نروژ می‌خواهد اولین کشوری باشد که تونل دریایی قابل کشتی‌رانی را می‌سازد!

1

نروژ بیش از هزار تونل دارد که در دل کوه‌ها یا بستر دریاها حفر شده‌اند. از طریق این تونل‌های حمل و نقل خیلی سریع‌تر شده است.

نروژ حدود ۳۰ هزار کیلومتر، خط ساحلی دارد. اما بیشتر این خط ساحلی صخره‌ای است و این خط ساحلی علیرغم ایجاد مناظر بسیار زیبا، مشکل کشتی‌رانی در نزدیکی ساحل ایجاد می‌کنند.

درست به خاطر همین مسائل است که طی دو سال اخیر، یک شرکت معماری این کشور به نام Snohetta به این فکر افتاده که نخستین تونل دریایی دنیا را بسازد. این طرح به تازگی مورد تأیید مقامات قرار گرفته است.

قرار است این تونل که طولی حدود ۱۷۰۰ متر دارد، در شبه‌جزیره اساتادلندت، در شمال شرقی نروژ ساخته شود.

بگذارید در مورد تونل بیشتر توضیح بدهم. در حالت معمول، بیشتر وقت‌ها، معماران در این طور اوقات، کانال حفر می‌کنند، کانال دریایی به معنی یک معبر روباز است. اما در این مورد خاص با توجه به کوهی که بین دو طرف ساحل وجود دارد، اصلا امکانش وجود ندارد که کل کوه و حجم فوق العاده زیاد خاک و صخره، برداشته شود. پس معماران ترجیح می‌دهند که تونل حفر کنند.

برای حفر این تونل باید بیش از ۸ میلیارد کیلوگرم صخره و خاک، جابجا شود. ارتفاع این تونل ۵۰ متر و عرض آن ۵۷ متر خواهد بود.

برای سرعت بخشیدن به تکمیل تونل، کار حفاری از دو سو شروع خواهد شد و در وسط به هم خواهد رسید.

البته ایده اولیه ساخت این تونل به سال‌های جنگ جهانی دوم برمی‌گردد، در این زمان آلمانی‌ها قصد داشتند که برای تسهیل حمل و نقل دریایی تجهیزات این تونل را با فناوری آن روزها حفر کنند. اما پیش از شروع طرح، جنگ به پایان رسیده بود.

هزینه ساخت این تونل ۳۱۴ میلیون دلار خواهد بود.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.