ویژگی جدید گوگل نیوز، تلاشی برای زدودن فیلترهای ذهنی خود کاربران

2

چیز زیادی از رونمایی از نسخه جدید گوگل نیوز در همایش Google I/O نگذشته است و حالا شما می‌توانید از نسخه اندرویدی، iOS و وبی آن استفاده کنید.

نسخه جدید گوگل نیوز واقعا از نظر چینش خبرهای مهم و تطابق آنها با علایق کاربران پیشرفت بسیار زیادی کرده است.

اما در این میان گوگل به فکر از میان بردن یک مشکل عمده استفاده از الگوریتم‌ها بوده است.

متاسفانه در این سالیان تجربه کرده‌ایم که ویژگی‌های مختلف اپلیکیشن‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی، با هدف دلپذیرتر کردن محیط برای ما در تلاش بوده‌اند که خبرها و مطالبی سازگارتر با سلیقه ما به ما عرضه کنند.

 • شما وقتی در توییتر هستید، صداهای مخلف را خیلی وقت‌های بلاک می‌کنید و به توییت‌های کاربران خاصی علاقه نشان می‌دهید.
 • در اینستاگرام شما کافی است حتی برای دو سه روز به یک اکانت توجه کنید و بعد می‌بینید که عکس – نوشته‌های همان اکانت خیلی بیشتر برایتان ظاهر می‌شود و چه بسا هیچ وقت عکس – نوشته‌های یک کاربر مهم دیگر را نبینید.
 • باز در اینستاگرام در بخش اکسپلور، عکس‌هایی به شما نشان داده می‌شود که منطبق بر سلیقه شما باشند. برای مثال بعید است که به یک پرسپولیسی که چند اکانت اینستاگرام طرفداران پرسپولیس را دنبال می‌کند در بخش اکسپلور، اکانت طرفداران استقلال نمایش داده شود.
 • در فلیپ‌بورد هم وضعیت مشابهی حکمفرماست. باز به دنبال یک بازه زمانی کوتاه‌مدت علاقه نشان دادن به یک مطلب یا یک نوع نگارش سیاسی، موج اخبار همسو با آن رهایتان نمی‌کند. مثلا من در موسم پخش سریال گیم آو ترونز، مدان اخبار و تفاسیر این سریال را می‌خواندم و بعد دیدم که اگر روی دکمه نمایش کمتر این اخبار تپ نکنم، دیگر همه فلیپ‌بورد من مملو از این اخبار می‌شود.
 • در فیس‌بوک باز کل فید شما مملو از مطالبی است که قبلا شما به نحوی علاقه خود را به آن ابراز کرده‌اید.

گرچه فی‌نفسه چینش مطالب و اخبار مطابق علایق و دیدگاه‌های کاربران چیز بدی نیست. اما مسلم است که معایب زیادی دارد.

این روند در طولانی‌مدت باعث می‌شود که شما در یک زندان فکری بیفتید، تحمل نظرات مخالفان را از دست بدهید و به این توهم بیفتید که اصلا همه جامعه همسو با نظر شما شده‌اند.

بنابراین خوب است که گاهی تلنگری به این تصور ما بخورد و مطالب و اخبار را به صورت غیرالگوریتمی هم ببینیم.

گوگل نیوز به تازگی همین روند را دنبال می‌کند.

بله! گوگل نیوز مثل هر اپلیکیشن و سرویس دیگری اخبار را مطابق سلیقه شما نمایش می‌دهد. اما در بخش جالب Full Coverage، وقتی می‌خواهید اخبار و تقسیرهای مختلف پیرامون یک خبر داغ را ببینید، نمایش الگوریتمی را کنار می‌گذارد و تلاش می‌کند دیدگاه‌های مختلف و نظرات موافقان و مخالفان را به نمایش بگذارد.

مثلا صفحه Full Coverage اخبار مربوط به برجام و لغو یک سویه آن از سوی آمریکا را ببینید.

مشاهده می‌کنید که توازن خیلی جالبی رعایت شده و شما تیترهای خبری رویتزر، راشاتودی، اسپوتنیک، پرس تی وی، العربیه، گاردین و برخی از نشریات تندرو را در کنار هم می‌بینید.

امیدواریم که در سایر اپلیکیشن‌ها و سرویس‌ها هم چنین ترکیب خوبی از نمایش الگوریتمی و غیرالگوریتمی اخبار و مطالب را ببینیم.

 
2 نظرات
 1. پریها می گوید

  یعنی ما توی جغرافیای دنیا اینقدر پرتیم که نه زبان ما هست توی لیستش نه کشور ما!!

 2. سیگما می گوید

  “این روند در طولانی‌مدت باعث می‌شود که شما در یک زندان فکری بیفتید، تحمل نظرات مخالفان را از دست بدهید و به این توهم بیفتید که اصلا همه جامعه همسو با نظر شما شده‌اند.”

  دکترجان با خواندن این قسمت از متن احساس کردم در حال مشاهده سریال Black Mirror هستم!
  تشکر از حسن توجهتان به این مسئله. اما در نهایت آیا میشود به گوگل خوشبین بود؟ گوگل یک قدرت است و در مورد قدرت‌ها خوشبین بودن بسیار سخت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.