درسنامه و راهنمای خبرخوانی، فیدخوانی و سوژه‌یابی – قسمت دوم: فید چیست؟ مگر فناوری فید کهنه نشده؟! خواندن فید در زمانه شبکه‌های اجتماعی به چه دردی می‌خورد؟

3

درسنامه را با این پست برای آشنایی مقدماتی شما با فناوری فید یا RSS شروع می‌کنم. اصلا هم قصد ندارم چیزهای فنی و پیچیده‌ای را مطرح کنم و کاملا به صورت کاربردی برایتان خواهم نوشت.

البته تعدادی از شما، احتمالا کاملا فناوری فید را می‌شناسید و از زمان «گوگل ریدر»، مخاطب «یک پزشک» بوده‌اید، اما بقیه شماها ممکن است هیچ وقت از فیدخوان‌ها استفاده نکرده باشید، یا برای یادگیری استفاده از آنها وقت نگذاشته باشید.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

فید چیست؟

من قبلا هم در «یک پزشک» در مورد فید، آموزش‌هایی نوشته بودم. منتها این بار به تناسب شرایط خاصمان در زمانه شبکه‌های اجتماعی، حس می‌کنم، این نیاز وجود دارد که با بیان و گفتاری متفاوت در مورد فید توضیح بدهم.

حتما برایتان پیش آمده که به صورت اتفاقی سایت یا وبلاگ خیلی خوبی را کشف کرده باشید، در آن دقایقی که مشغول خواندن مطلب آن سایت/وبلاگ بوده‌اید، با خودتان ممکن است گفته باشید که حتما از این به بعد، هر روز یا هر چند روز یک بار، دوباره به این سایت مراجعه می‌کنم و مطالبش را می‌خوانم، اما عمل به چنین تصمیمی بسیار مشکل است. برای اینکه:

اولا شما باید آدرس آن سایت را حتما ذخیره یا بوک‌مارک کنید.

دوم: به صورت دوره‌ای باید یادتان بیفتد که به سایت سر بزنید و گاهی هم به خاطر به روز نشدن سایت، دست‌خالی برمی‌گردید.

سوم: وقتی به جای چند سایت محبوب، سی چهل سایت محبوب داشته باشید، چطور می‌خواهید هر روز، تک تک آنها را باز کنید و ببینید چند مطلب تازه دارند؟!

فناوری فید feed یا rss به شما کمک می‌کند که این مشکل را برطرف کنید. تصور کنید که بتوانید نیاز به باز کردن یک سایت، به صورت متنی و سریع عناوین جدید خبری و خلاصه اخبار هر سایت را ببینید. فید دقیقا همین کار را می‌کند.

شما به کمک فید می‌توانید مطلب سایت‌های فناوری، سیاسی، ورزشی، هنری و سینمایی و … را به صورت دسته‌بندی شده و خیلی سریع مرور کنید، بدون اینکه مجبور باشید، از سایتی به سایت دیگر بپرید.

این طوری در وقت شما صرفه‌جویی عظیمی می‌شود، پنهای باند اینترنتی‌تان کمتر مصرف می‌شود و صرفه‌جویی مالی هم می‌کنید و با اضافه کردن تدریجی منابع خوب، خیلی زود به منبعی از اخبار خوب، دست‌اول و باکیفیت دست پیدا می‌کنید و به تدریج آدم آگاه و به‌روزی می‌شوید.

برای استفاده از فید سایت‌ها ما نیاز داریم که آدرس فید سایت‌ها را بدانیم و نیاز دومان این است که ابزاری برای ذخیره و مطالعه این فیدها داشته باشیم. من در پست بعدی در این مورد برایتان خواهم نوشت.

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

وقتی شبکه‌های اجتماعی هستند، چه نیازی به خواندن فید هست؟!

حتی تعدادی از دوستان من که پیش از این جزو کاربران مشتاق فید بوده‌اند، به من گفته‌اند که این روزها، خیلی کم از فید استفاده می‌کنند و برای مرور اخبار بیشتر به شبکه‌های اجتماعی تکیه می‌کنند.

من اینجا می‌خواهم برایتان توضیح بدهم که چرا به گمان من، فید خواندن بسیار باارزش‌تر از کاربری برخی شبکه‌های اجتماعی است:

۱- شبکه‌های اجتماعی به صورت ماهیتی حواس‌پرت‌کن هستند و چون انبوهی از مطالب سرگرم‌کننده و وقت‌گیر دارند، فرصتی برای تعمق و تأمل باقی نمی‌گذارند.

۲- در شبکه‌های اجتماعی شما گاهی مشغول چت‌های بیهوده با کاربران دیگر می‌شوید و حتی اگر به قصد خواندن خبر مراجعه کرده باشید، ناگهان به خود می‌آیید و می‌بیند که یکی دو ساعت از وقتتان بی‌جهت سپری شده است.

۳- طراحی و کاربری شبکه‌های اجتماعی، مناسب خواندن خبرهای طولانی نیست. محیط تلگرام را تصور کنید که ار لحظه کانال و گروهی که به‌روز شده، با بالا جهش می‌کند و تمرکز شما را بر روی مطالب بر هم می‌زند.

۴- در شبکه‌های اجتماعی نمی‌توانید همه منابع خبری باارزش را پیدا کنید و بسیاری از اخبار مهم و مطالب باارزش هیچگاه وارد شبکه‌های اجتماعی نمی‌شوند.

۵- نیازهای اطلاعاتی ما بسیار با هم تفاوت دارد و برخی از ماها نیازمند اطلاعات در زمینه‌های تخصصی خاصی هستیم، در این صورت محیط شبکه‌های اجتماعی نمی‌تواند تأمین‌کننده نیازهای ما مثلا در مورد اخبار مهم حوزه پزشکی یا معماری باشد.

۶- شما با فید خواندن می‌توانید به سوژه‌های نابی برای نویسندگی و وبلاگ‌نویسی دست پیدا کنید که تصورش را هم نمی‌توانید بکنید.

مشاهده کل مطالب این درسنامه


 
3 نظرات
 1. مهدی صالح پور می گوید

  برای من خیلی عجیبه که نسل جدید خیلی با فید غریبه ست و زیاد به قول معروف حال نمیکنه.
  به نظرم جا داره توی این مباحث به ifttt هم یه گریزی بزنید و ارتباطش یا به عبارت بهتر چگونگی لینک فید به شبکه های اجتماعی رو هم توضیح بدین.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   تنبلی و رخوت بیش از حد، عدم تمایل به صرف انرژی برای تهیه مواد خواندنی خوب و نظم دادن به فعالیت ذهنی.

  2. امیر می گوید

   دقیقا همین کار رو کردن ؛
   به پستهای دو هفته پیش توجه کنید جناب صالح پور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.