ادامه تنش میان اپل و FBI: درخواست همکاری اپل در باز کردن قفل آیفون تیرانداز تگزاس رد شد

0

شکستن رمز گوشی‌های آیفون، یکی از موضوع‌های چالش‌برانگیز برای FBI است. بارها از اپل خواسته در این موضوع همکاری کند ولی اپل زیر بار نرفته و نحوه دور زدن قفل گوشی‌های آیفون را لو نداده است.

FBI از عدم همکاری اپل عصبانی است و محدودیت‌های قانونی اجازه نمی‌دهند بتواند به راحتی به داده‌های ذخیره شده روی گوشی‌های آیفون یا سرویس iCloud دسترسی پیدا کند. به همین دلیل؛ رابطه میان اپل و FBI چندان مسالمت‌آمیز نیست!

حالا در ماجرای تیراندازی کلیسایی در تگزاس که یکشنبه هفته گذشته رخ داد؛ دوباره تنش میان اپل و FBI بالا گرفته است.

در جیب «دلوین کلی»، ضاربی که ۲۶ نفر را در یک کلیسا به گلوله بست و کشت و تعدادی دیگر را زخمی کرد، یک گوشی آیفون پیدا شده است. «دلوین کلی» در این حادثه با تیراندازی پلیس از پای درآمده و فوت می‌کند. احتمال می‌رفت در گوشی موبایل این فرد، اطلاعات ارزشمندی درباره دلایل و انگیزه‌های او از این اقدام وجود داشته باشد یا اطلاعاتی درباره زندگی و هم‌دستان دیگر او به دست بیاید!

پلیس اطلاعاتی درباره مدل آیفون رسانه‌ای نکرده است. حتا معلوم نیست این گوشی از سیستم تشخیص اثرانگشت Touch ID استفاده کرده است یا خیر!

اما شرکت اپل این‌بار پیش‌دستی کرده و فورا پیغامی برای FBI فرستاده است که در صورت نیاز؛ می‌تواند در باز کردن قفل گوشی این ضارب همکاری کند. همه می‌دانند که اپل سیستم رمزنگاری خود را در اختیار FBI قرار نمی‌دهد.

بنابراین؛ احتمالا اپل می‌خواسته از فرصت ۴۸ ساعته برای شکستن قفل اثرانگشت قاتل در سیستم Touch ID استفاده کند.

پیش‌دستی اپل؛ بازی رسانه‌ای FBI

FBI درخواست همکاری اپل را رد می‌کند و هیچ‌گونه پاسخی به آن نمی‌دهد. رویترز گزارش داده که FBI از فرصت ۴۸ ساعته خود برای بازگشایی قفل آیفون با اثر انگشت قاتل استفاده نکرده است و حتا به درخواست اپل پاسخ هم نداده است.

برخی می‌گویند؛ حادثه تیراندازی کلیساس تگزاس، تروریستی ارزیابی نشده و برای پلیس و FBI از اولویت بالایی برخوردار نبوده است تا بخواهند سریعا به اطلاعات ذخیره شده روی گوشی ضارب دست پیدا کنند.

گمانه‌زنی دیگر درباره عدم همکاری FBI با اپل روی گوشی آیفون «دلوین کلی»؛ این است که FBI انتظار دارد اپل کدها و رمزهای موردنیاز برای بازگشایی سریع هر گوشی آیفون و دسترسی به اطلاعات ذخیره شده روی آن را در اختیارشان قرار دهد. انتظاری که اپل تا کنون بی‌پاسخ گذاشته است.

اپل می‌گوید کدهای دسترسی به موبایل «دلوین کلی» را در اختیار FBI نمی‌گذارد و حاضر است برای این موضوع به دادگاه برود ولی می‌تواند در دور زدن قفل گوشی از روش‌های دیگر همکاری کند.

واشنگتن‌پست می‌نویسد که FBI به طور عمد درخواست همکاری اپل را رد کرده است تا از این فرصت رسانه‌ای برای فشار بر این شرکت و صنعت رمزنگاری استفاده ابزاری ببرد.

در مورد مشابه قبلی، اپل در باز کردن قفل گوشی ضارب حادثه سن برناردینو با FBI همکاری نکرد که منجر به جنجال بزرگی شد. FBI با کمک متخصصان یک شرکت ثالث موفق به بازگشایی قفل گوشی آیفون ضارب شد که البته اطلاعات ارزشمندی هم به دست نیامد. اپل در این ماجرا محکوم به پرداخت یک میلیون دلار به این شرکت ثالث شد.

به هر حال، کشمکش میان اپل و FBI ادامه دارد و در حالی که بسیاری از اتفاقات رسانه‌ای نمی‌شوند و عوامل پشت‌پرده آن‌ها برای عموم مشخص نیست؛ به نظر می‌رسد این دو فعلا قصدی برای همکاری با یکدیگر ندارند!

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.