اینها ۵ پیش‌بینی ایلان ماسک از آینده هستند، برخی‌ها از حالا در دسترس به نظر می‌رسند و برخی‌ها هم فعلا در حد داستان‌های علمی-تخیلی

2

کسی در آینده‌بینی و قدرت پیش‌بینی ایلان ماسک شک ندارد، هر چه باشد، او توانسته است پروژه‌های عجیب و غریبی را تا به حال به انجام برساند: تأسیس تسلا، اسپیس ایکس، پی‌پل.

به تازگی او در همایش Recode’s Code به روی صحنه رفت و در سخنرانی‌اش پیشبینی کرد که در آینده نزدیک ما شاهد این رخدادها در دنیای فناوری خواهیم بود. برخی از آنها نسبتا در دسترسی به نظر می‌رسند، اما برخی‌ها هم فعلا دور از دسترس هستند و معلوم نیست که آیا در زمانی که ماسک پیشبینی کرده، رخ می‌دهند یا نه.

۱- انسان‌ها در سال ۲۰۲۵ به مریخ می‌روند

ماسک گفت اگر همه چیز طبق نقشه پیش برود، ما می‌توانیم در سال ۲۰۲۴ انسان‌هایی را به مریخ بفرستیم تا یک سال بعد، در سال ۲۰۲۵ به مریخ برسند. در این زمان یکی از حضار که تحت تأثیر قرار گرفته بود، در مورد نوع برقراری دولت و قانون در سطح این سیاره پرسید و ایلان ماسک پاسخ داد که سیستم حکومتی مبتنی بر دموکراسی مستقیم را می‌پسندد!

۲- بازی‌های ویدئویی از واقعیت، غیرقابل تشخیص خواهند بود

بازی‌های ویدئویی دو سه دهه پیش را به یاد بیاورید و ببینید که بازی‌های ویدئویی کنونی چقدر پیشرفت کرده‌اند. ما چهل سال پیش بازی pong را داشتیم، اما حالا شبیه‌سازی سه‌بعدی با نورپردازی‌های عالی را داریم که امکان می‌دهند میلیون‌ها نفر به صورت آنلاین آنها را بازی کنند. پس کاملا قابل پیشبینی است که کیفیت این بازی‌های ویدئویی زمانی آنقدر بالا برود تمیز دادن آنها از واقعیت غیرقابل ممکن بشود.

۳- خودروهای خودکار یا خودران کامل، در کمتر از دو سال، به بازار خواهند آمد

شرکت‌هایی مانند گوگل، اوبر و فورد، در حال آزمایش خودروهای خودران هستند. هنوز هم بسیاری از فناوری‌ها و مسائل تکنیکی در این خودروها در مرحله آزمایشی هستند. اما می‌توان پیشبینی کرد که همه مشکلات و مسائل در کمتر از دو سال رفع شوند. یک سالی را هم برای اخد مجوز از مراجع قانونی باید صرف کرد، چرا که آنها می‌خواهند مطمئن شوند و اطلاعات مربوط به راندن این خودروها در میلیون‌های کیلومتر را بررسی کنند.

۴- خودروی اپل در سال ۲۰۲۰

هنوز هم خودروی اپل در حد یک شایعه صرف پنداشته می‌شود. اما ماسک تصور می‌کند که در سال ۲۰۲۰ شاهد رونمایی نخستین خودروی الکتریکی اپل باشیم.

۵- سایبورگ‌ها؟ ما پیش از این امکان سایبورگ شدن را یافته‌ایم!

ماسک از وارد شدن به این بحث که هوش مصنوعی ممکن است روزی تهدیدی برای بشریت بشود، طفره نمی‌رود. اما در همایش وقتی از سؤال شد که چطور می‌شود جلوی این سناریوی فاجعه‌بار را گرفت، گفت که ما از پیش سایبورگ یعنی انسان-ماشین شده‌ایم:

ما مدتهاست که در شبکه‌های اجتماعی حل شده‌ایم و در این شبکه‌ها شخصیت‌های آنلاین خاص خود را داریم. ما به کامپیوترها برای انجام کارهای روزمره خود عادت کرده‌ایم و از طریق آنها ارتباط برقرار می‌کنیم. ما به قدرت‌های باورنکردنی به یاری کامپیوترها و گوشی‌های موبایل و اپلیکیشن‌های آنها دست یافته‌ایم. بر این اساس -به گفته ماسک- حالا هر شهروند قدرتی دارد که پیش از این رئیس جمهور آمریکا در ۲۰ سال پیش داشت!

منبع

 
2 نظرات
  1. فرشاد می گوید

    ایلان ماسک افسانه‌ای یک قدم جلوتر از آینده 🙂

  2. سعید موسوی می گوید

    دو سه سال پیش به این فکر می کردم که گجت های هوشمند گوش و چشم ما شدن. سرورهای موتورهای جستجو چیزهایی از ما میدونن که خودمون نمیدونیم!!
    پس من یک انسان ماشینم …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.