معرفی جوجو مویز و کتاب‌های شاخص او: من پیش از تو، پس از تو و دختری که رهایش کردی

27

مدتی است که در ایران آثار جوجو مویز بسیار محبوب شده‌اند و در ابعاد بازار کتاب ایران، فروش خوبی پیدا کرده‌‌اند.

برخی‌ها معتقدند برای آشتی ایرانی‌ها با کتاب، حتما باید از کلاسیک‌های سنگین شروع کرد، اما به باور من کتاب‌های باکیفیتی که بتوانند با زبان معاصر با خوانندگان جوان‌تر ارتباط برقرار کنند، هم لطف خاص خود را دارند و هم می‌توانند سکویی باشند برای نهادینه کردن عادت مطالعه در آنها.

کمتر کسی را می‌شود پیدا کرد که از همان ابتدا کتاب‌خوان بوده باشد. همه ما به یک جرقه یا یک مشوق خوب برای کتاب‌خوانی نیازمند هستیم.

جوجو مویز، یک نویسنده انگلیسی 47 ساله است. به مدت یک دهه، کار عمده او روزنامه‌نگاری بود و به صورت پاره‌وقت مطالبی می‌نوشت، تا اینکه از سال 2002، تصمیم گرفت به صورت تمام‌وفت کتاب بنویسید. البته هنوز به همکاری با روزنامه دیلی تلگراف ادامه می‌دهد.

آثار عاشقانه مویز چه ویژگی‌ای دارند که اینقدر محبوب شده‌اند؟

شاید پاره‌ای تصور کنند که به خاطر مناسب بودن محتوا و لحن کتاب‌های او برای ترجمه، در شرایطی که کتاب‌های عاشقانه جوانانه کمی می‌توانند مجوز نشر بگیرند، مویز توانسته اینقدر در ایران محبوب شود.

اما جوجو مویز در فرنگ نویسنده گمنامی نیست و در ژانر نوشته‌های عاشقانه بسیار موفق بوده، طوری که یکی از معدود نویسندگانی است که توانسته دو جایزه معتبر در این ژانر را از آن خود کند.

رمان «من از پیش از تو»ی او دست‌کم در 28 کشور دنیا ترجمه شده است. خیلی‌ها بعد از اتمام مطالعه این کتاب اصلا دوست ندارند آن را زمین بگذارند و دوست دارند، دوباره مطالعه‌اش را آغاز کنند.

در واقع شیوه روایت و خط داستانی که مویز که برای کتاب انتخاب کرده، این سطح از جذابیت را به کتاب می‌بخشد:

مردی ثروتمندی که بعد از تصادف ناتوان شده و دختری از طبقات پایین جامعه که برای پرستاری انتخاب شده تا امید به زندگی را به پسر برگرداند.

جوجو مویز برای نوشتن این کتاب تحقیقات زیادی روی زندگی واقعی یک ورزشکار فلج و بیماران دیگری که دچار ناتوانی شده بودند و پرستاران آنها انجام داد.

خواننده بی‌اختیار از خود می‌پرسد، این دو چه ماجرایی با هم خواهند داشت. ایده کلی این داستان بسیار تکراری است و چند هزار سال که به صور مختلف توسط نویسندگان مختلف بازتکرار می‌شود. منتها این ایده کلی هر بار با زبان و سبک نوشتاری هر نویسنده قابل، باز هم برای خود مشتری و خواهان پیدا می‌کند.

فی‌الواقع همین رمان «من پیش از تو» بود که درهای موفقیت را به روزی مویز گشود. چرا که او پیش از این کتاب، 7 اثر ناموفقی داشت. یعنی او از سال 2002 که تصمیم به نوشتن تمام‌وقت کرد تا زمان انتشار «من پیش از تو»، یک دهه ناموفق را تحمل کرد.

اما در سال 2012 ورق برگشت. کتاب او هفته‌های متعددی در صدر پرفروش‌های کتاب قرار گرفت. طوری که مویز در سال 2015، ادامه این کتاب را با عنوان «پس از تو» روانه بازار کتاب کرد.

در ایران هم نشر آموت که با تیزهوشی کتاب‌هایی انتخاب می‌کند که فصل مشترک کتاب‌های عامه‌پسند و کتاب‌های فاخر باشند، با ترجمه مریم فتاحی هر دو کتاب را منتشر کرد و این دو کتاب خیلی زود پرفروش‌ترین رمان‌های خارجی در ایران شدند.

احتمالا شنیده‌اید که کتاب «من پیش از تو»، اقتباس سینمایی هم دارد. در سال 2016، فیلمی با بازی امیلیا کلارک و سم کلفلین بر اساس این کتاب ساخته شد.

جوجو مویز

کتاب من پیش از تو

یکی از دلایل علاقه ما به کتاب‌های جوجو مویز این است که آثار او آدم‌های حاشیه‌ای جامعه را انتخاب می‌کنند و زندگی آنها را بررسی می‌کنند. یعنی حدیث کتاب‌های او، بیانگر جنبه‌هایی از زندگی خیلی از ما آدم‌های عادی است و در مورد شخصیت‌های ابرقهرمانی، واجد ویژگی‌های دست‌نیافتنی یا در مورد شخصیت‌های تاریخی نیست. بنابراین خیلی‌ها خودشان را به راحتی و ناخودآگاه خودشان را جای شخصیت‌های کتاب‌های او می‌گذارند.

حوادث کتاب «پس از تو»، 18 ماه پس از کتاب قبلی رخ می‌دهند. این کتاب داستان تطابق و کنار آمدن شخصیت اصلی کتاب «لوییزا» با فقدان و هراس از شروع دوباره است.

الهام‌بخش نوشتن این کتاب اخیر، زندگی خود مویز در دهه چهارم عمرش بود. زمانی او دچار فسردگی شده بود و مدتی در کلاس‌های گروهی اندوه‌درمانی شرکت می‌کرد.

کتاب پس از تو

کتاب سومی که در این پست می‌خواهم، معرفی کنم، کتاب «دختری که رهایش کردی» است.

عنوان کتاب، شاید شما را به این فکر بیندازد که با یک کتاب تینیجری تمام‌عیار روبرو هستید! اما این اثر هم مانند دو کتاب قبلی داستان و تکنیک نویسندگی قوی‌ای دارد.

دختری که رهایش کردی، به صورت موازی، راوی داستان دو دختر است که با فاصله زمانی 100 سال از هم زندگی می‌کنند.

یکی از آنها سوفی نام دارد. داستان این بخش در سال 1916 می‌گذرد. خانواده سوفی در یکی از شهرهای فرانسه که تحت اشغال آلمانی‌ها است، هتل کوچکی را اداره می‌کنند. داستان بخش زندگی شکننده و توأم با بی‌رحمی تحت اشغال را نقل می‌کند.

سودای تصاحب تابلوی پرتره سوفی، توسط یک فرمانده آلمانی، نقطه کلیدی داستان در این بخش است.

حدود 90 سال، بعد در آلمان، بخش دوم داستان در آلمان رخ می‌دهد. اینجا با زن 30 ساله مطلقه‌ای به نام لیو رو برو هستیم که تابلو به دستش افتاده است.

مویز با هنرمندی سوژه سرقت آثار هنری را با روایت دو داستان با فاصله زمانی یک قرنی، برای ما در این کتاب تعریف می‌کند.

کتاب دختری که رهایش کردی

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

25 آزمایش روانشناسی تاثیرگذار و به‌یادماندنی در تاریخ کدام‌ها هستند؟

تأثیرگذارترین آزمایش‌های روانشناختی در تاریخ رشته روانشناسی، یک رشته آزمایش گسترده هستند که هر یک در حیطه حوزه‌های تخصصی کوچکتر شکل گرفته‌اند. هر یک از این حوزه‌های تخصصی در طول سال‌ها با مطالعات و تحقیقات و آزمایش‌های به دقت طراحی شده،…

در مورد این عکس‌ها فقط می‌توانیم بگوییم چیزها به نحو عجیب یا خنده‌داری، سر جای خودشان نیستند!

ما در طول زندگی آدم زیاد دیده‌ایم که سر جای خود نبوده، اما در مورد اشیا، گاهی نبودن آنها در سر جای خودشان یا کاربرد بدیع آنها برای خودش یک طنز و شگفتی می‌شود، در این سری عکس‌های می‌خواهیم تعدادی از این موارد را با هم مرور کنیم: راهی…

خانه‌های با مبلمان‌هایی از غذاهای خوشمزه

هانسل و گرتل، نام داستانی شاه‌پریانی با منشأ آلمانی است که برادران گریم آن را ثبت کرده‌اند. این داستان ماجرای یک برادر و خواهر کوچک به نام‌های هانسل و گرتل را روایت می‌کند که پس از رها شدن در جنگل به خانه‌ای که از کیک و آب‌نبات ساخته شده…

این عکس‌ها را ببینید تا تصدیق کنید که افسوس‌ها (حسادت‌های) اینستاگرامی ما بسیار اوقات درست نیستند!

هر کسی ممکن است طور خاصی از اینستاگرام استفاده کند. یکی صفحات خبری را دنبال می‌کند، دیگری بیشتر صفحات کاری یا سرگرمی را. یکی به اخبار و عادات سلبریتی‌ها علاقه دارد و برخی‌ها هم همه آشنایان و اعضای خانواده و دوستان قدیم و جدید را دنبال…

حداقل مجازات کسانی که این چیزها را طراحی کرده‌اند، زندان است!

طراحی خوب در هر عرصه‌ای چه فضای وب، معماری، وسایل خانگی و صنعتی و گجت‌ها مهم است. یک طراح باید بتواند خود را جای کاربران نهایی بگذارد و حدس بزند که در استفاده از وسیله یال محل چه مشکلاتی پیش خواهد آمد یا در شرایط مختلف و با گذشت زمان چه…

چرا بعضی‌ها وقتی پا به سن می‌گذارند جذاب می‌شوند یا دست‌کم کمتر زشت به نظر می‌رسند؟ عکس‌های قدیمی…

خب، این هم بحثی است که نمی‌دانم شما تا حالا در موردش با کسی صحبت کرده‌اید یا خیر. برخی در جوانی واقعا چهره یا قامت غیرقابل تحملی دارند. مثلا زیاد زمخت هستند، بینی یا فک یا گوش‌های بزرگ دارند. تناسب چهره ندارند. کلا جزو زیباروها به حساب…

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / تصفیه فاضلاب / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / کمربند پلاتینر / کلینیک درمان دیابت / اسپیدکس / چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / خرید عسل طبیعی / زانوبند زاپیامکس / خرید ویلا در سیسنگان / زانوبند زاپیامکس / کلینیک زیبایی دکتر امانی رشت / کفپوش تاتامی / خرید جم فری فایر / شیشه اتومبیل / ساید چنل / کلاه کاسکت / درمانکده / ثبت برند / خرید سرور مجازی / حمل بار دریایی از چین / سایت نوید / دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی / فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز / قیمت جاروبرقی وینسنت / تور اروپا ارزان / پزشک زنان سعادت آباد / محصولات زناشویی / لیوان حرارتی / ایمپلنت دندان / خرید گوشی با حکمت کارت / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور - متخصص زنان / خرید خودنویس / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / سریال ایرانی کول دانلود / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / فروشگاه اینترنتی زنبیل / خرید ساعت دیواری / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / چاپ لیوان / خرید از آمازون / بهترین سریال های ایرانی / چاپ کلاه / کاشت مو / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / داروخانه آنلاین تینا /

27 نظرات
 1. پدرام می گوید

  امیدوارم فرهنگ کتابخونیمون روز به روز بیشتر بشه با عاشقانه ها تا فلسفه و علوم و نجوم ، تشکر ویژه از دغدغه کتابخانی شما آقای دکتر!
  نمایشگاه بین المللی کتاب دیدم خیلی سرو صدا کرده بود، لینک ذیل با قیمت مناسب چاپ افست اونو عرضه میکنه که مناسب افرادی چون شماست که سطح زبانی عالی دارن و افرادی چون من که جیبی خالی دارن
  http://junglepub.org/search.aspx?search=jojo&by=author

 2. بردیا می گوید

  جناب مجیدی عزیز سلام،

  آیا شما راهی برای استفاده از کتابهایی که در فیدیبو یا کتابراه یا سایر سرویس های کتاب الکترونیکی ارایه می شوند در Kindle می شناسید؟
  ممنون میشم که راهنماییم کنید.

 3. roya می گوید

  من فیلم “من پیش از تو” رو دیدم و خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم. انتظار نداشتم به این خوبی باشه. به نظر شما آیا کتابش رو بخونم و بعد برم سراغ “پس از تو” یا دیگه با دیدن فیلم جذابیت کتاب از بین رفته؟ 😉
  هیچ کدوم از کتاب های جوجو مویز رو نخوندم و هربار که میرم شهرکتاب و توی قسمت پرفروش ها میبینم وسوسه میشم که یکیش رو بخرم. ولی هنوز تصمیم نگرفتم کدوم رو اول بگیرم D:

  1. نرگس می گوید

   به نظرم حتمااا رمان من پیش از تو را بخون ارزششا داره فیلمش در مقابل رمان خیلی مسخرس من فیلمشم دیدم ولی پس از تو را نخون میدونم شاید وسوسه بشی چون منم همیین اتفاق واسم افتاد ولی جذابیت قبلی دیگ کم میشع

  2. amir می گوید

   با سلام.من هم فیلمش رو دیدم هم کتابش رو خوندم اما کتاب یه چیز دیگه است و بیشتر میتونی با لوییزا آشنا بشی

 4. وحید می گوید

  از ایشون کتاب من پیش از تو رو نصفه خوندم…از معدود کتابهایی بود که نیمه کاره رهاش کردم چون خیلی خیلی دم دستی و پیش پا افتاده بود. یه داستان سر راست که صرفا سعی کرده اشک در بیاره و کاملا هم قابل پیش بینی هست.
  موافقم که نیازی نیست همه از اول کتابهای خیلی سطح بالا بخونن. ولی از طرف دیگه با کتابهای اینچنین سطح پایین هم مخالفم. چون سطح توقعات بعدی رو تنزل میده.

  1. صالی می گوید

   به نظر من شما در اشتباهی من پیش از تو شاید کتابی باشه که خواننده رو به گریه بندازه اما در واقع این کتاب و دنباله اش پس از تو درس زندگی است. به خواننده یاد میده که خوشی ها در کنار نا خوشی ها قرار گرفتن و درست زمانی که نا امیدی و فکر میکنی همه چیز تمومه از جایی دوباره زندگی ات شروع میشود. این کتاب به آدم یاد میده که باید عاشق زندگی بود و کار های جدید انجام داد و دنبال آرزو ها رفت.به نظرم همه باید این کتاب رو بخونن. مطمینم روشون تاثیر میذاره و به شخصیت و زندگیشون یه وجه جدید اضافه میکنه

   1. amir می گوید

    دقیقا درست میفرمایید.و پیشنهاد میکنم حتما باز هم من که ادامه داستان هست رو بخونید و البته هنوز هم من که من هنوز نخوندمش

 5. پوری یا می گوید

  متاسفانه یا خوشبختانه با وجود در دسترس بودن کتاب وسوسه شدم ابتدا فیلم رو ببینم اما واقعا فاجعه بود فیلم، و از اونجایی که برداشت و امانت داری فیلم نسبت به کتاب وفادارانه بوده حدسم اینه که کتاب هم از سری رمان های تینیجری باشه و از بابت این همه سرورصدایی که ایجاد کرده متعجب و ناامید شدم.
  با این حال برام جالب بود که چه نوع از مخاطب، در جه محدوده سنی و چه نوع سلیقه ای موجب شدن که این کتاب رو از برترین های فروش و محبوبیت قرار بدن؟!
  در واقع تیپ اکثریت کتاب خون جامعه برام سوال شد؟!

  1. نادیا می گوید

   لطفا کتاب دختری که رهایش کردی و یک بعلاوه یک را از این نویسنده بخونید.به نظر من خیلی جذاب تر است.

 6. مریم می گوید

  کتاب بسیار زیبا بود.روایت و قلمی بسیار زیبا .خاص

 7. ناشناس می گوید

  لطفاً اونایی که به ادبیات و هنر علاقه دارن بخونن! هیچ‌کتابی مزخرف و یا بیهوده نیست! اگه مزخرف بود جایزه دریافت نمی‌کرد-_- ! اونایی که صرفا برای برای تفریح و برای پر کردن ساعات خالیشون رمان میخونن شاید محتوا و عمق داستان رو درک نکنن ولی برای ماهایی که ادبیات انگلیسی رو با عشق میخونیم به هیچ وجه بیهوده نیست و از خواندن چنین رمان هایی لذت میبریم! شما ها دوست ندارین نخونین ولی ذوق بقیه رو از بین نبرین!

  1. سارا می گوید

   موافقم دوست عزیز

 8. فتانه می گوید

  من نمیدونم چرا یه عده سعی در خیلی هنری نشون دادن خودشون و فهم زیادشون دارن که ایرادای این مدلی میگیرن کتاب دم دستی بود یا فیلم ضعیف بود.فیلم با تایم یکه واسه ساخت داره به نوبه ی خودش عالی و تاثیر گذار بود و کتاب هم که عالی بود و مطعن باشین اثر ضعیف اینقدر طرفدار تو این همه کشور نداره.دوستان خواهشا به جای پزهای روشن فکری یکم زندگی کنین خواهش میکنم.

 9. سارا می گوید

  من مدتیه که شروع به خواندن آثار ایشان کردم.کتاب من پیش از تو خ قویتر از فیلم ان است.توصیه مبکنم اول کتاب را بخوانید و بعد به تماشای فیلم بنشینید.کتاب دختری که رهایش کردی لیو مطلقه نبود..شوهرش فوت شده بود و تابلو هدیه ای بود از جانب همسر.موفق باشید

 10. حمید می گوید

  سلام . متاسفم واسه مردم کشوری که هیچکدوم با توجه به امار در روز یه کتاب هم نمی خونن . خیلی بهشون بگی‌چه کتابی خوندن مثل حرف های کلیشه ای بلندن فقط بگن صد سال تنهایی. سقوط . میرا و از این دست کتاب هل‌ور به صورت حفظی وار‌نام ببرن. بعد کتاب های جوجو مویز از نظرشون کتاب پیش پا افتادست و تینجری. کتابی که تو جهان جزو پر فروش ترین کتاباس. فقط ادا بلدن. متاسفم

 11. کافه بوک می گوید

  از بین این سه اثر جوجو مویز، من فکر می کنم من پیش از تو از همه قوی تر است.
  یک معرفی مفصل از این سه کتاب رو در سایت کافه بوک بخونید:
  http://kafebook.ir/من-پیش-از-تو/
  http://kafebook.ir/پس-از-تو/
  http://kafebook.ir/کتاب-دختری-که-رهایش-کردی/

 12. نادیا می گوید

  داستان کتاب دختری که رهایش کردی در لندن اتفاق می افتد لطفا تصحیح کنید.

  1. سارا می گوید

   در اصل در فرانسه که سوفی بوده تو سنت پرون و در ادامه تابلو میرسه به لندن دست لیو

 13. علی حوری می گوید

  سلام من چهار کتاب از این نویسنده رو خوندم به نظرم گل سرسبد همشون کتاب من پیش از تو هست البته بگم که کتابهای پس از تو، یک بعلاوه یک و خلیج نقره ای هم کتابهای با ارزشی هستن و حتماً ارزش خوندن رو دارن توصیه میکنم واسه فاصله گرفتن از فضار مجازی کتاب های این نویسنده رو بخونید چون واقعاً آدم هنگام خوندن این کتاب ها خودش رو جزئی از داستان میبینه و تا تمومشون نکنه کتاب رو زمین نمیذاره

 14. Tanin می گوید

  هیچ کس از کتاب آخرین نامه معشوق‌ حرفی نزده تا جایی که من پیامارو خوندم. به نظرم این کتابم واقعا ارزش خوندن رو داره و اینکه یک بعلاوه یک فوق العاده بود و تاثیر گذار، اونم پیشنهاد میکنم به طرفدارای جوجو مویز.حیفه نداشته باشن کتاب رو در کنار بقیه کارهای این نویسنده

 15. سارا می گوید

  ادمین عزیز لیو مطلقه نبود بیوه بود این کتاب بهترین کتابی بود که خونده بودم دختری که رهایش کردی پایان بسیار جذابی داشت که واقعا کسی فکر نمی کرد سوفی چه بر سرش آمده است

 16. سارا می گوید

  دوستان همیشه بدونید کتاب ها خیلی از فیلم هاشون قوی ترن من قبل از دیدن تایتانیک کتابش رو خوندم واقعا معرکه بود توصیف حس و حال اشخاص وقتی فیلمش رو دیدفهمیدم کتاب خیلی جلوتر از فیلمه در مورد کتاب شیر جادوگر جالباسی هم که دیگه نگم

 17. مينو می گوید

  من دختری که رهایش کردی رو خوندم واقعا عاااالی بود . یه رمان قوی که بدرد کسایی میخوره که دنبال رمان های سطح بالا میگردن ولی این قوتو توی رمان من پیش از تو ندیدم. البته الان نصفه ی کتاب من پیش از تو هستم .تا اینجا که به زور میخونم و خیلی جذابیت خاصی برام نداشته . شاید بخاطر خوندن دختری که رهایش کردی انتظار خیلی بیشتری از این کتاب داشتم .

 18. Hajar می گوید

  به نظر من بهتره کتاب یک بعلاوه یک ترجمه خانم ناهید محمدی رو بخونید.چون من ترجمه های قبلی این کتاب رو خوندم اما جذابیت ترجمه جدید خیلی بهتر و کتاب جذاب تر شده.واقعا به صورت متفاوت ترجمه شده

 19. Arezoo habibzadeh می گوید

  همه اثار او عالی هستن
  کلا اگر کتاب خون باشیم باید تمام اثار یک نویسنده رو بخونیم تا سبک او و پیامش و ارزش کاراش دستمون بیاد و باهاش اشنا بشیم و زود قضاوت نکنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5