الفبا، سایتی برای دوست‌داران کودک

2

می‌گویند که دنیا عوض شده، دهه‌ها پیش کودکان هیچ ارزش و قربی نداشتند و زمانه، زمانه حامیت والدین بود. اکنون اما، زمانه، زمانه فرزندسالاری است. شاهدش هم این همه وسایل و هزینه و توجهی است که که بسیاری از والدین نثار فرزندانشان می‌کنند.

اما اگر نیک بنگریم و از محدوده تنگ محیط پیرامون خود به درآییم، هنوز هم می‌توانیم انبوهی از کودکان را پیدا کنیم که از کوچک‌ترین محبت و توجه محرومند. نه شرایط پزشکی و بهداشت و تغذیه درست و درمانی ندارند و نه به زعم من شاید مهم‌تر از آن، کسی نگران رشد عقلی، روانی و عاطفی آنهاست. بگذریم از اینکه در همین حال و هوای نوروزی، هنوز هم می‌توانید در گوشه گوشه شهرها کودکان کار را بیابید …

اگر از این نالانیم که بالغین امروز، تهی از مهرورزی و حس مسئولیت شده‌اند، اگر آنها را خشن و خشونت‌طلب می‌بینیم، اگر می‌بینیم که توانایی اندیشه‌ و استدلالشان را از دست داده‌اند و ارزش‌هایشان دگرگون شده است، تخم و ریشه چنین جوی را باید در دوران کودکی و نوجوانی آنها جستجو کنیم.

کوچک‌ترین رفتارها، تشویق‌ها، عبارات و سخن‌ها، در دوران کودکی، گاهی در پدیده‌ای مثل «اثر پروانه‌ای»، بیشتر تأثیر را روش شخصیت، روان و فردای کودکان می‌گذارند.

با کودکان باید درست برخورد کرد، برایشان وقت صرف کرد، در موردشان مطالعه کرد و روی آنها سرمایه‌گذاری کرد، کودکان ابزار نیستند، کودکان را نباید در بند ایدئولوژی‌ها و قوانین و زشتی‌های دنیای آدم‌های بزرگسال کرد، کودکان را نباید بی‌مهابا کلون کرد …

در اینترنت، ما سایت‌های انتفاعی زیادی داریم، سایت‌های که برای «هیت» بنا می‌شوند و همه تلاششان نمایش آگهی بیشتر است و متأسفانه باید اعتراف کنم که گاهی سایت‌های خوب ما هم از فرط نداری و بودجه کم، مجبورند، قسمتی از انرژی خود را به جای خرج کرد در جهت ایجاد تغییرات سودمند در اذهان و جامعه، متوجه سرگرم کردن آنها کنند.

اما یکی از سایت‌هایی که به تازگی چشمم را گرفته است و شاید در محیط وب فارسی بی‌نظیر باشد، سایت «الفبا» است، سایتی که می‌خواهد به صورت تخصصی مسائل کودکان را در حیطه‌های مختلف به دقت بررسی کند و بازتاب دهد.

در خود سایت، در موردش می‌خوانیم:

«الفبا، رسانه‌ای غیر سیاسی و غیر دولتی است که هدفش اطلاع‎رسانی درباره‎ء جریان‌های آموزشی، فرهنگی و اجتماعی ویژه‌ء کودکان و نوجوانان فارسی‎زبان است و نگاهش به آینده و فردای کودکان.

الفبا، از کودکان می‎گوید و همچون آنها ادعایی ندارد. آمده تا در هیاهوی تیترها و اخبار ریز و درشت، جایی برای کودکان پیدا کند. برای کودکان فراموش شده، زمزمه‌ای باشد و برای کودکان قربانیِ خشونت، کودکان قربانیِ جنگ، کودکان کار و خیابان، کودکان تنها و کودکان فردا، آیینه‌ای باشد.

ما باور داریم حرکت خلاقانه، می‌بایست مستمر و به دور از هرگونه هیجان و حاشیه پردازی‌های سیاسی و اجتماعی باشد. ما باور داریم رمز سلامت و ماندگاری رسانه‌های خبری، پایبندی به اخلاق حرفه‌ای، عمل‎کرد شفاف و روحیه‌ء نقدپذیری است.

پاسداری از زبان فارسی از اولویت‌های ما است. بنابراین تلاش می‎کنیم تا در خلال کار به سلامت، زیبایی و آراستگی زبان به کار گرفته شده در الفبا اهمیت ویژه داده شود.»

پیشنهاد می‌کنم، گشتی در سایت بزنید، حتی اگر کودکی نداشته باشید و شغلتان در ارتباط مستقیم به کودکان نباشد، باز هم به گمانم تعداد زیادی از مقالات این سایت نظرتان را جلب کند.

اگر سایت را سودمند یافتید، بد نیست سایت را به پدرها و مادرها توصیه کنید و آدرس آن را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

 
2 نظرات
  1. ali می گوید

    پشینهاد میکنم حتما از سایت دیدن کنید حداقل نوشتارمون به زبان اصلیش نزدیک تر میشه

  2. mehdi می گوید

    تشکرویژه جناب دکتر مجیدی!مطالب سایت بسیار کاربردی به نظر می رسند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.