به احتمال زیاد شما سندرم FOMO دارید!

7

بله! شمایی که این سطور را می‌خوانید، به احتمال زیادی سندرم FOMO دارید.

نترسید! سلامتی شما را چیزی تهدید نمی‌کند، این سندرم، نام اختصاری است که پژوهشگران برای حس و حال ترس و اضطراب ناشی از از قلم انداختن اخبار و مطالب شبکه‌های اجتماعی درست کرده‌اند. FOMO مخفف Fear of Missing Out است.

07-11-2013 12-01-25 AM

تصور کنید که به دلیلی چند روز نتوانید آنلاین شوید و بعد بخواهید ایمیل‌هایتان را بخوانید، اخبار و فیدها و مطالب دوستانتان در شبکه‌های اجتماعی مرور کنید، در دنیای امروز تصور می‌کنم که اصلا نشود با موفقیت این مأموریت را انجام داد. دسته‌ای از مردم حساس هستند و وقتی می‌بینند، بعضی از مطالب از دستشان رفته، دچار اضطراب و ناخشنودی می‌شوند.

به تازگی بر اساس تحقیقات سایت MyLife.com مشخص شده است که ۵۶ درصد کاربران اینترنت، اینچنین هستند. تلاش مردم برای به‌روز بودن تا به آنجا پیش رفته‌ها که برخی از کارهای اعتیادآور دیگر به حاشیه رفته است، مثلا ۲۶ درصد مردم از فرط مشغولیت آنلاین، کمتر سیگار می‌کشند یا کمتر تلویزیون نگاه می‌کنند!

در حال حاضر ۵۱ درصد مردم، نسبت به دو سال پیش بیشتر وارد شبکه‌های اجتماعی می‌شوند و ۲۷ درصد افراد، نخستین کاری که بعد از برخاستن از خواب می‌کنند، چک کردن شبکه‌های اجتماعی است.

جالب است که ۴۲ درصد مردم چند حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی دارند و در آن دسته از مردم که بین ۱۸ تا ۳۴ سال دارند، این درصد به ۶۱ درصد می‌رسد.

مردم امسال هر روز ۳.۱ ایمیل را در هر روز مدیریت می‌کنند که نسبت به سال پیش که ۲.۶ ایمیل را سامان می‌دادهند، بیشتر شده است.

منبع

 
7 نظرات
 1. میلاد طهرانی می گوید

  دقیقا حال و روز من اینه! الآن توی اِوِرنوتم کلی مطلب نخونده سِیو کردم (تعجب نکنید! من از پاکِت زیاد خوشم نمیاد). اگه بگم تازگی ها کمتر از ۱ ساعت توی شبانه روز تلوزیون می بینم هم، دروغ نگفتم.

 2. میلاد می گوید

  سلام

  من هم اگر زبانم خوب بود، اسم این بیماری رو قبل از این محققان نامگذاری کرده بودم
  Fear of Missing Out
  واقعا زحمت کشیدند، یکی از باعث و بانی های این بیماری من، همین وب سایت «یک پزشک» هست، خدا مدیر این وب سایت رو به راه راست هدایت کنه ;-)))

 3. فرشاد می گوید

  در مورد ایمیل و بعد سایت شما به شدت FOMO دارم! چشم از روی pin جی‌میل مرورگر و فید نمیتونم بردارم! شبکه اجتماعی هم با اختلاف خیلی زیاد در رده‌های بعدی قرار میگیره، تلوزیون هم که فک کنم آمارش منفی در بیاد اگه بخوام حساب کنم! 😀

 4. فرشید می گوید

  خیلی وقته که به این سندرم دچارم. حتی گاهی وقتها وقتی صبح بیدار میشم استرسش رو دارم. در واقع اگر گوشی یا تبلت بالا سرم نباشه همش استرس میگیرم. گاهی وقت ها نیمه های شب هم بیدار میشم و نوتیفیکیشن ها روی گوشی رو چک میکنم.

 5. سید ایوب می گوید

  شاید همین سندروم باعث شده الان نتونم همین مطلب رو با آرامش بخونم و با خیال راحت یک نظر درست و حسابی بدم!

 6. اروند می گوید

  ممنونم بابت پست کوتاه و فوق العاده دکتر
  شگفت زده شدم از اطلاعات آخرش

 7. آرش می گوید

  بعضیا دیگه خیلی لوسن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.