چرا یکی ویدئو در شبکه‌های اجتماعی همه‌گیر و پربازدید می‌شود و دیگری نه؟ بررسی علمی و روانشناسی

1

خیلی وقت‌ها ممکن است شما یک ویدئوی خیلی خوب پیدا کرده باشید. مثلا بریده‌ای از یک مستند، یک فیلم تاریخی یا یک ویدئوی خبری که به نظرتان خیلی جالب است. هنگام ارسال آن در تلگرام/اینستاگرام/توییتر یا جاهای دیگر، برآورد اولیه شما ممکن است این باشد که این ویدئو بسیار مورد استقبال قرار خواهد گرفت. اما در نهایت استقبال اندکی از این ویدئو می‌شود.

آیا واقعا محبوبیت یک ویدئو یا گیف، تصادفی است یا عواملی برای محبوبیت می‌توان برشمرد.

در این پست می‌خواهیم این مطلب را بررسی کنیم. چیزی که احتمالا برای بسیاری از کاربران اینترنت، کاربردی باشد.

شناسایی ارزش‌های اجتماعی و نداشتن توهم از جامعه

ممکن است انکار کنیم. اما در شبکه‌های اجتماعی معیار اصلی ما برای انتخاب مطالبی که فوروارد می‌کنیم، خودمان می‌نویسیم یا از منابع دیگر استخراج می‌کنیم و درج می‌کنیم، این است که در نزد مردم، آدم خیلی مطلع و باحال یا به تعبیر فرنگی‌ها cool به نظر برسیم.

چنین رویه‌ای همیشه روی رفتار آنلاین ما تأثیر می‌گذارد.

پس مهارت شماره یک برای شخص موفق در شبکه‌های اجتماعی این است که به سرعت ارزش‌های اجتماعی را بشناسد و دچار توهم از جامعه نباشد. یعنی در ذهن خودش همه آحاد جامعه را فرهیخته یا برعکس نادان تصور نکند.

محرک‌ها

مهارت دوم این است که محرک‌ها یا Triggerها را بشناسید.

یک ویدئو، یک مفهوم کلی دارد و یک چیزهای حاشیه‌ای. گاهی چیزهای خیلی بی‌اهمیت در یک ویدئو، ناگهان برای مخاطبان شما، از مفهوم کلی ویدئو مهم‌تر هستند. مثلا ممکن است حالت چهره یک شخص، نوع پوشش او، یک لکنت زبان مختصر یا لهجه، ناگهان چیز مهمی به نظر برسند.

ناگهان می‌بینید که همه مشغول لطیفه ساختن در مورد این مورد حاشیه‌ای ظاهرا بی‌اهمیت هستند.

اگر زرنگ باشید می‌توانید خودتان این مورد حاشیه‌ای را قبل از دیگران شناسایی کنید و با یک جمله معترضه کوتاه در پای ویدئو آن را برجسته کنید.

احساسات

انسان‌ها خواه ناخواه موجودات اجتماعی هستند. چیزهایی هستند که می‌توانند حتی بی‌احساسترین آدم‌ها را احساساتی کنند و عاطفه آنها را برانگیزند.

بنابراین ویدئوهایی از موقعیت‌های دراماتیک: مثلا جلوه‌ها فقر، مظلومیت یا معصومیت یک کودک، شفقت انسان‌ها در موقعیت‌های بی‌رحم جنگ و بالایایی طبیعی بالقوه قابلیت محبوب شدن را دارند.

چیزی که بتواند محبوب شود، در چرخه محبوب‌تر شدن هم می‌تواند حرکت کند

منظور این است که خیلی وقت‌ها اگر بتوانید یک هسته اولیه از کاربران لایک‌گذار و به‌اشتراک‌گذارنده پیدا کنید، می‌توانید جرقه محبوبیت یک ویدئو را بزنید.

اگر من ویدئوی خیلی خوبی به اشتراک بگذارم که اصلا بازدید نداشته باشد و کامنتی پای آن نباشد، شما ممکن است اصلا آن را باز نکنید. اما اگر ببینم ده‌ها و صدها کامنت پای یک ویدئو، توجهم به آن جلب می‌شود.

پس یک حلقه ثابت از کاربرانی که به سلیقه شما اعتماد دارند، برای خودتان پیدا کنید.

ارزش عملی

ویدئویی که واقعا کاربردی باشد، بدون هیچ کار خاصی، محبوب می‌شود. اگر بتوانید در یک ویدئوی کوتاه، یک کار دشوار را برای مردم ساده کنید. مثلا یک فن آشپزی را به آنها بیاموزید یا شیوه‌های برطرف کردن مشکل فنی یک گجت را یا حتی اگر یک گجت را به شیوه خوبی آنباکس کنید، این ویدئو حتما بازدیدکننده خواهد داشت.

داستان

ذهن ما عادت دارد که با داستان همه چیز را بهتر بگیرد. اگر ویدئوی شما داستانی را روایت کند، حتی یک داستان شخصی خودساخته را، این ویدئو می‌تواند بسیار محبوب‌تر شود.


سخن پایانی

مطلب بالا استنباط من از مقاله‌ای بود که در سایت the next web به نقل از یک استاد بازاریابی به نام پروفسور جونا برگر نقل شده بود.

او یک سخن قصار دارد:

Virality isn’t born, it’s made.

این نکته قابل تأملی است که خیلی از ماها شاید به آن ایمان نداشته باشیم. شاید شبکه‌های اجتماعی ما که در آن کاربران هنوز آماتور کار می‌کنند و با تکیه بر شانس و استعدادهای ذاتی و آزمون و خطا کارشان را توسعه می‌دهند، ما را به این نتیجه‌گیری رسانده باشد که موفقیت این روزها در شبکه‌های اجتماعی در گرو شانس و یا شاید هم سطح نازل سلیقه مردم است.

اما در غرب کارهای آکادمیکی در زمینه شبکه‌های اجتماعی صورت می‌گیرد که شاید پذیرش این جمله قصار را برای مخاطبان غربی آسان‌تر کند و آنها ساده‌تر بپذیرند که همه‌گیر شدن و محبوبیت در شبکه‌های اجتماعی یک چیز خودبخودی و مادرزادی نیست، بلکه می‌توان با توجه به نکات و فاکتورهایی، آن را مانند یک ساختمان، بنا کرد.

 
1 نظر
  1. pejman می گوید

    آخه فرهنگ قشر عظیمی از ملت شریف ما اینقدر پایینه که باید زرد ترین زرد ترین ها رو براشون شیر کنی که مقبول واقع بشی …
    تحقیقات غربی ها کمتر تو ایران مصداق داره . جایی که سطح مطالعه شون چند دقیقه ای نیست و نمیگم خیلی آدم های عمیقی هستند ولی خوب به اندازه ما سطحی نیستند ..

    اینجا مردم تشنه مرده جک و خندیدن الکی و مسخره کردن بقیه آدم ها هستند … هر کانال و پیجی که طنز و مطالب زرد تر مینویسه ، بیشتر مخاطب داره ..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.