مخترع ایمیل و کسی که نخستین بار استفاده از علامت @ را پیشنهاد داد، درگذشت

  • توسط علیرضا مجیدی
  • ۱۶ اسفند ۱۳۹۴
  • ۳ دیدگاه

دیروز یک اسطوره دنیای کامپیوتر درگذشت: ری تاملینسون، دیروز در ۷۴ سالگی بعد از یک حمله قبلی از دنیا رفت.

او در سال ۱۹۷۱ نخستین ایمیل دنیا را فرستاده بود. در آن زمان او در بوستون در شرکتی به نام بولت، برانک و نیومن BBN کار می‌کرد، شرکتی که در برپایی نسخه اولیه اینترنت موسوم به ARPANET نقش زیادی داشت.

مسلما تا پیش از او هم اشخاص دیگری به فکر ممکن کردن ارسال پیام به کاربران دیگر افتاده بودند، اما تا آن زمان تنها راهکار گذاشتن یادداشت، در همان کامپیوتر مخاطب بود و بس. این تاملینسون بود که فرمان SNDMSG را پیشنهاد داد که به کمک آن ارسال پیام و فایل به کامپیوتر گیرنده، ممکن می‌شد.

او همچنین به علت دیگری هم مشهور بود، او برای اینکه تمایزی بین نام کاربری و نام میزبان برقرار شود، پیشنهاد کرد که علامتی واضح و مشخص بین این دو جزء گذاشته شود و علامت @ را برای این کار پیشنهاد کرد. البته خود این علامت را تاملینسون نساخته بود و در حقیقت منشأ این علامت به قرون وسطی برمی‌گردد، اما تاملینسون بود که نخستین بار استفاده از آن را در پیکره آدرس‌های ایمیل را پیشنهاد کرد و با این کار این علامت را از گمنامی به درآورد.

متأسفانه نخستین ایمیلی که تاملینسون فرستاده بود، گم شده است و ما اطلاعی از متن ایمیل نداریم.

منبع

نظرات

  1. اره اون بنده خدا نخستین ایمیلش گم شد اما ،،هم اکنون ملیونها نفر برای تبادل ارتباطات از ایمیل استفاده میکنند ،،،روحش شاد و یقین ارامش باد ،چرا که وقتی به بن بست میرسی و تنها روزنه ارتباطی میتواند همان ایمیل باشد .

  2. واقعاً علامت @ برای چه کاری طراحی شده؟ هدف از این علامت چی بوده؟

  3. فکر کنم چند وقت قبل یه بنده خدایی بود پدر برنامه نویسی بود اونم توی همین سکوت خبری مرد . اینا پیشکسوتای تکنولوژی بودن ولی فقط اونایی که تکنولوژی رو تجاری کردند مشهور و ثروتمند شدن .

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.