گوگل احتمالا شرکت لایترو را به قیمت ۴۰ میلیون دلار خواهد خرید

1

شرکت لایترو Lytro  را یادتان هست؟ این شرکت همان شرکتی بود که زمانی با ساختن دوربین‌های ویژه‌ای خیلی سر و صدا به پا کرده بود. با این دوربین‌ها اصلا لازم نبود روی منظره روبروی خود فوکوس کنید، یک عکس می‌گرفتید و بعد از ثبت عکس می‌توانستید به دلخواه روی اشیا و افرادی که در عکس بودند، فوکوس کنید. یغنی فوکوس بعد از گرفته شدن عکس در این عکس‌ها ممکن بود!

لایترو در سال ۲۰۰۶ توسط یک تحصیل‌کرده استنفورد به نام رن ان جی Ren Ng تإسیس شد و در نیمه سال ۲۰۱۱ با اعلام پروژه خاص‌اش در اینترنت خیلی سر و صدا به پا کرد. در اکتبر همان سال با عرضه نخستین نسل دوربین‌های لایترو، شهرت این شرکت به اوج رسید.

برای دیدن عکس‌های خاص این دوربین‌ها در آن زمان باید از یک نمایش‌دهنده تعاملی وبی استفاده می‌شد.

قیمت دوربین نسل اول لایترو حول و حوش ۴۰۰ دلار بود.

در آوریل سال ۲۰۱۴ دومین نسل از دوربین‌های لایترو به نام Illum رونمایی شد. قیمت این دوربین خیلی زیاد بود: ۱۶۰۰ دلار!

این دوربین باز هم سر و صدای زیادی به پا کرد. این بار لایترو نمایشگر وبی عکس‌هایش را کدباز کرده بوده و ترتیبی داده بود که عکس‌های در سایت اشتراک عکس ۵۰۰px هم قابل نمایش باشند.

اما در مقام عمل مردم حاضر نبودند این همه هزینه برای دوربین بپردازند. ویژگی که آنها عرضه کرده بودند، البته جالب بود، ولی نه برای اینکه مردم مشتاق باشند مرتب عکس‌هایی با این ویژگی بگیرند. نکته کلیدی بود که این عکس را نمی‌شد به سادگی عکس‌های دیگر ایمیل کرد و در شبکه‌های اجتماعی بارگزاری کرد، طوری که ویژگی شاخص آنها نمایان شوند.

به همین خاطر بود که از دوربین نسل دوم هم استقبال زیادی نشد و در نهایت شرکت لایترو مجبور شد این دوربین را در آمازون با بهای اندک ۴۰۰ دلار بفروشد!

در سال ۲۰۱۶ در یک تغییر راهبردی آشکار، لایترو به عرصه واقعیت مجازی پا گذاشت. در همان سال لایترو یک دوربین ۷۵۵ مگاپیکسلی با وضوح ۴۰k سینمایی عرضه کرد. این دوربین هم موفقیتی کسب نکرد.

در نهایت لایترو که تا این زمان ۲۱۵ میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود و ارزش‌اش ۳۶۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شد؛ سقوط آزاد را شروع کرد.

و حالا کار به جایی رسیده که گوگل با قیمتی بین ۲۵ تا ۴۰ میلیون دلار خواستار خرید آن شده است.

این خرید شامل خرید ۵۹ پتنت لایترو هم می‌شود. باید منتظر بمانیم تا ببینیم این معامله نهایی خواهد شد یا نه و نکته بعدی این است که خرید احتمالی لایترو در عرصه واقعیت مجازی ارائه شده توسط گوگل یا دوربین‌های موبایل چه تحولی ایجاد خواهد کرد.

   
1 نظر
  1. علیرضا پورعابدین می گوید

    گوگل به عنوان یکی از امپراطوری‌های وب در تلاش هستش که رقبای احتمالی خودش رو به تصاحب بیاره
    ادامه این روند شرایط رو برای رقابت سخت می‌کنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.