به سوی رابطهای کاربری «واقعا» لمسی

4

هر وقت در مورد گجت‌های آینده فکر می‌کنیم، ناخودآگاه ذهنمان می‌رود سراغ نسخه‌های پیشرفته‌تر فناوری‌های فعالی، مثلا گوشی‌ها و تبلت‌هایی را در نظر می‌گیریم که قابل تا شدن باشند و بشود آنها را تا یا لوله کرد و هر وقت لازم بود باز کرد و گستراند.

اما باید بگویم برای پیشبینی فناوری‌های آینده، باید تخیلی قوی‌تری داشته باشید.

یکی از مشکلات فعلی ما این است که رابط کاربری گرافیکی سیستم عامل‌ها، اجازه لمس واقعی و حس کردن اشیا را به صورت واقعی به ما نمی‌دهد. ما همه‌گاه نوک انگشت‌هایمان را روی یک صفحه کاملا تخت می‌گذاریم و حرکت می‌دهیم.

زمانی بود که طراحان برای تصور بهتر اشیای طبیعی و ایجاد یک حس طبیعی‌تر در رابطهای گرافیکی رو به اسکئومورفیسم skeuomorphism آورده بودند. یعنی سعی می‌کردند رابط گرافیکی را طوری طراحی کنند که شبیه اشیایی واقعی باشد، مثلا فهرست تماس را به صورت یک دفترچه کاغذی شماره تلفن‌ها طراحی می‌کردند.

اما دوره اسکئومورفیسم به سر آمد و طراحی رابطهای گرافیکی متوجه طراحی‌های فلت شد.

اما در این میان خیلی‌ها هستند که دوست دارند وقتی انگشت روی صفحه نمایش می‌گذارند، بتوانند حسی شبیه لمس دکمه‌های فیزیکی را داشته باشند.

اما چرا فراتر از این نرویم، تصور کنید که سخت‌افزاری ساخته شود که به شما اجازه بدهد از راه دور یک گجت، مثلا یک گوشی تازه رونمایی‌شده را لمس کنید و در دست بگیرید و حس کنید. یا تصور کنید که بتوانید در حین استفاده از یک اپلیکیشن چت، با دوست خود، دست بدهید.

یا فراتر از اینها به جای اپلیکیشن‌هایی نقاشی، بتوانید از اپلیکیشن‌هایی استفاده کنید به شما اجازه ساخت اشیایی سه‌بعدی را بدهند …

آیا اینها روزی ممکن خواهند شد؟

کاری که در یکی از آزمایشگاه‌های MIT در حال انجام است، نویدبخش این آرزو است. در این آزمایشگاه گروهی از پژوهشگران وسیله‌ای به نام inFORM را ساخته‌اند.

7-18-2014 11-20-59 PM

این وسیله به دست دانیل لایتینگر و شان فولمر، تحت نظارت استادشان هیروشی ایشی ساخته شده است.

اگر بخواهم به صورت ساده در مورد این وسیله توضیح دهم، باید بگویم که inFORM متشکل از تعداد زیادی میله است که تنگاتنگ هم قرار گرفته‌اند، با بالا و پایین رفتن هماهنگ آنها، یک شکل سه‌بعدی ایجاد می‌شود.

7-18-2014 11-19-03 PM

7-18-2014 11-19-36 PM

به لطف یک حسگر کینکت مایکروسافت، حرکات این میله‌ها تنظیم می‌شود.

در آینده در مورد رابط‌های کاربری tactile بیشتر خواهیم شنید، این رابطهای کاربری همه چیز را از شیوه کار ما با کیبورد و تعامل ما با دوستانمان گرفته تا گیم و خلاقیت‌های هنری تغییر خواهند داد.

7-18-2014 11-20-34 PM

منبع

 

 
4 نظرات
 1. عابدین می گوید

  فوق العاده است. شاید خود عملکرد دستگاهشون فعلا چنگی به دل نزنه اما اینکه دارن به این مسایل فکر می کنند خودش هیجان انگیزه .. !

 2. A.a می گوید

  خیلی عالی

 3. محمد می گوید

  می‌تونه انقلابی در علم پزشکی باشه و همچنین کاهش حس غربت

 4. دسته گل می گوید

  آخ آخ دانشگاه MIT چه می کنه!کی بشه ما هم دانشجو این دانشگاه بشیم!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.