توجه!‍ سکته قلبی در کهنسالان یا دیابتی‌ها می‌تواند بدون درد یا علامت واضح هم باشد!

1

اگر والدین پیری دارید که مبتلا به بیماری قلبی یا مشکلاتی مانند دیابت هستند، باید دقت کنید که مشکل حد یا مزمن قلبی، همیشه به صورت مشخص و واضح، مثلا احساس درد روی سینه یا نفس تنگی بروز نمی‌کند. بنابراین به وجود علایم زیر در نزدیکان خود دقت کنید و با ساده‌انگاری مثلا تهوع و استفراغ ناگهانی را در یک پدر و مادر پیر، به مشکل گوارشی ساده نسبت ندهید:

علائم بسیار زیاد دیگری که اغلب غیراختصاصی هستند ممکن است در بیماری‌های قلبی مشاهده شوند.

خستگی اغلب در نتیجه افت برون‌ده قلب، یا ثانویه به درمان دارویی و در نتیجه دفع شدید ادرار، کاهش شدید فشار خون یا مصرف داروهای بتابلوکر روی می‌دهد.

سکته قلبی

در اغلب موارد تهوع و استفراغ حین سکته حاد قلبی دیده می‌شود و در نارسایی قلب راست نیز به دلیل ادم روده‌ها اتفاق می‌افتد. بی‌اشتهایی و کاهش وزن در نارسایی شدید قلب دیده می‌شوند. تغییر وضعیت مایعات در بیماران مبتلا به ادم می‌تواند باعث تکرر ادرار و شب ادراری شود. به علاوه ممکن است در زمینه بیماری قلب و عروق، خون دماغ، خشونت صدا، سکسکه و تب و لرز نیز مشاهده شود.

بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری بارز قلبی، بدون علامت هستند. بیماران دچار بیماری شریان کرونر اغلب دچار دوره‌هایی از ایسکمی فاقد علامت می‌باشند که می‌توان این دوره‌ها را از طریق مانیتورینگ سیار الکتروکاردیوگرافیک ثبت نمود.

از آن گذشته، نزدیک به یک سوم بیمارانی که دچار انفارکتوس حاد میوکارد یا سکته قلبی می‌شوند، متوجه بیماری خود نمی‌شوند. به نظر می‌رسد که این ایسکمی خاموش در بیماران مسن و بیماران مبتلا به دیابت شایع‌تر است. هم‌‌چنین، بیماران ممکن است علی‌رغم سرکوب شدید عملکرد بطنی فاقد علامت باشند و این وضعیت معمولاً گویای یک فرآیند مزمن با پیشرفت آهسته است. ممکن است کاهش ظرفیت فعالیت بدنی فقط در طی تست‌های تحریکی مشاهده شود. به همین ترتیب، یافته‌های اخیر نشان می‌دهند که درصد بالایی از حملات فیبریلاسیون دهلیزی توسط بیمار تشخیص داده نمی‌شوند.


   
1 نظر
  1. مریم ز. می گوید

    بسیار عالی و کاربردی. مرسی از پستهای خوبتون.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.