سی تی اسکن, مومیایی پنهان در مجسمه را آشکار ساخت

6

همانطور که می دانید سی‌تی اسکن، روشی نوین است که در علوم تشخیصی در فیزیک پزشکی کاربرد تحقیقاتی و درمانی فراوانی دارد. سی تی اسکن متشکل از تعداد انبوهی آشکار ساز کوچک از نوع شمارنده درخششی (Scintillator) است که بصورت چندین ردیف درون دستگاه قرار داده شده‌اند. اینها پرتوهای ایکس عبوری از درون بدن بیمار را آشکار سازی می‌کنند. سپس سیگنال های دریافت شده توسط الگوریتم‌های مخصوصی همانند از نوع بازتابی فیلتر شده (filtered backprojection) و بازسازی تکراری (iterative reconstruction) تصویر را باز سازی می‌کنند.

پیشرفت‌های اخیر در ساختمان دستگاه تصویر برداری، تکنولوژی آشکارسازی، آرایه‌های آشکارساز چندگانه و طراحی تیوب پرتوایکس، زمان اسکن را به کسری از ثانیه تقلیل داده است. کامپیوترهای مدرن قدرت محاسباتی ارائه می‌دهند که اجازه‌ی بازسازی عمده‌ی اطلاعات تصویر رابه صورت (real time) می‌دهد.

به تعریفی دیگر می توان گفت تصویر برداری سی تی یا سی تی اسکن یا توموگرافی کامپیوتری (به فارسی: مقطع نگاری رایانه‌ای) استفاده از اشعه ایکس در ارتباط با الگوریتم‌ها و محاسبات کامپیوتری به منظور ایجاد تصویر از بدن می‌باشد. در سی تی، یک تیوب یا لوله تولید کننده اشعه ایکس، در مقابل یک دتکتور (آشکارساز) این اشعه قرار داده شده، و با کمک حلقه‌ای که به صورت یک دستگاه و به شکل چرخشی در اطراف بیمار حرکت می‌کند، تصویر کامپیوتری مقطعی به صورت برش یا مقطع عرضی تولید می‌نماید.


 

ancient-chinese-buddhist-mummy-inside-statue-ct-scan-liuquan-3

به تازگی انجام آزمایش سی تی اسکن بر روی یک مجسمه ی مومیایی چینی از راز بزرگی پرده برداشت. این مجسمه که متعلق به قرن ۱۱ و یا ۱۲ می باشد یک راهب بودایی را در حال عبادت نشان می دهد که با انجام آزمایش سی تی اسکن متوجه ی حضور یک مومیایی در درون این مجسمه شدند.

ancient-chinese-buddhist-mummy-inside-statue-ct-scan-liuquan-4

دانشمندان احتمال زیادی را برای وجود یک مومیایی در درون این مجسمه قائل بودند ولی به دنبال راهی بودند تا بدون ضربه زدن و شکستگی مجسمه, احتمال خودشان را به یقین تبدیل کنند به همین دلیل مسئولان موزه ی هلند درخواست آزمایش سی تی اسکن را دادند و این آزمایش نمای دقیقی از اسکلت و ساختار بدن مومیایی را آشکار ساخت.

ancient-chinese-buddhist-mummy-inside-statue-ct-scan-liuquan-2

کسانی که در زمینه ی عرفان در مذهب بودایی تحقیق می کنند اعتقاد دارند که این مجسمه متعلق به یکی از راهبان مقدس بودایی بوده که با این حالت و تمرکز توانسته به بالاترین مرحله از عرفان و جدایی روح از بدن دست یابد و اعتقاد دارند که هر زمان بخواهد می تواند دوباره به جسم خودش بازگردد. البته این ادعا از نظر علم پزشکی مورد تایید نیست.

ancient-chinese-buddhist-mummy-inside-statue-ct-scan-liuquan-1

منبع


   
6 نظرات
 1. mehdi می گوید

  از نظر اون ها راهبان مقدس انسان هایی جاودانه اند و هرگز نمی میرند.

 2. میلوژی می گوید

  مومیایی پنهان در مجسمه را “عیان” ساخت / آشکار ساخت
  نهان و پنهان هم معنی هستند (لطفا تاییدش نکنید)

 3. رسان می گوید

  پاهاش خواب میره ثابت میمونه بنده خدا

 4. stew می گوید

  خیلی جالبه.

 5. سهیل می گوید

  خیلی جالب بود ، سپاس

 6. یاسر می گوید

  روح برگرده تو کدوم جسم چیزی نمونده، جسم خشک شده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.