سازمان سیا به دنبال جایگزینی جاسوسان با هوش مصنوعی است

0

به نظر می‌رسد کم‌کم جاسوسان انسانی در دنیای مدرن جایی ندارند و یک دردسر بزرگ هستند.

همه سازمان‌های جاسوسی نمی‌دانند با یک جاسوس انسانی پس از بازنشستگی چه باید بکنند؟ چگونه به او اجازه زندگی عادی در مردم بدهند در حالی‌که باید هنوز هویت‌اش، گذشته‌اش و تاریخچه زندگی‌اش پنهان بماند. به علاوه، همیشه تحت مراقبت و محافظت و ردگیری باشد.

جاسوس‌ها همیشه نیاز به تغییر هویت دارند و باید نامریی زندگی کنند. همه‌چیز زندگی‌شان ساختگی و جعلی است و از همه مهم‌تر، جان‌شان در خطر است.

شاید در دنیای مدرن امروزی، بهتر باشد جاسوسان انسانی جای‌شان را به روبات‌ها، ابزارهای هوش مصنوعی و فناوری‌های جاسوسی بدهند. این رویایی است که سازمان سیای امریکا بیش از ۳۰ سال است که در سر می‌پروراند و به دنبال تحقق‌اش است.

سال گذشته، سندی دولتی از سازمان سیا در سال ۱۹۸۴ کشف شد که در آن رییس وقت سازمان سیا از مدیر بخش هوش مصنوعی می‌خواهد درباره فناوری‌های هوش مصنوعی مطالعه و تحقیق کند.

در این یادداشت آمده است:

«تعدادی تلاش‌های تحقیقاتی درباره علم هوش مصنوعی در سطح جامعه آغاز شده است. این تحقیق‌ها پیرامون موضوع‌هایی مانند سیستم‌های خبره، پردازش زبان طبیعی، رابط‌های هوشمند پایگاه داده، پردازش تصویر، تفسیر سیگنال، مدیریت اطلاعات جغرافیایی و فضایی و محیط‌های کاری هوشمند هستند.

این سند نشان می‌دهد در آن زمان، سیا هوش مصنوعی را به رسمیت شناخته و از بخش‌های فنی خود می‌خواهد روی موضوع‌های مطرح شده شروع به کار مطالعاتی و تحقیقاتی کنند. هوش مصنوعی در سال ۱۹۸۴ برای بسیاری از متخصصان علم کامپیوتر هنوز ناشناخته و غیرقابل‌باور بود.

اسناد دیگر هم نشان می‌دهد سازمان سیا در دو حوزه آکادمیک و پیشرفته در حال توسعه مباحث هوش مصنوعی بوده و با ایجاد یک مرکز تبادل اطلاعات میان مراکز تحقیقاتی سری دولتی؛ سعی در ارتقای فناوری‌های این حوزه داشته است.

۷۵ درصد جاسوس‌ها مصنوعی می‌شوند

سازمان‌های جاسوسی ترجیح می‌دهند به جای استخدام، آموزش، سندسازی و جهل هویت برای یک جاسوس انسانی که می‌خواهد وارد یک جامعه شود تا عکسی از مکانی یا فردی بگیرد؛ ابزارهای مدرن فناوری مانند دروبین‌های مداربسته یا دوربین‌های مخفی در انواع دستگاه‌های دیگر چنین کاری را انجام دهند.

کامپیوترهای امروزی به راحتی می‌توانند چهره یک فرد در میان انبوه جمعیتی را شناسایی و عکس‌برداری و سریعا به مراکز مرتبط گزارش دهند. چندی پیش؛ خبری منتشر شد که دولت چین توانسته چهره یک فرد بزهکار را در میان تماشاگران نشسته در ورزش‌گاهی شناسایی و نسبت به بازداشت‌اش اقدام کند.

در حال حاضر، حداقل ۳۰ کشور دنیا می‌توانند با استفاده از فناوری‌هایی مانند دوربین‌های نظارتی به جاسوسی در جامعه بپردازند و از سیستم‌های اطلاعاتی برای رسیدن به اخبار و داده‌های مورد نیازشان بهره ببرند.

به تازگی؛ یکی از مدیران بخش توسعه فناوری سازمان سیا در یک کنفرانس هوش مصنوعی؛ به یکی از حاضرین می‌گوید؛ در حال حاضر سازمان سیا به چشم‌اندازی دست یافته است که دشمن اصلی آن ماشین‌ها (روبات‌ها یا ابزارهای هوش مصنوعی) هستند نه جاسوسان خارجی!

این مدیر سازمان سیا در گفت‌وگو با شبکه CNN نیز مشکلات جاسوسان انسانی در دنیای مدرن امروزی را برشمرده و توضیح می‌دهد که این فضا برای کار کردن‌شان مناسب نیست.

در سال گذشته نیز یکی از مدیران سازمان سیا اذعان کرده بود که در آینده هوش مصنوعی جایگزین ۷۵ درصد جاسوس‌های انسانی می‌شود.

احتمالا طی چند سال آینده و با توسعه برخی دیگر از جنبه‌های هوش مصنوعی از جمله بحث‌های ردیابی ماهواره‌ای و هوشمندی اطلاعاتی جغرافیایی؛ جاسوس‌های هوش مصنوعی جایگزین انسان‌ها می‌شوند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.