چرا مجرمان و قاتل‌ها به شبکه‌های اجتماعی گرایش پیدا کرده‌اند و کارهایشان را به صورت آنلاین، آشکار می‌کنند؟

1

نوشتن و انتشار پست‌هایی در مورد اعمال خلاف و جنایت‌ها، تبدیل به یک پدیده جدید در شبکه‌های اجتماعی شده است.

آخرین نمونه‌ای که سراغ داریم، ویدئوی قتل یک شهروند ۷۴ ساله مقیم اوهایو، به نام رابرت گلدوین بود. شخصی با نام استیو استفنز، ادعا کرد که خودش این شخصی را به قتل رسانده و سپس ویدئو را در فیس‌بوک گذاشته تا از این طریق بتواند توجه دوست‌دخترش را جلب کند و با او ارتباط برقرار کند.

او همچنین ادعا کرده است که ۱۵ نفر دیگر را هم کشته، هرچند که اجساد این قربانی‌ها هنوز پیدا نشده و وقوع این جنایت‌های تأیید نشده است.

همان طور که در فیلم‌ها و سریال‌های دیده‌اید، دسته‌ای از مجرمان با آشکار کردن عمومی اعمال خود، احساس خشنودی خاصی می‌کنند و حتی حالت شبه‌خدایی به آنها دست می‌دهد.

پلیس در پی تعقیب استفنز برآمد و یک جایزه ۵۰ هزار دلاری هم برای دادن اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود، تعیین کرد و مطابق آخرین اخبار، این مجرم در حال تعقیب خودکشی کرده است.

شبکه‌های اجتماعی همیشه یک شمشیر دو دم بوده‌اند، جنبه منفی این است که می‌توانند افراد دون‌پایه را هم بزرگ گنند و حتی مورد استفاده مجرم‌ها و قاتل‌ها قرار بگیرند.

در طول تاریخ قاتل‌ها، در هر بازه زمانی، از وسایل ارتباطی خاص آن دوره برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی استفاده می‌کرده‌اند. مثل جک قصاب، در سال‌ها دهه ۱۸۸۰، نامه‌هایی برای پلیس و رسانه‌ها می‌نوشت. یا اینکه زودیاک با نشریات در دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ تماس می‌گرفت. اما حالا در قرن ۲۱، توانایی‌های ارتباطی قاتل‌ها، بسیار پیشرفت کرده است و حالا این آدم‌های سادیستیک که در پی جلب توجه فراوان هستند، توانایی تأثیرگذاری زیادی پیدا کرده‌اند و می‌توانند شمار قابل توجهی از مردم را افسرده، نگران یا حتی پارانویید کنند.

از آنجا که در شبکه‌های اجتماعی، جنبه‌های فیزیکی عینی ارتباطات چهره به چهره، غائب هستند، شخص می‌تواند از پیامدهای روتین ارتباط واقعی تماس بگیرد و به عبارت ساده، هر چیزی که دوست داشته باشد را بنویسد و منتشر کند.

قاتل‌ها و مجرمین، نیازمند برانگیختن شگفتی، توجه، انزجار یا تحسین هوشمندی یا خشونت خود هستند و پدیده انتشار آنلاین جرم‌ها و اعمال خشونت‌آمیز محدود به مثالی که در آغاز پست زدن نیست.

مثلا سال پیش یک نوجوان اهل اوهایو، به صورت زنده ویدئوی تجاوز به دوست ۱۷ ساله‌اش را منتشر کرد، گرچه این ویدئو ظاهرا برای ضبط یک سند از این جرم، پخش شده بود، اما جالب بود که لایک‌های زیادی هم دریافت کرد.

همچنین ژانویه امسال، ۳ نفر در استکهلم سوئد دستگیر شدند. آنها سه ساعت تمام به صورت زنده ویدئوی تجاوز دست‌جمعی سه ساعته خود را به زنی نیمه‌هوشیار را پخش کرده بودند.

در حال حاضر علاوه بر اقدامات قانونی و پلیسی، کاری که کاربران عادی برای مقابله با این امر می‌توانند انجام بدهند این است که با توجه کردن به نوشته‌های و رسانه‌های مجرمان، آنها را به هدفشان نرسانند. نوشته‌های و ویدئوها و عکس‌ها آنها را بازنشر نکنند، از آنها و کارهایشان، به صورت مستقیم صحبت نکنند، بزرگشان نکنند و آنها را در جلب توجه عموم، یاری نکنند. هر چند که همیشه در پیکره جامعه، یک هسته اولیه از مشوقان خواسته یا ناخواسته جرم، وجود دارد که رسیدن به هدف بالا را مشکل می‌کنند.

منبع

 
1 نظر
  1. ایلا می گوید

    پناه بر خداااااا عجب دنیایی شده تا حالا همچین چیزی نشنیده بودم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.