تصاویری از فضاپیماهای جدید ناسا که توسط بوئینگ و اسپیس‌ایکس ساخته شدند

0

فضانوردان امریکایی پس از بازنشسته شدن «شاتل فضایی» اصلی در سال ۲۰۱۱، دیگر سوار هیچ سفینه فضایی نشدند.

حالا دو شرکت خصوصی رقابتی را آغاز کردند تا یک کسپول فضایی جدید برای ناسا بسازند و از طریق آن، فضانوردارن را به فضا بفرستند. این دو شرکت خصوصی، بوئینگ و اسپیس‌ایکس هستند.

این دو شرکت در سال‌های اخیر میلیون‌ها دلار هزینه کردند تا فضاپیماهای جدیدی بسازند که بتواند انسان‌ها را به ایستگاه فضایی بین‌المللی (International Space Station) ببرد.

اخیرا ناسا و این دو شرکت عکس‌هایی از این سفینه‌های فضایی خود به همراه فضانوردان منتشر کردند. فضانوردان در حال آموزش و طی کردن دوره‌های شبیه‌سازی هستند تا برای ماموریت اصلی آماده شوند.

در عکس زیر، فضای داخلی سفینه فضایی بوئینگ به نام Boeing CST-100 Starliner مشاهده می‌شود:

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

عکس زیر هم سفینه فضایی Dragon شرکت اسپیس‌ایکس را نشان می‌دهد:

کابین هر دو سفینه فضایی ۶ برابر کوچک‌تر از شاتل فضایی اصلی است. کپسول فضایی Dragon حدود ۱۰ مترمعکب و سفینه فضایی بوئینگ حدود ۱۱ مترمکعب فضا دارند.

اما فضانوردان جدید می‌توانند دل‌خوش به این واقعیت باشند که این سفینه‌های فضایی حدود ۶۱ درصد بزرگ‌تر از سفینه Apollo هستند که در گذشته فضانوردان را به کره ماه برده است.

پرتاب به فضا: اواخر ۲۰۱۸ و شاید هم ۲۰۱۹

ناسا از شرکت‌های خصوصی بوئینگ و اسپیس‌ایکس خواسته تا حد امکان روی امنیت این سفینه‌ها کار کنند و حداقل ایمنی‌شان را به دو برابر شاتل فضایی برسانند تا اتفاق‌های ناگوار سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ تکرار نشوند.

در این سال‌ها، طی دو سانخه فضایی ۱۴ فضانورد کشته شده و ۲ فضاپیمای شاتل از بین رفتند.

در حالی که به نظر می‌رسد طراحی کلی هر دو سفینه فضایی جدید امریکا مشابه یکدیگر است و از فناوری‌های یکسانی سود می‌برند ولی باز هم هریک نشانه‌ها و شناسه شرکت سازنده‌اش را دارد.

سفینه فضایی شرکت اسپیس‌ایکس از صفحه‌نمایش‌های لمسی سود می‌برد ولی مدل بوئینگ مجهز به کلیدهای فیزیکی بیشتری است.

هر دو سفینه فضایی ساخته شده و دارند مراحل آزمایشی را طی می‌کنند. احتمالا اواخر سال ۲۰۱۸ این فضاپیماها به آسمان پرتاب شوند. دیروز ایلان ماسک، مدیرعامل اسپیس‌ایکس از عکس جدید سفینه فضایی Dragon در حال طی کردن آزمایش‌ها پیش از تحویل به ناسا رونمایی کرد:

نمای بیرونی سفینه فضایی Starliner بوئینگ نیز در عکس زیر مشخص است:

پس از اینکه هر دو شرکت آزمایش‌های فضایی بدون خدمه خود را روی این سفینه‌ها انجام دهند؛ هر دو سفینه تحویل ناسا داده می‌شوند ولی احتمالا سفینه بوئینگ زودتر از دیگری و در نوامبر ۲۰۱۸ اولین فضانوردان را به سوی ایستگاه فضایی بین‌المللی ببرد.

فضاپیمای اسپیس‌ایکس نیز در دسامبر ۲۰۱۸ آماده پرتاب به فضا همراه با خدمه است. البته، صنعت هوافضای امریکا و ناسا اعتقاد دارند آزمایش‌های بدون خدمه این سفینه‌ها تا سال ۲۰۱۹ طول خواهد کشید.

منبع

   

پستهای اخیر

ویندوز ۱۱ و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید – شما کدام اپلیکیشن‌های اندروید را دوست دارید در ویندوز…

مایکروسافت دیروز ویندوز 11 را رونمایی کرد. در میان ویژگی‌های جدید، یک ویژگی خیلی برجسته و مهم امکان نصب و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید بود. جالب است که چنین چیز مهمی به یاری خود فروشگاه گوگل، ممکن نشده و کاربران از طریق فروشگاه مایکروسافت…

ساتیا نادلا: ویندوز آماده پذیرش iMessage در ویندوز و اصلا هر اپلیکیشن سطح اولی از پلتفرم‌های دیگر…

بیشتر از چند ساعت از رونمایی مایکروسافت از ویندوز 11 و معرفی آن به آن جهان در یک همایش مجازی نمی‌گذرد. به همین مناسبت رئیس مایکروسافت -ساتیا نادلا- در گفتگویی با وال استریت ژورنال به مطالب جالبی در مورد ویندوز و تاثیر آن بر کاربران اشاره…

ویندوز ۱۱ معرفی شد: زیباتر، تجربه کاربری بهتر، امن‌تر با ویژگی‌های جدیدی برای گیمینگ و مالتی‌تسکینگ

مایکروسافت از جدیدترین نسخه سیستم‌عامل ویندوز خود رونمایی کرد. ویندوز ۱۱ یک رابط کاربری گرافیکی کاملا جدید و بازطراحی شده نسبت به ویندوز ۱۰ دارد و از آیکون‌ها، سایه‌ها، ترنسپرنسی‌ها، پوسته‌ها و نحوه تعامل جدیدی برخوردار است.…

پیکر بی‌جان جان مک‌آفی -خالق آنتی‌ویروس McAfee -در زندانی در اسپانیا پیدا شد – آیا او واقعا…

جان مک آفی، خالق نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس McAfee و یکی از کارآفرینان مشهور دهه‌های پیشین و نیز یکی از فعال رمزارزها، ساعاتی پس از قرار  استرادش به امریکا، در یکی از زندان‌های اسپانیا خودکشی کرد. روز چهارشنبه، جسد مرده وی در سلول زندانش…

۱۲ کشور دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان

آموزش موفقیت آینده یک کشور را تعیین می‌کند. همه کشورها به اهمیت نقش آموزش و پرورش پی بردند اما در رشد افراد تحصیل‌کرده دچار افت و خیز یا پیشرفت و پسرفت هستند. گزارش سال ۲۰۱۷ یونسکو نشان می‌دهد تعداد دانشجویان در حال تحصیل در سراسر جهان…

گوگل عکس جالبی را که این زن از یک مرغ دریایی در حال خوردن چیپس گرفته بود، خرید

عکس‌های منظره یا خبری خوب گاهی اوقات حاصل کار فتوژورنالیست‌های خبره است که با برنامه قبلی و با استفاده از تجهیزات کامل در زمان مناسب در منطقه‌ای حاضر می‌شوند و یک عکس هوش‌ربا ثبت می‌کنند. اما گاهی هم عکس‌های فوق‌العاده‌ای به تصادف، وقتی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.