چرا تامبلر برای یاهو ۱.۱ میلیارد دلار می‌ارزد

1

به احتمال زیاد می‌دانید که حدود ۹ روز پیش یعنی ۲۰ می ۲۰۱۳ یاهو تامبلر را به قیمت ۱.۱ میلیارد دلار خرید. ماریسا میر مدیرعامل یاهو انگیزه و اهداف خود از این کار را در قالب پستی در تامبلر توضیح داده است. در این پست آمده است:

 Tumblr. + Yahoo! = !!

«خوشحالم که اعلام کنم ما برای خرید تامبلر به توافق رسیده‌ایم!

قول می‌دهم که تامبلر را نابود نکنیم. تامبلر شرکتی بسیار خاص است و آینده خوبی در پیش دارد. ما تامبلر را به صورت مستقل اداره خواهیم کرد. دیوید کارپ (David Karp) همچنان مدیرعامل تامبلر باقی خواهد ماند. نقشه راه محصولات شرکت، تیم کارمندان و اهداف و انگیزه‌های آن‌ها بدون تغییر خواهند ماند. تلاش آن‌ها در جهت کمک به افراد خلاق برای ایجاد بهترین کارها و نمایش آن به مخاطبان مناسب نیز هم‌چنان بی‌تغییر می‌ماند. یاهو تنها به تامبلر کمک خواهد کرد که بهتر و سریع‌تر شود.

1369079910000-AFP-519894751-1305201600_4_3_rx404_c534x401

تامبلر بستر مناسبی را برای دنبال کردن افراد خلاق دنیا فراهم آورده است. از هنر و معماری گرفته تا مد و خوراک، تامبلر میزبان ۱۰۵ میلیون بلاگ متفاوت است. با بیش از ۳۰۰ میلیون بازدید کننده یکتا در هر ماه و ۱۲۰ هزار ثبت‌نام جدید در هر روز، تامبلر رسانه‌ای اجتماعی است که یکی از سریع‌ترین نرخ‌های رشد را تجربه کرده است. تامبلر در هر ثانیه ۹۰۰ پست جدید را دریافت می‌کند و کاربران ماهانه ۲۴ میلیارد دقیقه را صرف دیدن پست‌های این سایت می‌کنند. در حوزه تجهیزات همراه نیز، بیش از نیمی از کاربران تامبلر از اپ‌های موبایل استفاده می‌کنند و به صورت میانگین روزانه ۷ مرتبه با این اپ‌ها به سایت سر می‌زنند. محبوبیت شدید تامبلر، استقبال افراد خلاق از آن و مخاطبینی در همه رده‌های سنی، باعث ورود حجم عظیمی از کاربران جدید به شبکه یاهو خواهد شد. ترکیب جدید Tumblr. و Yahoo! می‌تواند تعداد مخاطبین یاهو را ۵۰ درصد افزایش داده و آن را به بیش از یک میلیارد بازدیدکننده در هر ماه رسانده و ترافیک سایت را نیز ۲۰ درصد افزایش دهد.

در زمینه همکاری‌های [فنی] نیز تامبلر می‌تواند فناوری‌های شخصی‌سازی یاهو و زیرساخت‌های جست‌وجوی آن را به کار برد تا به کاربرانش در یافتن بلاگرها، افراد تولیدکننده محتوا و حتی محتوایی که دوست دارند کمک کند. در عوض تامبلر هم ۵۰ میلیارد پست وبلاگی (که روزانه ۷۵ میلیون پست به آن اضافه می‌شود) را برای شبکه رسانه‌های یاهو و تجربه جست‌وجوی یاهو به ارمغان خواهد آورد. هر دو شرکت همچنین می‌توانند برای خلق فرصت‌های تبلیغاتی بهتری که تجربه کاربری را نیز بهبود بخشد با یکدیگر همکاری کنند.

همان‌طور که پیش از این نیز گفته‌ام، موضوع اصلی شرکت‌ها مردم هستند. شناختن تیم کارمندان تامبلر تجربه جذابی بود. من همیشه عقیده داشته‌ام که در همه چیزهایی که به هنر و طراحی مربوط می‌شوند، شما می‌توانید روح و نحوه سلوک پدیدآورندگان آن را ببینید. به همین دلیل برای من طبیعی بود که دیوید کارپ یکی از بهترین و همدل‌ترین افرادی باشد که تا کنون ملاقات کرده‌ام. او همچنین یکی از تواناترین و باهوش‌ترین کارآفرینانی است که تا کنون با آن‌ها کار کرده‌ام. احترامی که او برای جامعه پدیدآورندگان و خلاقان تامبلر قائل است بسیار زیاد است، و من بسیار خوشحالم که او کل تیم‌اش بع یاهو می‌پیوندند.

تامبلر و یاهو دیدگاه مشترکی دارند و قصد هر دو تبدیل اینترنت به بهترین و خلاقانه‌ترین بستر برای تمرکز بر کاربران و طراحی است. هدف دیگر ایجاد تجربه کاربری است که در هر روز منبع الهامی برای کل دنیا باشد.»

منبع (+)


marissa_mayer_david_karp

در حال حاضر بیشتر شرکت‌های بزرگ اینترنت، موفقیت خود را مدیون درآمد تبلیغات اینترنتی هستند. برای این گروه شرکت‌ها کاربر بیشتر به صورت معمول به معنای درآمد بیشتر است. اما بیش از تعداد کاربران، تجربه آن‌ها در استفاده از خدمات یک شرکت است که می‌تواند وفاداری و ماندگاری (و در نتیجه درآمد بیشتر) را برای آن شرکت به همراه داشته باشد.

مسیری که یاهو در چند سال اخیر طی کرده است و مهاجرت کاربرانش به سرویس‌های دیگر شرکت‌ها (به عنوان مثال مهاجرت از یاهو میل به جیمیل) این شک را به وجود می‌آورد که آیا یاهو با تملک تامبلر قدرتمندتر می‌شود یا تامبلر است که با همگام شدن با مسیر یاهو کاربرانش را از دست خواهد داد؟ به هر حال بهترین انتخاب همان است که میر در ابتدای سخنش به آن اشاره می‌کند:

«تامبلر به صورت مستقل اداره خواهد شد.»

 
1 نظر
  1. reza می گوید

    الان که تامبلر فارسی هست
    http://www.tumfa.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.