نائومی پارکر، زنی که مدل پوستر مشهور جنبش فمینیسم شده بود، در ۹۶ سالگی درگذشت

0

این پوستر را خیلی‌ها دیده‌اید. این پوستر با عنوان We Can Do It اغلب به عنوان یک نماد و پوستر شاخص جنبش‌های فمینیستی استفاده می‌شود. اما جالب است بدانید که اولین بار در سال ۱۹۴۳ این پوستر توسط جی هووارد میلر به عنوان یک آگهی شرکت محصولات الکتریکی وستینگهاوس طراحی شده بود تا شوق و اخلاقیات کار را برانگیزد.

اما این پوستر در آن زمان چندان توجهی به خود جالب نکرد. تا اینکه دهه‌ها بعد در دهه ۱۹۸۰ با عناوین We Can Do It و Rosie the Riveter دوباره مورد توجه قرار گرفت. در همین زمان سر و کله این پوستر در مبارزات فمینیستی هم پیدا شد.

جالب است بدانید که تا سال ۲۰۱۱ تصور می‌شد که بانوی مدل این پوستر ژرالدین هاف دویل است:

اما در این زمان وقتی زنی به نام نائومی پارکر در همایشی شرکت کرده بود تازه با خواندن توضیح نوشتاری عکس متوجه شد که عکس او، به فرد دیگری نسبت داده شده است. او همانجا اعلام کرد که عکس از او گرفته شده است.

برای اطمینان یک استاد دانشگاه سیتون هال به نام جیمز جی کیمبل در این مورد تحقیق کرد و عکس اصلی را یافت. او متوجه شد که دویل، یعنی زنی که تا آن زمان تصور می‌شد مدل این عکس باشد در زمان گرفته شدن عکس هنوز در حال تحصیل بود و تنها چند هفته‌ای در کارخانه مشغول کار شده بود.

نائومی پارکر به عنوان یک کارگر و پیشخدمت در سال‌های جوانی کار می کرد. او همین چند روز پیش در ۲۰ ژانویه سال ۲۰۱۸ در ۹۶ سالگی در واشنگتن درگذشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.