سایتی که میزان خوشبختی جهانی را اندازه می‌گیرد

7

کمیت‌های قابل اندازه‌گیری زیادی در دنیا وجود دارد، ولی تا به حال خوشبختی یکی از آنها نبوده است.

اما از سال ۲۰۰۸، یک گروه از دانشمندان دانشگاه ورمونت و شرکت Mitre به رهبری دو ریاضی‌دان به نام‌های کریس دنفورث و پیتر دادز، راهی برای این مسئله پیدا کردند.

آنها روی نرم‌افزاری به نام Hedonometer کار کردند که توییت‌ها را (در واقع یک نمونه ۱۰ درصدی از کل توییت‌ها) را جستجو می‌کند و در آن دنبال کلماتی می‌گردد که به شادی و خوشبختی مربوط می‌شوند و سپس آنها را روی یک نمودار به تصویر می‌کشد.

05-06-2013 12-27-20 PM

برای ااین که این کار عملی شود، نخست می‌بایست کلماتی که به شادی اشاره می‌کنند، مشخص می‌شدند، این کار قبلا به یاری سرویس Mechanical Turk آمازون انجام شده بود، آنها ۱۰ هزار کلمه انگلیسی را مشخص کرده بودند و به آنها مقادیری از نظر درجه شادی داده بودند.

به نظر می‌رسد که این نمودار واقعا چیز درستی نشان می‌دهد، چرا که برای مثال روز بمب‌گذاری بوستون، مطابق این نمودار یکی از غم‌انگیزترین روزها در عرض پنج سال اخیر بوده است.

05-06-2013 12-25-34 PM

وقتی به سایت مزبور رفتید، دقت کنید که برای دیدن یک بازه زمانی خاص می‌توانید در قسمت زیر یک قسمت زمانی را های‌لایت کنید تا جزئیات آن بازه زمانی را با وضوح بهتری ببینید.

05-06-2013 12-26-12 PM

با کلیک بر روی هر روز هم می‌توانید اطلاعاتش را به صورت کامل‌تر ببینید.

کاش کلون فارسی این سرویس هم ساخته می‌شد!

منبع


 
7 نظرات
 1. امیر می گوید

  کلون فارسی از روی چه محتوایی؟
  پیشنهادی دارید؟

  1. فرشاد می گوید

   اگر منبع محتوا، دسته سایت‌های شبکه اجتماعی (facebook ، google plus و…) با اعمال فیلتر کاراکترهای فارسی باشه، نتیجه به شدت ضد و نقیض خواهد بود. مثلاً با توجه به ادبیات بکار رفته در شبکه های اجتماعی ایرانی ها ما استاتیوس‌هایی رو شاهد هستیم که به قول معروف از فعل معکوس استفاده کرده بیدن! اونوقت دیگه نمیشه فقط با تحلیل کلمات نتیجه‌گیری کرد، بلکه باید جملات رو تحلیل کرد یا گاهی اوقات هم از روانشناس‌ها برای درک مسئله بهره گرفت! اما در کل جز افسردگی و محو شدن در افق چیز دیگه‌ای حاصل نمیشه.
   و اگر هم از منابع سایت‌های خبری داخلی بخوایم استفاده کنیم که نتیجه کاملاً مشخصه: “همه جهان در بدبختی به سر میبرند، فقط ما خوشبختیم!”

 2. مشایخ می گوید

  “””بررسی توییتر نشان می‌دهد: مردم هاوایی شادترین و ساکنان لوییزیانا غمگین‌ترین شهروندان آمریکایی هستند”””

  پست فعلی با این پست خیلی ارتباط دارد.
  https://1pezeshk.com/archives/2013/02/geography-of-happiness.html

 3. محمدامین می گوید

  باتشکر از دکتر مجیدی به خاطر این پست. یه کمیت جدید به نام خوشبختی !!

 4. فرشاد می گوید

  همین مونده کلون فارسی این ایده هم ساخته بشه تا افسردگیمون رو بیشتر تصدیق کنه! فکرشو بکنید اگه همچین پروژه ای روی محتوای فارسی وب انجام بشه، حتی اونهایی که افسرده نیستند هم بهشون تلقین خواهد شد که افسرده هستن و احساس خوشبختی نخواهند کرد. برای انجام این کار هنوز خیلی خیلی زوده. یا شاید هم خیلی دیر!

 5. علی می گوید

  با سلام
  تحقیق جالبی بود با توجه به پارامترهای اندازه گیری و مخصوصا اون مثال مردم بستون، چقدر مردم ضعیفی هستند!
  مابهترین سال های کودکی هامون توی جنگ،صدای آژیر ها،پناه گاه،کشته شدن مردم بی پناه و بمب شیمیایی گذروندیم،از بهترین سالهای نوجوانی را توی مدارس شلوغ و تبعیض ها،نبود امنیت مالی خانواده ها و ایستادن توی صف و حالا جوانی را،در شدید ترین تحریم های اقتصادی،جامعه ای پرتنش و آینده ای مبهم
  اما شنیدن با یک لطیفه ی ساده به شادی میرسیم که مردم آمریکا هیچ وقت تجربش نمیکنند!!

 6. dvm می گوید

  مفید بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.