اپلیکیشن Audm برای گوش کردن به پادکست‌های مقاله‌های طولانی ارزشمند

  • توسط علیرضا مجیدی
  • ۶ فروردین ۱۳۹۷
  • ۲ دیدگاه

مقدمه:

۱-در دنیای اینترنتی «تلگرامی» شده که همه به خواندن عکس-نوشته‌های خیلی کوتاه و عکس‌العمل‌های تکانه‌ای سریع عادت کرده‌اند، درصد افرادی که می‌کوشند متاع ذهنی ارزشمندی از وب برداشت کنند، خیلی پایین آمده. با این حال باید به این افراد احترام گذاشت و نیازهایشان را برطرف کرد. چرا که اینها اقلیت کوچک، اما تأثیرگذاری هستند که قادر به ایجاد تغییر ذهنی در جامعه هستند.

۲-برخی از سرویس‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌ها با اینکه خیلی ارزشمند هستند، نمی‌توانند به صورت فراگیر توسط ما استفاده شوند. عواملی که مطرح هستند بیشتر اینها هستند: نیاز به اینترنت خیلی سریع – فیلتر بودن آن سرویس برای ما – رایگان نبودن آنها – متناسب بودن محتوای آنها برای شهروندان فرنگی.

با این همه خیلی وقت‌ها به خاطر کسب آشنایی و باور به اینکه ما می‌توانیم کلون‌های ارزشمندی مثل آنها بسازیم، همین سرویس‌ها و اپ‌ها را معرفی می‌کنم. ضمن اینکه تعداد محدودی از خواننده‌ها هم هستند که از همین سرویس‌ها بهره می‌برند.


با مقدمه فوق می‌رسیم به معرفی اپلیکیشن Audm :

لابد به مقالات طولانی که پر از اطلاعات هستند و چگالی بسیار زیادی از این نظر دارند، برخورده‌اید. اصطلاحا در ژورنالیسم و وبلاگ‌نویسی غربی به آنها long form گفته می‌شود.

یک راه خوب برای دسترسی به این مقالات گوش کردن پادکست‌های آنهاست. اپلیکیشن Audm دقیقا برای چنین کاری ایجاد شده است.

به کمک این اپلیکیشن شما می‌توانید به متن و پادکست بهترین مقالات طولانی که از منابع اینترنتی معتبر انتخاب شده‌اند، گوش کنید.

کیفیت اجرای پادکست‌ها بسیار عالی و استاندارد است.

یک چیز عالی که در اپ Audm  دیدم این بودم که متن هماهنگ و به صورت خودکار، به موازات اجرای پادکست اسکرول می‌شود.

مسلما اپ Audm برای کسانی که دوست دارند تلفظ صحیح واژگان و اصطلاحات انگلیسی را در موضوعات مختلف فرابگیرند، بسیار عالی و قابل توجه است.

تنها مشکل Audm ؟

این اپ رایگان نیست و یک حق اشتراک ماهانه ۶- ۷ دلاری برای آن باید بپردازید.

با این همه همان طور که گفتم آزمایش این اپ، تجربه بسیار خوبی خواهد بود.

پیشنهاد می‌کنم که توسعه‌دهندگان اپلیکیشن ایرانی، محیطهایی شبیه همین Audm  ایجاد کنند.

نکاتی که برای ایجاد یک کلون هوشمند باید مورد توجه قرار بگیرند اینها هستند:

۱- انتخاب مقالات از منابع خوب و البته با کسب اجازه مؤلف

۲-اجرای خوب و با بهره‌گیری از گویندگان خبره

۳- موارد یک و دو را شاید سرویس‌های انتشار پادکست و کتاب گویای فارسی داشته‌اند. اما توجه شما را به نکته سوم جلب می‌کنم، یعنی یک اکوسیستم اقتصادی متفاوت:

در حال حاضر بسیاری از سرویس‌های ایرانی انتشار پادکست یا رایگان هستند یا اینکه بابت دانلود یا استفاده از هر قطعه پادکست، هزینه‌ای را طلب می‌کنند.

اما به گمان من بسیار عالی خواهد شد که یک کاربر اپ بتواند یک حق اشتراک ماهانه بپردازد و بعد دسترسی نامحدود به کل پادکست‌ها در داخل خود اپ داشته باشد.

۴- همین سبک نمایش هماهنگ متن و پادکست هم باید مورد توجه قرار بگیرد. خیلی‌ها تصور می‌کنند وقتی که پادکست گوش می‌کنند؛ دیگر نیازی به دیدن متن نیست.

اما دیدن متن، مسلما میزان جذب محتوا و تجربه کاربری را متحول می‌کند و مطلب در حافظه طولانی‌مدت کاربر می‌نشیند.

ضمن اینکه در کلون یا کلون‌های ایرانی می‌توان کاری کرد که عکس هم هماهنگ با قرائت پادکست، به نمایش درآید.

البته تعداد اپ‌های پادکست بسیار زیاد است. اگر شما هم اپ فرنگی خوبی می‌شناسید، لطفا با من و خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.


دوستانی که می‌خواهند قبل از دانلود و استفاده از Audm  متوجه کیفیت پادکست‌ها بشوند، می‌توانند به ساندکلاد Audm  مراجعه کنند و به نمونه‌های از پادکست‌ها را گوش کنند.

نظرات

  1. اگه در پستی به قلم خودتون پادکستهای ایرانی خوب رو معرفی کنید، ممنون میشم. چه پادکستهای رایگان چه پولی

  2. بسیار ممنونم بابت معرفی این سرویس، اگرچه حق اشتراک ماهیانه برای ما ایرانی ها یکم گرون به نظر می رسه. جناب مجیدی سرویس دیگه ای که قابلیت اسکرول خودکار متن داشته باشه سراغ ندارید؟ بیشتر کارکرد آموزش زبان برام مهمه تا محتوای پادکست

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.