چین از سال پیش استفاده از عینک‌های تشخیص چهره‌‌ برای شناسایی مجرمان در محیطهای شلوغ و حساس را شروع کرده است

0

ما در زندگی روزمره با فناوری تشخیص چهره بیشتر در زمان ورود به ابزارهای هوشمندی مثل گوشی‌ها، تبلت‌ها یا لپ‌تاپ‌ها روبرو هستیم.

وسایل سخت‌افزاری، نرم‌افزارها و الگوریتم‌های تشخیص چهره سال‌های زیادی است که در مراکز امنیتی، اداره‌های پلیس و اماکن حساسی مثل فرودگاه‌ها استفاده می‌شوند. با این همه استفاده از آنها مشکلاتی در بردارد.

چطور یک مجرم، متهم یا فرد تحت تعقیب را در بین انبوه افراد دیگر در یک مرکز خرید شلوغ، خیابان یا فرودگاه تشخیص بدهیم.

برای همین است که چین استفاده از عینک‌های ویژه‌ای را از سال پیش شروع کرده که نیروهای پلیس می‌توانند به سادگی آنها را به چشم بگذارند و با رفتن به اماکن شلوغ مشغول نظارت و یافتن مجرمان شوند.

سال پیش استفاده از این عینک‌ها در ایستگاه قطار شروع ژنگژو شروع شده و حالا فاش شده که با استفاده از آنها تا حالا ۷ مجرم دستگیر شده‌اند و نیز ۲۶ نفر که با هویت جعلی قصد مسافرت داشته‌اند، شناسایی شده‌اند.

اما مشخص است که این فناوری هم می‌تواند استفاده دوگانه‌ای داشته باشد و به جای زدودن جامعه از مجرمان می‌تواند وقف تبدیل جامعه به یک محیط دیستوپیایی ۱۹۸۴ مانند شود و برای پایش ناراضیان سیاسی استفاده شود.

چین سال‌هاست که اطلاعات بیومتریک شهروندان خود (و نه فقط مجرمان را) جمع‌آوری می‌کند. یادمان باشد که چین بزرگ‌ترین شبکه دوربین‌های نظارتی را در دنیا دارد.

منبع


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.