اینستاگرام – به‌روزرسانی‌های مدام و سعی بر اعتیادآوری به هر قیمت!

1

از تلگرام که صرف‌نظر کنیم، اینستاگرام، به گمانم بیشترین تعداد به‌روزرسانی عمده و جزئی را در بین اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی داشته باشد.

برخی از این به‌روزرسانی‌ها واقعا کاربردی هستند. اما بعضی‌ها هم به گمانم شتاب‌زده انجام می‌شوند یا کپی‌کاری صرف هستند.

مثلا امروز اینستاگرام ویژگی جدید را اضافه کرد:

اگر همه مطالب ۲ روز اخیر اینستاگرام را ببینید، اینستاگرام به شما پیامی نشان می‌دهد که اشاره می‌کند نگران نباشید و می‌توانید پی کارتان بروید، چرا که موفق شده‌اید همه مطالب این ۲ روز اخیر را ببینید. (تصویر شاخص این پست نشاندهنده همین ویژگی است.)

این به‌روزرسانی‌ها به نظرم غیرکاربردی است. تصور کنید کسی را که چندصد اکانت را دنبال می‌کند. چقدر باید سوایپ کند که به این ویژگی برسد و اصلا این ویژگی چه دردی از او دوا خواهد کرد؟!

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

خود من یک لحظه خوشحال شدم و تصور کردم که اینستاگرام ویژگی نمایش «فقطـ مطالب قبلا دیده‌نشده را می‌خواهد فعال کند، اما این طور نبود.

متاسفانه روند طراحی رابط کاربری و محیط شبکه‌های اجتماعی این سال‌ها به این ترتیب بوده که کاربر را ترغیب کنند:

۱- مدت بیشتری در داخل اپ یا شبکه اجتماعی باشد.

۲-رفتار تکانه‌ای مدام بکند و مدام سوایپ کند و لایک بگذارد و توانی برای تمرکز روی یک مطلب نداشته باشد.

۳-اهمیت لینک و وب در هم‌تنیده را کم کنند و کاربر اصلا به آنها به منزله خود وب و نه بخشی از وب نگاه کند.

اینستاگرام شاید سردسته پیگیری چنین روند مخربی باشد.

شما می‌توانید ساعت‌های در اینستاگرام به سر ببرید، بدون اینکه کار مفیدی کنید. لینک فعال نمی‌توانید در توضیحات (کپشن) هر عکس یا ویدئو بگذارید.

شما نمی‌توانید اکانت‌هایی را که دنبال می‌کنید گروه‌بندی کنید. مثلا نمی‌توانید دسته اکانت‌های سایت‌های خبری یا اعضای خانواده را داشته باشید تا در صورت کم بودن وقت بتوانید به سرعت و متمرکز، فقط برخی از مطالب را ببینید.

در ظاهر الگوریتم‌های نمایش پست در اینستاگرام آماده شده‌اند که مطالب مورد علاقه شما را گلچین کنند و به شما نمایش بدهند. اما در مقام عمل این الگوریتم‌ها پر از اشکال هستند. طوری که گاهی ارزو می‌کنیم همان مشاهده عکس‌/نوشته‌ها به ترتیب زمانی دوباره به اینستاگرام برمی‌گشت.

اعتیادآوری اینستاگرام کم نبود، اما به همین تازگی اینستاگرام این امکان اعتیادزا را هم فراهم آورد که کاربرانش بتوانند ویدئوهای طولانی هم در آن بگذارید.

در ظاهر این ویژگی بسیار خوب است. اما عملا باعث شلوغ شدن اپ شده است و فعلا (علیرغم کاربردهایی که می‌تواند داشته باشد)، کمتر کسی از آن استفاده می‌کند و مردم همان ویدئوهای کوتاه را ترجیح می‌دهند.

یگ جنبه بد این ویژگی اخیر ویدئوهای طولانی، تلاش اینستاگرام برای جا انداختن فرمت ویدئوهای عمودی است. این در شرایطی است که ما گستره دید ما انسان‌ها به صورت طبیعی و فیزیولوژیک در راستای افقی بیش از راستای قائم است و بنابراین به ویدئوهای افقی بیشتر خو می‌کنیم.

این روزها ما با پوچی و ابتدال شدید اینستاگرام روبرو هستیم. از یک دید شاید بتوان گفت که خود کاربرها سازنده این شرایط هستند. اما گاهی محیط خود اپلیکیشن هم طوری است که لانه‌ای مناسب برای شکل گرفتن رفتارهای سطحی کاربران می‌شود.

   

پستهای اخیر

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

جدیدترین دستاورد شرکت نورا لینک ایلان ماسک: میمونی که با کمک یک تراشه کاشتنی در مغز بازی «پونگ»…

استارتاپ Neuralink ایلان ماسک ویدئویی از یک میمون منتشر کرده که با تسلط کامل و براساس دستورات ذهنی‌اش دارد پونگ بازی می‌کند. این تازه‌ترین دستاورد نمایشی از پروژه «brain-machine interface» قابل کاشتن است که شرکت نورالینک از سال ۲۰۱۷ در…

1 نظر
  1. عطا می گوید

    بسیار موافقم. واقعا به ابتذال محض رسیده و جست‌وجو عمومی اینستاگرام بسیار زشت و خجالت آوره. اگه فیسبوک، توئیتر و یوتیوب فیلتر نبودن هرگز اپلیکیشنی مانند اینستاگرام تا این حد در ایران مورد استفاده نمی‌شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.