تونم دیگه بخرم
   خوب شد اقلاً اینو نفروختم 🙂

 22. محسن می گوید

  ممنون عالی بود

 23. جاوید می گوید

  سلام
  ممنون بابت پست خوبتون .
  یه راهنمایی می خواستم .
  من قصد خریدن یه mp3 player رو دارم . می خوام بدونم چه جوری می تونم از توان خروجی صدای جک ۳.۵ مطلع بشم ؟

 24. محمد می گوید

  واقعا مفید بود
  الان مانیتور من گلاسی هست و تو روز چشم رو خیلی اذیت میکنه مثلا تصویر منعکس شد خودمو دائم تو مانیتور میبینم . روی کار نمیشه متمرکز بود ولی تو شب مشکلی نیست که این یکی از مشکلات مانیتور های گلاسی هست

 25. شهاب الدین می گوید

  آقای دکتر لطفاً بعد از این غیبت طولانی‌تون، یکی ازون پست قشنگای پزشکی بذارید. وب‌گردی بدون ۱ پزشک، یه چیزی کم داره.

 26. کاوه قبادی می گوید

  جناب مجیدی عزیز.همیشه پیگیر مطالب شما هستم.اگر واقعا به نتیجه رسیده اید و قصد دارید که از برند DELL خرید کنید و قصد دارید پیش از خرید آن را از نزدیک ببینید و یا احیانا تست کنید می توانید با بنده مکاتبه فرمایید تا در اسرع وقت برای شما یک عدد مونیتور ارسال کنم و اگر همان مونیتور رضایت شما را جلب کرد آن را خریداری فرمایید و اگر نه که هیچ.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   سلام، ممنونم. همان مانتیوری که در پست ذکر شد، خریداری شده. همان طور که نوشتم از کیفیت مانتیور راضی هستم، اما از دیزاینش نه!

 27. مجیب می گوید

  منظورتون از گوشی تاک چیه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.