دانشمندان حالا می‌توانند به درستی کودکانی که در آینده جنایتکار خواهند شد را تشخیص بدهند!

1

خبری که به تازگی در سایت quartz منتشر شده، می‌تواند از جنبه‌های مختلف بسیار قابل توجه باشد:

این هفته در یک نشریه علوم رفتاری به نام Nature Human Behavior مقاله‌ای از دانشمندان دانشگاه «دوک» منتشر شده است که آدم را به یاد فیلم گزارش اقلیت می‌اندازد.

دانشمندان علوم اعصاب این دانشگاه در اوایل دهه ۱۹۷۰، حدود هزار کودک را انتخاب کردند و تعدادی آزمایش و مصاحبه در زمینه بررسی بازتاب‌های رفتاری، فهم زبان، مهارت‌های حرکتی و اجتماعی روی آنها انجام دادند.

بعد حدود ۴ دهه صبر کردند تا ببینند، آیا از نظر درصد ارتکاب جرم و جنایت، آنهایی که نمرات پایینی در این آزمایشات داشته‌اند، تفاوتی با بقیه دارند یا نه. به عبارتی یک مطالعه اصطلاحا «طولی» انجام دادند.

معلوم شد آن ۲۰ درصدی که کمترین نمرات را کسب کرده بودند، عامل ۸۰ درصد جرم و جنایت‌ها کل گروه در بزرگسالی شده‌اند.

البته از آنجا که عوامل مهم دیگری مثل وضعیت اقتصادی – اجتماعی و رفتار والدین در کودکی، جزو عوامل مهم دیگری هستند که روی مسئله می‌توانستند تأثیر بگذارند و به عنوان یک مخدوش‌کننده عمل کنند، دانشمندان در مطالعه خود ترتیبی دادند که این عوامل مخدوش‌کننده حذف شوند.

اینکه ۲۰ درصد جمعیتی، ۸۰ درصد مسئله‌ای را داشته باشد یا باعث شود، چیز بی‌سابقه‌ای نیست. این مسئله موسوم به اصل Pareto است و قبلا هم سابقه داشته در پژوهش‌ها چنین نسبت دراماتیک‌ای به دست بیاید: مثلا ۲۰ خانواده‌های ایتالیایی، ۸۰ درصد زمین‌های ایتالیا را دارند یا در برنامه‌نویسی معمولا ۲۰ درصدها کدها، عامل ۸۰ درصد خطاها هستند.

بررسی‌ها همچنین نشان دادند که همین ۲۰ درصد، عامل ۵۷ درصدها بستری‌ها بیمارستانی هستند و ۶۶ درصد اعتبارات خیریه را مصرف می‌کنند.

چنین نتایجی، لزوم مداخله در زمان کودکی را مطرح می‌کنند تا بعدا جامعه مجبور به پرداخت هزینه‌های زیاد نباشد. اما آیا واقعا همه اینها به این معنی است که ما بیاییم و همه کودکان را غربالگری کنیم و روی ۲۰ درصد پایین آنها متمرکز شویم و برنامه‌های آموزشی خاصی رو آنها پیاده کنیم؟

پاسخ در کمال تعجب منفی است! چرا که عملا هزینه برنامه‌های آموزشی زودهنگام، از هزینه غربالگری و آزمایشات دامنه‌دار رفتاری، ارزان‌تر است. به این ترتیب منطقی‌تر است که همه کودکان را تحت برنامه‌های آموزشی همگانی قرار داد و به علاوه از نظر سیاسی، این رویه، محبوب‌تر است.

 
1 نظر
  1. rezaorg می گوید

    تحقیق ۴۰ ساله |:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.