برای استفاده از گوگل مپس باید کلید API معتبر داشته و هزینه بپردازید

0

هفته پیش به طور ناگهتی دسترسی اپلیکیشن‌ها و سرویس‌های ایرانی به گوگل مپس قطع و استفاده از این سرویس در ایران غیرممکن شد.

ابتدا تصور می‌شد گوگل استفاده از این سرویس را برای ایران قطع کرده و به نوعی تحریم شده است. چون وب‌سایت‌های با دامنه IR دسترسی‌شان به API گوگل مپس قطع شده بود.

اما با گذشت چند روز، مشخص شد شرکت گوگل همان‌طور که در رویداد گوگل I/O وعده داده بود؛ سرویس گوگل مپس خود را با به‌روزرسانی و با تغییرات UI و چندین ویژگی جدید منتشر کرده است.

یکی از این ویژگی‌ها، شروط استفاده از API گوگل مپس است. گوگل از این پس برای استفاده از این API کاربران را ملزم به پرداخت هزینه و دریافت یک API معتبر کرده است. در واقع، این سرویس گوگل پولی شده  و کاربران باید هزینه بپردازند.

گوگل اعلام کرده توسعه‌دهنده‌گان از تاریخ ۱۱ ژوئن باید برای استفاده از خدمات گوگل مپس حساب کاربری پرداخت (billing account) داشته باشند.

کاربران ساده و شخصی می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای کم و تک نرخی از خدمات گوگل مپس استفاده کنند ولی کاربران سازمانی و کسب‌وکارها باید براساس نیاز خود و همین‌طور خدمات پشتیبانی درخواستی از طرح‌های مختلف گوگل یکی را انتخاب کنند.

کاربران API ساده گوگل می‌توانند از خدمات پشتیبانی رایگان و راه‌حل‌های دیگر گوگل روی این سرویس هم سود ببرند.

توسعه گوگل مپس با پول کاربران

گوگل سرویس گوگل مپس را از سال ۲۰۰۵ راه‌اندازی و API آن را به رایگان در اختیار توسعه‌دهنده‌های سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها قرار داد. از آن زمان تا کنون این سرویس تغییرات زیادی نداشته و گوگل می‌خواهد با دریافت هزینه از استفاده‌کنندگان؛ گوگل مپس از توسعه دهد.

نسخه جدید گوگل مپس چندین ویژگی جدید فنی از جمله تغییر طراحی رابط کاربری و خلوت شدن بیشتر محیط آن به همراه رنگ‌های روشن‌تر دارد.

هنوز برگه For You که گوگل وعده داده به این سرویس اضافه نشده ولی مسیریابی خانه و محل کار آسان‌تر شده است. گوگل دو آیکون جدید به اپلیکیشن گوگل مپس اضافه کرده که امکان مسیریابی سریع‌تر خانه و محل کار را به طور اختصاصی برای کاربران فراهم می‌کند.

در حالی شاهد پولی شدن گوگل مپس هستیم که هنوز هیچ سرویس نقشه بومی در ایران برای کسب‌وکارها یا استارتاپ‌ها در دسترس نیست و مشاغل مرتبط با این سرویس در طی این یک هفته اخیر دچار مشکل شدند.

برخی از شرکت‌ها مانند «اسنپ» از چند ماه پیش به طور داوطلبانه شروع به توسعه یک نقشه بومی کرده و فعلا از آن استفاده می‌کنند.
منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.