آپاندیسیت یا التهاب آپاندیس چیست؟ علایم آن کدامند؟ شیوه تشخیص و درمان آپاندیسیت

0

اتیولوژی – پاتوفیزیولوژی التهاب آپاندیس

–  آپاندیسیت شایع‌ترین اورژانس جراحی شکم به شمار می‌رود.

–  10% جمعیت ایالات متحده، در طول عمر خود به آپاندیسیت دچار می‌شوند.

–  انسداد مجرای آپاندیس به عنوان عامل آغازکننده التهاب و عفونت آپاندیس شناخته شده است.

– شایع‌ترین علت انسداد فکالیت است که از تجمع و سخت شدن مواد دفعی در اطراف الیاف سبزی‌ها ناشی می‌شود.

– دیگر علل بالقوه انسداد مجرای آپاندیس، عبارتند از: نئوپلاسم، اجسام خارجی و فولیکول‌های لنفاوی بزرگ‌شده.

–  انسداد مجرای آپاندیس به اتساع، افزایش فشار درون مجرا، بزرگی وریدها، اختلال در خون‌سازی شریانیِ عضو و ایسکمی منجر می‌شود.

–  با شکست در دفاع مخاطی بر اثز ایسکمی، باکتری‌ها از کولون به عضو، تهاجم می-کنند و باعث التهاب، نکروز و پارگی آپاندیس می‌شوند.

–  از نظر بافت‌شناسی، انسداد را تنها در 30 تا 40% موارد می‌توان شناسایی کرد، علل بالقوه عارضه در غیاب انسداد مجرا عبارتند از: زخم‌شدن مخاط ثانویه به عفونت (مانند عفونت با یرسینیا و ویروس‌ها).

آپاندیسیت

تشخیص افتراقی التهاب آپاندیس

–  گاستروانتریت
‌-  زخم پپتیک سوراخ‌شده
‌-  دیورتیکولیت ‌مکل
‌-  کوله‌سیستیت حاد
‌-  لنفادنیت‌ مزانتر
‌-  انسداد روده
‌-  بیماری کرون
‌-  ایلئیت
‌-  دیورتیکولیت
‌-  کولیک کلیوی
‌-  حاملگی خارج رحمی
‌-  آبسه لوله‌های تخمدانی و تخمدان
‌-  میتل‌اشمرتس
‌-  پارگی فولیکول تخمدانی
‌-  بیماری التهابی لگن

تظاهرات، علائم و نشانه‌های التهاب آپاندیس

–  درد مبهم در ناحیه اطراف ناف یا اپی‌گاستر که به ربع راست تحتانی شکم (نقطه مک‌برنی) جابه‌جا می‌شود.

–  تب خفیف، بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ

–  در کودکان، سالمندان و بیماران دارای آپاندیس خلف سکومی، یافته‌های غیر معمول دیده می‌شود.

–  تب شدید و وجود حساسیت برگشتی مطرح‌کننده پارگی آپاندیس است.

–  علامت روزینگ (حساسیت برگشتی ارجاعی) عبارت است از درد ربع تحتانی راست (RLQ) شکم هنگام لمس ربع تحتانی چپ.

–  علامت پسواس، عبارت است از درد RLQ هنگام اکستانسیون پای راست بیمار.

–  علامت اوبتوراتور، عبارت است از درد RLQ هنگام چرخانیدن پای خم‌شده بیمار به سمت داخل.

اقدامات تشخیصی التهاب آپاندیس

–  اغلب گرفتن شرح حال و معاینه بالینی، مطرح‌کننده تشخیص است.

–  در CBC، عموماً لکوسیتوز خفیف دیده می‌شود اما طبیعی بودن CBC وجود آپاندیسیت را رد نمی‌کند.

–  برای رد کردن حاملگی در زنانِ واقع در سن باروری باید آزمایش hcG ادرار انجام شود، اما مثبت شدن این آزمایش وجود آپاندیسیت را رد نمی‌کند.

–  سی‌تی‌اسکن شکم و لگن با کنتراست، به ویژه در بررسی بیمارانی که علائم غیر معمول دارند (مانند بیماران داری آپاندیس خلف سکومی) و برای رد کردن وجود پاتولوژی در لگن زنان واقع در سنین پیش از یائسگی (حاملگی خارج رحمی و پارگی کیست تخمدانی) و همچنین رد کردن وجود آبسه آپاندیس، سودمند است.

–  چنانچه در سونوگرافی یافته‌ای مثبت مشهود باشد، این روش دارای ارزش تشخیصی است اما منفی شدن این آزمایش وجود آپاندیسیت را رد نمی‌کند.

–  به طور معمول انجام دادن رادیوگرافی شکم ضرورتی ندارد اما ممکن است در این روش وجود فکالیت در RLQ مشهود باشد.

اقدامات درمانی التهاب آپاندیس

–  درمان انتخابی عبارت است از: آپاندکتومی لاپاروسکوپیک یا باز.

– جراحی اورژانسی اغلب ضرورت می‌یابد، زیرا پارگی آپاندیس ممکن است ظرف 24 ساعت از شروع علائم روی دهد.

– در بیماران دارای علائم غیر معمول و همچنین جهت رد کردن وجود پاتولوژی در لگن، می‌توان از لاپاروسکوپی تشخیصی با یا بدون آپاندکتومی بهره جست.

– برای بیمار در مرحله حول‌وحوش عمل، آنتی‌بیوتیک وریدی مؤثر بر ارگانیسم‌های روده‌ای (گرم منفی‌ها، بی‌هوازی‌ها و آنتروکوک) تجویز کنید (مانند سفالوسپورین‌های نسل سوم و مترونیدازول).

–  چنانچه آبسه آپاندیس در مرحله پیش از عمل تشخیص داده شود، می‌توان آن را با درناژ از راه پوست (با هدایت سی‌تی‌اسکن یا سونوگرافی) و تجویز آنتی‌بیوتیک‌های وریدی و سپس با گذشت چند ماه، آپاندکتومی الکتیو (آپانوکتومی با فاصله) درمان کرد.

پیش‌آگهی و عوارض التهاب آپاندیس

–  در صورت تشخیص و درمان زودهنگام، بهبودی سریع و مرگ‌ومیر اندک است.

–  پارگی، تشکیل آبسه و پریتونیت، درمان را با عارضه همراه می‌سازد. در این موارد ممکن است تکرار جراحی ضرورت یابد و بهبود بیمار به درازا بیانجامد.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

توهم کوتارد: آنهایی که تصور می‌کنند مدتهاست مرده‌اند!

«می‌اندیشم پس هستم»  Cogito, ergo sum با این حال همه کسانی که می‌اندیشند با این باور دکارت موافق نیستند.محتوای تفکر برخی از افراد مبتلا به یک اختلال عصبی روانپزشکی نادر، معروف به سندرم کوتارد، به جای اینکه به حس بودن منجر شود، به احساس…

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند.اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

با این تصاویر کارت پستال خیلی قدیمی در دهه ۱۹۰۰ آمریکایی‌ها، تصور خود از ۱۰۰ سال بعد را نشان داده…

مجموعه‌ای جذاب از کارت پستال‌های عجیب و غریب و در عین حال جذاب از استیون آر. شوک، دیدگاه‌هایی را ارائه می‌دهد که در دهه ۱۹۰۰ تصور شده است و نشان می‌دهند که چگونه شهر‌ها، شهرک‌ها و دهکده‌ها در سراسر ایالات متحده ممکن است طی ۱۰۰ سال آینده…

نمونه‌هایی از تغییر دکوراسیون‌های زیبا و اقتصادی

بعضی از تغییر دکوراسیون‌ها بسیار زمان‌بر و پرهزینه هستند، اما برخی هم بسیار اقتصادی و مختصیر و مفید هستند، با این همه تغییر زیادی در روحیه ما و زیبایی خانه‌مان ایجاد می‌کنند.این تغییر دکوراسیون‌ها ممکن است برایتان جالب باشند:…

25 آزمایش روانشناسی تاثیرگذار و به‌یادماندنی در تاریخ کدام‌ها هستند؟

تأثیرگذارترین آزمایش‌های روانشناختی در تاریخ رشته روانشناسی، یک رشته آزمایش گسترده هستند که هر یک در حیطه حوزه‌های تخصصی کوچکتر شکل گرفته‌اند. هر یک از این حوزه‌های تخصصی در طول سال‌ها با مطالعات و تحقیقات و آزمایش‌های به دقت طراحی شده،…

مجموعه‌ای از «توتورو»های دست‌ساز در ستایش نماد استودیو جیبلی

تعدادی «توتورو»ی شکم گرد نمادین در انیمه My Neighbor Totoro از استودیو جیبلی به عنوان بخشی از مجموعه وسیعی از مجموعه‌ جدید کلکسیونی است که به احترام این شرکت رویاساز ساخته شده.این مجموعه که توسط تیم‌هایی از صنعتگران همکار ناکاگاوا…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5