کار در خانه می‌تواند برای سلامت روانی بسیار خطرناک باشد؛ با رعایت این چند نکته ایده‌آل‌ترین کار دنیا را تجربه کنید!

4

«کار در خانه» برای بسیاری از افراد به‌خصوص خانم‌ها یک رویای واقعی است.

هنگامی که یک فرصت دورکاری یا پیشنهاد کار در خانه پیش می‌آید؛ انگار ناگهان تمام مشکلات کاری محو شده‌اند و ایده‌آل‌ترین وضعیت ممکن برای یک فرد رخ می‌دهد. دیگر نیازی نیست هر روز صبح زود از خواب بیدار شوند و در گرما و سرما، در ترافیک و با پرداخت هزینه‌ زیاد خودشان را به محل کار برسانند.

با کار در خانه دیگر از همکاران و مدیران و رییس خبری نیست و نباید قوانین و سیاست‌های سخت‌گیرانه و غم‌انگیز محیط‌های کار را رعایت کرد. یک انعطاف‌پذیری کامل در سبک زندگی به وجود می‌آید و افراد می‌توانند وقت بیشتری برای خودشان یا خانواده بگذارند. برخی افراد می‌توانند بازده خود را افزایش دهند و به جای یک پروژه؛ چندین پروژه را به طور همزمان پذیرفته و پیش ببرند.

اما اغلب افراد متوجه نیستند با قبول دورکاری یا کار در خانه، سلامت روانی خود را در معرض خطر قرار دادند.

آمارها نشان می‌دهند این روزها، تعداد زیادی از مردم به سوی کار در خانه گرایش پیدا کردند. به‌خصوص در سال‌های اخیر، بازار کسب‌وکار ایران شاهد رواج انواع دورکاری‌ها یا کار در خانه بوده و متقاضیان زیادی دارد اما این سبک کار و زندگی؛ همان‌قدر که جذاب و وسوسه‌انگیز است؛ می‌تواند تهدیدهای جدید برای سلامت روحی و روانی افراد داشته باشد.

خطرات کار در خانه

یکی از خطرات کار در خانه این است که استرس‌های کاری به جای اینکه محدود به ساعت‌های خاصی در محل کار شود؛ به سراسر زندگی و شبانه‌روز کشیده می‌شود. افرادی که در خانه کار می‌کنند؛ دایم در استرس و نگرانی عقب افتادن کارهاشان هستند و انگار هیچ‌گاه به آرامش نمی‌رسند یا کارهایشان تمام نمی‌شود. این موضوع خیلی خطرناک است و تاثیرات بسیار بدی روی خانواده دارد.

عیب بزرگ دیگر کار در خانه، «انزوای اجتماعی» است. افرادی که در خانه کار می‌کنند؛ با هیچ‌کسی در ارتباط نیستند و نهایتا از طریق تلفن یا اینترنت در طول روز با چند نفر تماس کاری کوتاه خواهند داشت.

داشتن ارتباط اجتماعی برای سلامت روحی بسیار حیاتی است. گفت‌وگو با دیگران درباره چیزهایی جزیی در زندگی باعث تخلیه احساسات بد یا تعدیل و تغییر افکار منفی می‌شود. ارتباطات باعث می‌شوند افراد تعادل شخصیتی پیدا کنند و فقط در افکار و اوهام خود غوطه‌ور نباشند.

وقتی فردی در محل کار درباره سیاست، ورزش، اتفاقات روز جامعه و حتا مسایل کاری با دیگران صحبت می‌کند یا نظرات‌شان را می‌شنود؛ شخصیتی واقعی‌تر داشته و امکان بروز پیدا می‌کند اما کار در خانه به‌خصوص وقتی چندین سال پیاپی ادامه پیدا کند؛ به طور ناخودآگاه افراد را گوشه‌نشین؛ منزجر از جامعه و دیگران بار می‌آورد.

دفتر کار

معمولا اشتباهی که افراد شاغل در خانه انجام می‌دهند؛ از همه فضای خانه برای کار استفاده می‌کنند و هیچ اتاق یا جای مشخصی ندارند. ممکن است یک بار در آشپزخانه، بار دیگر در اتاق میهمان یا حیاط و بالکن کار کنند.

یکی از اصول مهم کار در خانه، ایجاد یک محیط کار اختصاصی برای افزایش بهره‌وری است. افراد باید یک اتاق خانه یا محلی ساکت و دور از هیاهو را به طور دایمی برای محل کار خود انتخاب کنند. اگر در آپارتمان‌های کوچک زندگی می‌کنید؛ بهتر است میزکار خود را در یک اتاق قرار داده و سعی کنید محیط کاری برای خودتان بسازید.

ترفندی دیگر که می‌تواند از آسیب‌های کار در خانه بکاهد؛ در طول هفته چندین بار بیرون از خانه برای یک قرار کاری یا رفتن به کافی‌شاپ و شرکت‌های دوست و آشنا است. توصیه می‌شود برخی روزها، چند ساعتی کارهای خود را به بیرون برده و در یک فضای متفاوت انجام دهید.

ایجاد تعادل

افرادی که می‌خواهند در خانه کار کنند؛ باید به مرور یک نظم و روال در زندگی خود به وجود بیاورند و سپس برای حفظ این تعادل بکوشند.

مثلا اگر عادت دارند صبح زود از خواب بیدار شوند و در آرامش کارشان را آغاز کنند؛ بهتر است چنین روالی را در پیش گرفته و هنگامی که ذهن‌شان کاملا آماده است مشغول به کار باشند. برعکس؛ گاهی اوقات برخی افراد بعدازظهر یا اواخر شب را برای کارهای سنگین انتخاب می‌کنند.

مهم از اینکه چه ساعت‌هایی کار می‌کنید و چه ساعت‌هایی به امور زندگی‌تان رسیدگی خواهید کرد؛ ایجاد یک تعادل و روال در کار و زندگی اهمیت بالایی دارد.

وقتی پس از چند ساعت کار، از محیط خانه خسته می‌شوید؛ بهتر است کمی بیرون بروید و قدم بزنید. می‌توانید به بهانه خرید از خانه خارج شده و از سوپری روبروی خانه اجناسی که امروز نیاز دارید را خریده و دوباره به خانه برگردید.

تحرک برای افرادی که در خانه کار می‌کنند؛ بسیار ضروری است و هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی به آن‌ها کمک می‌کند. سعی کنید به بهانه‌های مختلف پس از چند ساعت کار از روی صندلی خود بلند شوید و چند دقیقه دنبال کار دیگری بروید.

زمان

خانم‌ها می‌توانند در فاصله‌های ۱۵ تا ۳۰ دقیقه میان کارهای خود به نظافت خانه برسند یا کارهای دیگر خود در خانه را پیگیری کنند.

بهتر است برای خود یک برنامه خشک و فشرده کاری تنظیم نکنید. ممکن است یک روز مجبور شوید نیم ساعت زودتر از خانه خارج شوید. در عوض؛ ساعت‌های دیگری از شبانه‌روز را به جبران آن کار کنید و مثلا ایمیل‌های کاری‌تان را جواب دهید.

باید این اعتماد و اطمینان را در مدیران و شرکت طرف قرارداد و پروژه خود ایجاد کنید که اگر یک روز چند ساعت کمتر کار کردید؛ روزهای دیگر جبران خواهید کرد و همیشه برای کار در دسترس هستید.

ارتباطات

وقتی در خانه هستید؛ به شدت روی ارتباطات خود کار کنید. در طول هفته چندین بار قرار کاری بیرون از خانه بگذارید؛ به دنبال بازارها و افراد جدید بروید؛ سری به شرکت و محل کار بزنید و رودررو با مدیران و رییس‌تان صحبت کنید.

چت و شبکه‌های اجتماعی برای کار در خانه ابزارهای بسیار مفیدی هستند ولی نمی‌توانند جایگزین ارتباطات حضوری و فیزیکی شوند.

منبع

 
4 نظرات
  1. کاوه می گوید

    یکی از کارمندان بنده الان ۲ سال هست که دورکاری میکند و هفته ای فقط ۲ روز به شرکت می آید و بسیار از این شرایط راضی هست. برای رفت و آمد به شرکت، ایشان حدود ۳ ساعت در روز در راه هستند. اکنون به جای ۵ بار رفت و آمد هفتگی، فقط ۲ بار رفت و آمد دارد که علاوه بر کاهش هزینه موجب کمتر تلف شدن و وقت و کاهش هزینه میگردد.
    البته لازم به ذکر هست که ایشان برنامه نویس میباشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.